Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 30. 03. 2022


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 28, Galați
Profesor mentor: Prof. înv. primar Mirică – Bobiț Lumința
Propunătoare: Costea Andreea
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Clasa: Pregătitoare
Unitatea de învățare: Părțile plantei, Condiții de viață
Subiectul: Adunarea în concentrat 0-20
Tipul lecției: Consolidare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1Recunoaşterea numerelor în concentrat cu 0-20;
1.2. Compararea numerelor în concentrat cu 0-20;
1.2. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea
de probleme;
1.4- Citirea și scrierea numerelor naturale de la 0 la 20;
1.5-Explorarea mediului înconjurător pentru a număra ființe și lucruri;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 Să ordoneze corect numerele în concentrul 0-20 , pe baza experienței acumulate anterior; obiectivul se
considerărealizat dacă fiecare elev ordonează corect cel puțin un șir de la 0-20.
O2 Să identifice vecinii numerelor în concentrul 0-20, pe baza explicațiilor și exemplelor primite;
obiectivul seconsideră realizat dacă fiecare elev identifică corect cel puțin vecinii unui număr
O3- Observarea părților componente ale
plantelor
O4 – să coloreze respectând codul culorilor

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode didactice: conversația , observația, explicația, învățarea prin descoperire, exercițiul, munca independentă
Mijloace de învățământ: caiet de creații, fișă de lucru, creioane colorate.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
3. UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 28, Galați, LUMINIȚA ANUL ȘCOLAR: 2021- 2022
PROIECTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚARE (ORIENTAT
2. https://www.didactic.ro/
Desfăşurarea lecţiei

Ob. Conținutul informațional al Resurse Evaluare


Secvențele lecției
instruirii și Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza-
dozarea torice

1.Moment Se asigurară materiale Elevii se pregătesc Conversaţia Frontal Observ


organizatoric necesare desfășurării pentru lecție.. comportamen
2 minute lecției în condiții optime. -tul elevilor
Pregătesc
materiale
le necesare în timpul
desfăşurării activităţii.
2.Reactualiza Adresez câteva Elevii vor răspunde la Conversația Frontal Apreciere
rea întrebări: întrebări. verbală
cunoștințelor Ce ați făcut ora trecută Ora trecută am făcut
10 minute la matematica si adunarea în concentrat
explorarea mediului? cu 0-20. Învățământ
Cine vrea sa numere Vor număra Exercițiul sincron
crescător in concentrat cu corect crescător
0-20? de la 0-20.
Care sunt vecinii lu 15, Vor spune ca vecinii
16,18? lu15 sunt 14 și 16,
Care este vecinul mai mic vecinii
alui 9? lui 16 sunt 16 și
17,
vecinii lu 18 sunt 17
și
19.
Care sunt numerele mai mici Vecinul mai mic a lui 9
decât 14? este 8.
Numerele mai mici de
- Care sunt numerele mai cat 14 sunt 0,1, 2, 3, 4, 5,
mari decât 16? 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13.
Numerele mai mari de
cât 16 sunt 17, 18, 19,
20.
3.Captarea Voi realiza captarea atenției Privesc planșa afișată. conversația Planșa cu frontal observarea
atenției prin prezentarea unei fișe de Ascultă explicațiile exercițiul floarea sistematică
5 minute lucru. date.
Rezolvă fișa împreună
Vor avea de indentificat
cu propunătoarea.
componentele unei plante si Vor colora conform
o vor colora. codul culorilor si vor
Pentru rădăcina vor pune identifica
numărul 1, pentru tulpină 2, componentele plantei.
pentru frunză 3 și pentru
floare 4.
Și vor colora floarea. (anexa
1)

4. Anunţarea Anunț tema și obiectivele Elevii vor fi atenți la explicaţia Frontal observarea
temei şi a lecției. tema lecției. sistematică
obiectivelor
1 minut
Astăzi la ora de matematică
vom continua să ne jucăm
cu numerele de la 0 la 20, Individual
vom rezolva exerciţii și
vom cânta.
Va trebui să fiţi foarte atenţi
ca până la sfârșitul orei, să
folosim corect adunarea în conversația
concentrat cu 0-20, să puteți
aduna corect, să scrieți
frumos și corect cifrele de Aprecieri
la 0-20, sa alcătuiți o verbale
mulțime de 20 de elemente.
5.Dirijarea Vor rezolva exercițiile din Ascultă cu atenție Exerciţiul Caietul de
învățării caietul de creații: explicațiile creații observarea
20minute Îi va ajuta pe Bianca și propunătoarei. sistematică
Barbu să numere câte
O1 ciuperci au cules. Elevii îi va ajuta pe
O2 Pe parcursul orei le voi Bianca și Barbu la frontal
O3 adresa întrebari in legătura numărarea ciupercilor,
O4 cu utilizarea unor denumiri Fișa de
toții elevii se vor
şi simboluri matematice lucru
descurca bine, Bianca va Explicaţia
(sumă, total, diferență, =, +. Aprecieri
-). avea 11 ciuperci și verbale
Ce semnifica semnul ,,=” , Barbu doar 4.
dar semnul ,,+”? Semnul ,,=” semnifică
Cum se numeste rezultatul egal și ,,+” plus, adică Creioane
adunării? colorate
O să adunam câte ciuperci adunăm numărul de
au împreună Bianca și elemente frontal
Barbu. Bianca și Barbu au
Vor număra frunzele,
împreună 15 ciuperci.
ghioceii și florile. Exerciţiul
Vor colora frăguțele pentru a Rezultatul adunării se
obține atât cât arată în numește sumă sau total.
casetă. Vor folosi corect codul
Colorează respectând codul culorilor.
culorilor. Împreună cu
Vor primi o fisă de lucru, va propunătoarea vor Conversația
trebui să numere corect și să rezolva corect fișa de
scrie operația potrivită, o sa lucru.
coloreze atâtea steluțe câte Vor scrie operațiile
trebuie pentru a obține corect, la prima operație
numărul scris în casetă.
vor fi 18 bulinuțe, la a
(Anexa 2)
O sa coloreze norișorii pe doua operație 15
care sunt scrise operațiile triunghiuri și la a treia 19
corecte. pătrățele.
La sfârsitul exercițiilor vom O sa mai coloreze 5
cânta ,, dacă vesel se steluțe sa fie în total 17,
trăiește.” încă 2 sa fie 18, si 3 să
fie 14 steluțe.
Vor colora primul
norișor, al treilea
norișor, al șaselea
norișor, al șaptelea
norișor și al
optuleanorișor

6.Obținerea Le vom adresa elevilor Elevii răspund: problematiz tabla individual observarea
performațelor câteva întrebări legate de Adunarea în concentrate area caiete sistematică
5 minute lecția de astăzi: cu 0-20.
Ce am învățat noi astăzi? Mulțimea cu 20 de
Ce mulțime de elemente îi elemente.
corespunde lui 20? îmi vor număra corect și
Numesc câțiva elevi să îmi clar pană la 20 , fiecare
numere crescător de la 0 la elev.
20
7. Încheierea Fac aprecieri cu privire la Rețin aprecierile şi conversația frontal aprecierea
lecţiei răspunsurile oferite de elevi sugestiile oferite. verbală
2 minute pe
parcursul lecţiei.
1- Rădăcina
2- Tulpina
3- Frunzele (bucătăria floarei)
4- Floarea

Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și