Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Brateiu


Nume și prenume cadru didactic: Vancea Claudia-Diana
Unitatea tematică: Îmi plac plantele
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Subiectul: Numerele naturale de la 0 la 10
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: Consolidare
Clasa pregătitoare B
Data: 16.12.2021
An școlar 2021-2022

Competențe specifice:
Matematică și explorarea mediului
1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0 - 31;
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
Arte vizuale și abilități practice
2.3 Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct.
Obiective operaționale:
O 1 – să ordoneze crescător și descrescător numerele de la 0 la 10;
O 2 – să compare două numere;
O 3 – să numere elementele de acelaşi fel;
O 4 – să recunoască numerele pare și numerele impare;
O 5 – să descompună numere de la 0 la 10;
O 6 – să compună numere de la 0 la 10;

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Forme de organizare: cartonaşe cu numere/litere, fişe de lucru, planşă, jetoane cu numere, lipici, cutii cu fulgi de hârtie
Resurse materiale: frontal, individual
Resurse temporale: 35 minute activitate de consolidare, 15 minute activități în completare
Forme de evaluare: aprecieri verbale

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II – a,
aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, Matematică și explorarea mediului - Caietul
elevului pentru clasa pregătitoare, ed. Intuitext, București, 2016
Desfășurarea activității

Etapele Obiective Conținutul științific Mijloace și Forme de Resurse Evaluare Observații


activității operaționale metode organizare temporale
Moment Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea
Conversația
organizatoric lecţiei. Frontal 1
Explicația
Stabilirea ordinii şi disciplinei.
Reactualizarea Pe catedră sunt câteva cartonaşe cu numere. Un Conversația Frontal 2 Observarea
cunoștințelor elev le va aşeza în ordine crescătoare. Întorcând Explicația sistematică
/ cartonaşele se va forma cuvântul - “NUMERE”
Captarea Aprecieri
atenției verbale

Anunțarea Se anunţă tema lecţiei (Numerele naturale de la 0 la Conversația Frontal 2


temei 10) şi se enunţă o parte dintre obiective.
Dirijarea Joc: “Execută comanda!” Conversația Frontal 17 Observarea
învățării Elevii aleg câte un jeton cu numere de la 0 la 10, Explicația sistematică
vor merge în fața clasei și vor executa următoarele Exercițiul
comenzi: Aprecierea
Aranjaţi-va în ordine crescătoare / verbale
descrescătoare!;
Vecinii numărului 2, mâna sus!;
Numerele pare, un pas în faţă!;
Numerele impare, săriţi ca mingea!
Numerele mai mari decât 4, vă ghemuiţi!
Numerele mai mici decât 7, bateţi din
palme!

Pe măsuţe elevii vor avea câte o fişă cu diferite


exerciţii. La tablă va exista o fişă în format mai
mare.
Elevii lucrează în bănci , în timp ce la tablă iese
câte un elev la fiecare exercițiu, pentru a evita
eventuale răspunsuri greșite.
Scrie numărul de elemente al fiecărei mulţimi. Conversația
 Taie sau adaugă elemente pentru a avea atâtea Explicația
câte arată cifra. Exercițiul
 Scrie pe steluţe numerele de la 0 la 10 în ordine
crescătoare. Colorează steluţele cu numere pare.
 Scrie pe globuleţe numerele de la 0 la 10 în
ordine descrescătoare. Colorează globuleţele cu
numere impare.
 Scrie „vecinii” numerelor.

Fixarea Elevii rezolvă pe fişă (Anexa 1) ultimul exercițiu: Exercițiul Individual 8 Observarea
cunoștințelor Colorează merele pe care sunt numere din sistematică
care îl poţi forma pe 10.
Aprecieri
verbale

Obținerea Pe o fişă cu Zâna Iarna (Anexa 2), elevii decorează Exercițiul Individual 15 Observarea
performanței rochiţa cu fulgi de zăpadă, prin lipire. La 2-3 Explicația sistematică
băncuţe vor exista cutii cu mai mulţi fulgi de hartie. Aprecieri
Elevii trebuie să numere 10 fulgi pe care să-i aplice verbale
pe rochiţa Zânei.
La sfârşit fişa va fi colorată, iar lucrările vor fi
expuse.
Încheierea Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter Conversația Frontal 2 Aprecieri
activității motivant privind participarea elevilor la lecţie. verbale
Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
Numerele de la 0 la 10

1. Scrie numărul de elemente al fiecărei mulţimi:

2. Taie sau adaugă elemente pentru a avea atâtea câte arată cifra:

6 4 0 10 7

3. Scrie pe steluţe numerele de la 0 la 10 în ordine crescătoare. Colorează steluţele cu numere pare.

4. Scrie pe globuleţe numerele de la 0 la 10 în ordine descrescătoare. Colorează globuleţele cu numere impare.


5. Scrie „vecinii” numerelor:.

8 10 6 3 5 8

5 2 4 7 4

6. Colorează fulgușorul cu numărul mai mic, steluța cu numărul mai mare, norișorii cu numere egale:

5 8
7 10 0 4 4

7. Compune sau descompune numerele:

5 9 8 10 3

4 2 0 9 2 2 6 4
3 5

S-ar putea să vă placă și