Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.02.2020
Clasa: pregătitoare C
Şcoala Gimnazială ,,Ing.Gh.Panculescu”Valenii de Munte
Profesor învățământ primar Carstocea Melania
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea de ȋnvăţare:”La pescuit”
Subiectul lecţiei: Adunarea și scăderea numerelor în concentrul 0-10 (cu suport intuitiv)
Tipul lecţiei: consolidare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare : lecţie integrată
Scopul lecției : dezvoltarea gândirii logico-matematice prin aplicarea operaţiilor de adunare și scădere în concentrul 0-10, în exerciţii şi
probleme.
Domenii integrate: Matematică şi explorarea mediului
Comunicare în limba română
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică şi mişcare
Competenţe specifice:
Matematică şi explorarea mediului
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0 -31, recurgând frecvent la numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, >, <, =, +, -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme) ;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural.
Comunicare în limba română
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute ;
2.1. Formularea de enunţuri proprii în contexte diferite de comunicare.
Arte vizuale şi abilităţi practice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual ;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.
Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

Obiective operaționale:
O1-să folosească corect terminologia specifică adunării și scăderii;
O2 -să efectueze operaţii de adunare și scădere cu numere naturale de la 0 la 10 (cu suport intuitiv);
O3-să rezolve probleme ce presupun efectuarea unor operaţii de adunare / scădere cu numere naturale de la 0 la 10, cu suport intuitiv;
O4-să asocieze operația de adunare / scădere cu imaginea dată;
O5-să afle numărul necunoscut dintr-o relație (adunare sau scădere).
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, Metoda cubului, jocul didactic;
Mijloace de ȋnvăţământ: creioane colorate, jetoane cu flori, jetoane cu cifre şi semnele „+”, „-”, şi „=”, fişe de lucru, laptop
Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe
Evaluare: observare sistematică, analiza produselor activităţii, aprecieri verbale.
Resurse:
umane: 29 elevi;
temporale: 45 min. (35 minute activitate propriu-zisă şi 10 minute activităţi în completare)
Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată prin
ordinul ministrului 3418/19.03.2013;
 Adina Grigore, Cristina Ipate Toma- Matematica și explorarea mediului pentru clasa pregătitoare, caiet de lucru, Editura Ars Libri,
2008
 Ghidul cadrului didactic- clasa pregătitoare, Editura Ars Libri, 2018

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. Secvenţele Ob. Timp Strategia didactică Evaluare
crt lecţiei op.
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment 1´ Asigur climatul adecvat desfăşurării Conversația frontal
organizatoric lecţiei și pregătesc materialele necesare:
fişe de lucru, instrumente de scris,
calculator, videoproiector, material
didactic.

2. Captarea 2` Se desfăşoară jocul “Descoperă Conversaţia Simbolul frontal


atenției mesajul” Clasei
Elevii vor rezolva exercițiile propuse apoi fluturasilor
vor completa literele corespunzătoare Zâna
conform codului. Mesajul este Primăvara
PRIMĂVARĂ.

2+3= 5 P 1+2=3 I
4–2= 2 V 3–2 =1 R Fișe- bilețel
5+4=9 M 6–2= 4 Ă
3+4=7 A 6+2=8 Ă

5 1 3 9 4 2 7 1 8

P R I M Ă V A R Ă

Să o ajutăm pe Primăvară să o alunge pe


Iarnă din ţară. Ajutorul nostru constă în
rezolvarea cu conştiinciozitate a
sarcinilor. Învăţătoarea prezintă copiilor
Certificatul de isteţime, un carneţel cu
exerciţii matematice .
3. Anunţarea 2` Pentru aceasta trebuie să răspundeţi la Frontal
temei şi a ghicitori, să adunaţi şi să scădeţi, Explicația Jetoane flori
obiectivelor jucându-ne cu simboluri ale primăverii, să
rezolvaţi probleme. Veţi lucra în echipe și
individual, veţi fi atenţi să daţi cele mai
frumoase răspunsuri.

4. Dirijarea 15` Se precizează elevilor că pe fiecare Conversația Frontal


învăţării fâșie ce acoperă tabloul sunt notate cerințe
din partea Zânei.

Fasia nr.1 presupune rezolvarea de


exerciții uitilizând "Jocul numere-
lor." Capacitate
Se invită în faţa clasei elevii care au a de a
cartonaşe cu numere de la 0 la 10.(11 înțelege
elevi) Acestora li se cere să execute mesajul
comenzi: transmis
Vecinii numărului 4, mâna sus!;
Diferența celor două numere, un
pas în față!(răspuns din bancă) Exercițiul
Numerele pare, un pas în faţă!;
Numerele impare, săriţi ca
mingea!
Numerele mai mari decât 4, vă
ghemuiţi!
Numerele mai mici decât 5, bateţi
din palme!
Jumătatea numărului 10, ridică
jetonul!
Răspunsurile la operațiile adresate le vor
da elevii din bănci, ridicând paleta cu
cifra corespunzătoare!Dacă execuția nu Jocul
este corectă, elevii din bănci îi vor didactic
corecta!
Fasia nr.2
Maria locuieste în casa cu nr. 7. Ce
număr au casele vecinilor din stânga şi din Exerciţiul
dreapta ei ? Activitate
pe grupe
Fasia nr. 3 Conversaţia
euristică
O1 Copiii vor să străngă 8 floricele din Capacitate
gradina. Câte floricele mai au de strâns Activitate a de a
dacă au reuşit să strângă până acum 6 individuala înțelege și
O2 floricele? Explicatia de a
rezolva
Fasia nr. 4 sarcinile
trasate, în
O3 Fiind obosita, Zana Primavara a rătăcit grup
drumul. Pentru a ajunge pe cărarea cea
bună va trebui sa o ajutati, descompunand
cifra 7.

