Proiect didactic
Data: 26.05.2016
Unitatea de invatamant: Scoala Primara nr.3 Plesani
Invatator: Boboc Alina
CLASA PREGATITOARE
Aria curriculara: Limba si comunicare
CLASA I
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Comunicare in limba romana
Disciplina: Comunicare in limba romana
Unitatea de invatare: Timpul
Unitatea de invatare: Energie si miscare
Subiectul lectiei: Sunetul x, . Literele x X,
Subiectul lectiei: Grupurile de litere/
Tipul lectiei: consolidare
Scrisoarea
Competente specifice:
Tipul lectiei: consolidare
CLR
Competente specifice:
1.3. Identificarea sunetului iniial i/ sau final
CLR
dintr-un cuvnt, a silabelor i a cuvintelor din
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte
propoziii rostite clar i rar;
n enunuri rostite cu claritate;
2.1. Pronunarea clar a sunetelor i a
2.1. Formularea unor enunuri proprii n
cuvintelor n enunuri simple;
diferite situaii de comunicare;
3.1. Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din
3.1. Citirea unor cuvinte i propoziii scurte
universul apropiat, scrise cu litere mari i mici
scrise cu litere de tipar sau de mn;
de tipar;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate
3.2. Identificarea semnificaiei unei/ unor
din cuvinte scrise cu litere de mn, folosind
imagini care prezint ntmplri, fenomene,
materiale diverse.
evenimente familiar.
AVAP
Obiective operationale:
2.3. Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/
O1: sa scrie cat mai multe cuvinte folosind
construcii simple, pe baza interesului direct
grupurile de litere invatate;
O2: sa citeasca in ritm propriu, constient si
Obiective operationale:
corect scrisoarea;
O1: Sa identifice imaginile care incep/ se
O3: sa completeze cu silabele potrivite
termina cu sunetul / x;
cuvintele din scrisoare incomplete;
O2: sa coloreze doar literele x de pe fisa;
O4: sa precizeze elementele specifice unei
O3: sa sublinieze cuvintele care contin literele
scrisori;
invatate;
O5: sa transcrie scrisoarea pe caiete.
O4: sa eticheteze obiectele de pe fisa cu litere,
simboluri, desene.
Strategia didactica:
Strategia didactica:
a. Metode si procedee: explicatia,
a. Metode si procedee: povestirea,
conversatia, exercitiul,
explicatia, conversatia, exercitiul, .
b. Mijloace de invatamant: fise de lucru,
c. Forme de organizare: frontal,
problematizarea.
b. Mijloace de invatamant: fise de lucru,
scrisoarea de la Timp.
c. Forme de organizare: frontal,
individual.
Resurse umane: 10 copii
individual.
Resurse temporale: 35`
Resurse umane: 10 copii
Bibliografie:
Resurse temporale: 45`
Adina Grigore et all., Ghdul cadrului
Bibliografie:
didactic pentru clasa pregatitoare,
Editura Ars libri, Arges.
Adina Grigore, Cristina Toma,
didactic pentru clasa I, Editura Ars
Comunicare in limba romana pentru
clasa pregatitoare. Fise de lucru,
Editura Ars Libri, Arges.
Adina Grigore et all., Ghdul cadrului
libri, Arges.
Adina Grigore, Cristina Toma,
Comunicare in limba romana pentru
clasa I Fise de lucru, Editura Ars Libri,
Arges.
Ob.
CLASA PREGATITOARE
Op.
Evaluare
Ob.
CLASA I
Op.
Moment organizatoric
Moment organizato
Se pregatesc materialele necesare pentru
Se pregatesc materialele necesa
inceperea orei. Se asigura conditiile
inceperea orei. Se asigura cond
propice pentru desfasurarea orei in
pentru desfasurarea orei in con
conditii optime.
Captarea atentiei
Captarea atentie
Dragi copii, dupa cum va spuneam
Dragi copii, dupa cum va spun
batranelul cu care m-am intalnit dimineata
cu care m-am intalnit dimine
mai are o surpriza pentru voi.
surpriza pentru voi.
Atentia copiilor va fi captata de scrisoarea
Atentia copiilor va fi captata de
primita de la batranel, intr-un plic frumos
primita de la batranel, intr-un pli
colorat. ( Anexa 1)
colorat.
Anuntarea temei si a obiectivelor
( Anexa 1)
Anuntarea temei si a ob
Se vor anunta copiii ca vor rezolva exercitii
Se vor anunta copiii ca v
diverse si distractive care ii vor ajuta sa isi
exercitii diverse ce contin grupu
aminteasca mai usor literele invatate
vor scrie o scrisoare.
saptamana aceasta.
Reactualizarea cunostintelor
Activitate directa:
Se observa si
evalueaza
m
O1
Elevii vor primi o fisa de lucru cu imagini a capacitatea
caror denumire incepe cu x sau .
copiilor de a
O2
O2
Activitate independenta:
O
O3
sunetelor
doar imaginile care incep cu x sau
Activitate directa:
vor
O3
recunoaste
Activitate directa:
o Se verifica fisa de lucru.
O4
Fiecare copil va primi scrisoar
literele
( Anexa 2) elevii o vor citi indi
cerute.
completa cu silabele potrivite.
Activitate independenta:
Elevii
literelor doar literele x, .
Vor sublinia cuvintele care contin
literele x, .
o acel grup.
invatate, de a
Elevii vor colora de pe fisa de lucru
este scris un grup de litere inva
va scrie cat mai multe cuvinte
imagine, vor identifica locul sunetului pozitia
s descoperit.
Activitate independenta:
O Elevii vor extrage din plic un c
h Copiii vor numi obiectul prezentat in identifica
O1
Reactualizarea cun
colora
din
copacul
Elevii
citesc
scrisoarea
cuvintele cu silabele potrivite.
si
O4
Obtinerea performantei
Obtinerea performante
Activitate independenta:
Evaluarea
O5
Activitate directa:
Elevii vor eticheta obiectele de pe fisa de
capacitatii
O6
Se va citi de catre copii scrisoare
lucru cu litere, simboluri, desene astfel
elevilor de a
vor comleta eventualele greseli,
incat sa le recunoasca.
eticheta in
modul de organizare a scrisorii i
mod personal
Incheierea activitatii
obiectele de
Activitate independenta:
pe fisa.
Elevii vor transcrie scrisoarea co
corectata pe caiete.
Incheierea activitatii
Se fac aprecieri colective i individuale
Se fac aprecieri colective i indi
asupra modului de lucru i a participrii la
modului de lucru i a participrii
activitate n general. Se vor oferi
general. Se vor oferi recompens
recompense elevilor care au fost activi pe
au fost activi pe parcursul orei.
parcursul orei.
COLOREAZ DOAR IMAGINILE A CROR DENUMIRE CONINE LITERA X SAU
MPARAT
SAXOFON
BANAN
NGER
ELICOOPTER
NGHEAT
COLOREAZ DIN COPACUL LITERELOR DOAR LITERELE X SI
XILOFON
SUBLINIAZ DOAR CUVINTELE CARE CONIN LITERELE X SAU
NVTOR
PIX
VAPOR
PAPAGAL
EXTRAORDINAR
APARATE
NTRECE
INCEPUT
EXCURSIE
TEXAS
ELECTRICE
XENIA
MPINGE
EXERCIIU
IMAGINEAZ-I C OBIECTELE ILUSTRATE N IMAGINI SUNT ALE TALE. SCRIE PE ETICHETA CU LITERE, SIMBOLURI,
DESENE PENTRU A LE RECUNOATE.