Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ȘCOALA
CLASA PREGĂTITOARE
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor
SUBIECTUL: Numerele naturale de la 0 la 10
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor
DURATA: 35 minute + 15 minute activitate recreativă
COMPETENŢE SPECIFICE:
MEM:
1.1. – Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0 - 31;
1.3. – Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
AVAP:
2.3. – Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să ordoneze crescător și descrescător numerele de la 0 la 10;
O2 – să compare două numere;
O3 – să numere elementele de acelaşi fel;
O4 – să recunoască numerele pare și numerele impare;
O5 – să descompună numere de la 0 la 10;
O6 – să compună numere de la 0 la 10;
RESURSE:
a) Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
b) Materiale: cartonaşe cu numere/litere, fişe de lucru, planşă, jetoane cu numere, lipici, cutii cu
fulgi de hârtie
c) Organizatorice: frontal, individual
FORME DE EVALUARE:
- observare sistematică;
- apreciere verbală;
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN,
nr. 3418/19.03.2013;
Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii mici, MECTS, 2012;
RESURSE
Ob. ETAPELE LECŢIEI
DESFĂŞURAREA LECŢIEI organizato- Evaluare
op. (dozare) materiale procedurale
rice
1. Moment
Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea lecţiei. materiale
organizatoric conversaţia frontal
Stabilirea ordinii şi disciplinei. necesare
(1 min.)
Pe catedră sunt câteva cartonaşe cu numere. Un elev le va cartonaşe cu
2. Captarea atenţiei conversaţia aprecierea
O1 aşeza în ordine crescătoare. Întorcând cartonaşele se va numere/ frontal
(5 min.) exerciţiul verbală
forma cuvântul - “NUMERE” litere
3. Anunţarea temei
şi enunţarea Se anunţă tema lecţiei (Numerele naturale de la 0 la 10) şi se
frontal
obiectivelor enunţă o parte dintre obiective.
(2 min.)
4.Dirijarea Joc: “Execută comanda!”
consolidării Elevii aleg câte un jeton cu numere de la 0 la 10, vor merge jetoane conversaţia, frontal, observarea
(17 min.) în fața clasei și vor executa următoarele comenzi: explicaţia, sistematică
O1 Aranjaţi-va în ordine crescătoare / descrescătoare!; exerciţiul, aprecierea
Vecinii numărului 2, mâna sus!; verbală
O4 Numerele pare, un pas în faţă!;
Numerele impare, săriţi ca mingea!
Numerele mai mari decât 4, vă ghemuiţi!
O3 Numerele mai mici decât 7, bateţi din palme!

O1 Pe măsuţe elevii vor avea câte o fişă cu diferite exerciţii. La fişe de lucru
O4 tablă va exista o fişă în format mai mare.
Elevii lucrează în bănci , în timp ce la tablă iese câte un elev
O2 la fiecare exercițiu, pentru a evita eventuale răspunsuri
greșite.
O5 Scrie numărul de elemente al fiecărei mulţimi. conversaţia, frontal observarea
O6  Taie sau adaugă elemente pentru a avea atâtea câte arată explicaţia, sistematică
cifra. exerciţiul aprecierea
 Scrie pe steluţe numerele de la 0 la 10 în ordine verbală
crescătoare. Colorează steluţele cu numere pare.
 Scrie pe globuleţe numerele de la 0 la 10 în ordine
descrescătoare. Colorează globuleţele cu numere impare.
 Scrie „vecinii” numerelor.
 Colorează fulgușorul cu numărul mai mic, steluța cu
numărul mai mare, norișorii cu numere egale.
Compune sau descompune numerele. (Anexa1)
Elevii rezolvă pe fişă (Anexa 1) ultimul exercițiu: observarea
5. Obţinerea conversaţia,
Colorează merele pe care sunt numere din care îl poţi sistematică
O6 performanţei fişă de lucru explicaţia, individual
forma pe 10. aprecierea
(8 min.) exerciţiul
verbală
Pe o fişă cu Zâna Iarna (Anexa 2), elevii decorează rochiţa cu
6. Activitate în fulgi de zăpadă, prin lipire. La 2-3 băncuţe vor exista cutii cu fişă de lucru conversaţia, observarea
O3 completare mai mulţi fulgi de hartie. Elevii trebuie să numere 10 fulgi pe cutii cu fulgi explicaţia, individual sistematică
(15 min.) care să-i aplice pe rochiţa Zânei. de hatie exerciţiul aprecierea
La sfârşit fişa va fi colorată, iar lucrările vor fi expuse. verbală
6. Aprecieri şi
Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant aprecierea
concluzii conversaţia frontal
privind participarea elevilor la lecţie. verbală
(2 min.)
FIŞĂ DE LUCRU
Numerele de la 0 la 10

1. Scrie numărul de elemente al fiecărei mulţimi:

2. Taie sau adaugă elemente pentru a avea atâtea câte arată cifra:

6 4 0 10 7

3. Scrie pe steluţe numerele de la 0 la 10 în ordine crescătoare. Colorează steluţele cu numere


pare.

4. Scrie pe globuleţe numerele de la 0 la 10 în ordine descrescătoare. Colorează globuleţele cu


numere impare.

5. Scrie „vecinii” numerelor:.

8 10 6 3 5 8

5 2 4 7 4

6. Colorează fulgușorul cu numărul mai mic, steluța cu numărul mai mare, norișorii cu numere
egale:
7 10 0 4 4

7. Compune sau descompune numerele:

5 9 8 10 3

4 2 0 9 2 2 6 4
3 5

8. Colorează merele pe care sunt numere din care îl poţi forma pe 10.

2, 3, 5 4, 0, 3 1, 6, 3 2, 1, 5 3, 4, 2 4, 3, 3

S-ar putea să vă placă și