Fasia nr. 5

Ascultă cu atenţie ghicitoarea, calculează


şi ajut-o pe Zana să iasa din zapada. Exerciţiul Activitate
pe grupe
Socoteşte binişor
Dacă Mitu-Miţişor
Ar bea şase căni cu lapte Conversaţia
Şi-ncă una….Ar fi….? euristică

Cinci căţei cu botul mic


Jucau fotbal între ei
Doi se iau după pisic
Şi-au rămas acuma…? Explicatia

Fasia nr. 6
Activitate
În gradina, Zana a găsit mai multe pe grupe
cosulete cu flori adunate de copii . Ea
trebuie să stabilească ce cosulet are mai
multe floricele. Ajutaţi-o voi pentru a
termina mai repede sarcina. Încercuiţi
cosuletul cu mai multe flori.

Fasia nr. 7 Exercițiul

Zana doreşte să reînvie la viata toate Conversația


floricelele, dar nu ştie sa rezolve
problemele .

Sapte fluturi vin la masă


Iată zboară şi-o albină .
Câ ţi la masă o să vină ?

Dis de dimineață ,
9 vră bii concertează .
2 iată au zburat
Câ te triluri n-au uitat?

Ș oricioaica și cinci pici ,


Zburdă veseli pe aici .
2 se ascund în gă urici ,
Câ ți ră maseră ghiciți ?

Asigurarea Jocul Capacita


5. feed-back-ului O4 didactic Frontal tea de a
3` compune
Problemati probleme,
Erau 7 4 zarea după
Au operația
venit 3 4 dată

Sunt 10 9
Erau 10 9
Au
plecat 5 3
Au
rămas 4 2

6. Fixarea 2` Care sunt vestitorii primăverii? Ce alte Conversația Frontal


cunoștințelor caracteristici are anotimpul primăvara?

7 10` Joc ștafetă: copiii vor fi așezați în


Activitate monom. Doi copii (unul din fiecare Conversaţia individual
recreativă echipă) vor pune în același timp mingea
de ping-pong în cutia de pantofi, cutia
având un orificiu prin care trebuie să iasă
mingea. Copilul care reușește primul să
scoată mingea prin orificiul cutiei
câștigă.Va merge în bancă și ștafeta este
preluată de un coechipier. Echipa
câștigătoare primește ca premiu cuvinte
apreciative ( bravo, ați fost buni, felicitări,
etc) din partea copiilor din cealaltă echipă,
în acest fel dând dovadă de fair-play.
Încheierea Copiii au reusit sa o aduca pe Zâna Fluturasi Aprecieri
activităţii Primăvara și la noi în clasă. Fluturasii privind
sunt fericiți. corectitudi
nea
Voi cum v-ați simțit astăzi? Cum credeți
răspunsuri-
că ați răspuns? Care dintre voi sunt lor,
prietenii Zânei, așadar? comporta-
Voi face aprecieri generale asupra mentul pe
Activitate modului în care au răspuns, s-au parcursul
transdisciplina comportat elevii. activităţii
ră În timp ce elevii vor primi stimulente, se
va cânta cântecul ,,Cantecul
matematicii”.
Anexa 1

În grădinița cu flori
Înflorit-au cinci bujori.
Mai stau gata-mbobocite
Trei lalele rumenite.
Câte flori eu voi avea
În buchet când ți-l voi da? (8)

Ieri în vaza mică


7 flori aveam
Erau mari, frumoase,
Cu drag le priveam
2 dintre ele mi s-au ofilit,
Câte flori in vază ,
Azi am mai găsit?( 5)

I-am dat surioarei mele


Numai vreo 9 lalele
Câte flori sunt? Poţi să spui?
Dacă 4 s-au uscat
Câte-au mai rămas de fapt? (5)
Anexa 2

Grupa lalelelor

ASOCIAZĂ

Calculează apoi colorează doar caseta care conține operația ilustrată în desen:

7 - 2= 7 + 2 =
Grupa narciselor

APLICĂ

Calculează și colorează narcisa pe care este scrisă doar răspunsul corect:

3+5= 7 8 9

Grupa ghioceilor
ANALIZEAZĂ

Cosmin oferă câte 3 ghiocei celor 3 persoane din viața sa: mama, bunica și sora. Câți ghiocei a oferit în total
Cosmin? Scrie rezolvarea în casetă!

S-ar putea să vă placă și