PROIECT DE LECȚIE
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ”Sfinții Constantin şi Elena”
Clasa: I D
Data: 23.01.2025
Propunător: Prof. înv. primar Ciripoiu Cristina
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare : ,,În lumea plantelor”
Forma de realizare: activitate integrată
Subiectul lecţiei: Sunetul şi literele „d”, „d”
Tipul lecţiei: transmitere și însușire de noi cunoștințe
Competenţe specifice:
Comunicare în limba română:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări;
4.1. Scrierea literelor de mână.
Matematica si explorarea mediului
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;
Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul si la sfârșitul celor doua lecții elevii vor fi capabili:
O1 - să găsească cuvinte care să înceapa cu sunetul ,,d” pe baza cunoștințelor însușite. Obiectivul se consideră realizat dacă 7 elevi din
toata clasa găsesc cuvintele;
O2 - să recunoască sunetul „d” dintr-un șir de cuvinte date pe baza explicațiilor învățătoarei. Obiectivul se consideră realizat dacă toți
elevii recunosc sunetul din cel puțin trei cuvinte din cele existente;
O3 - să despartă în silabe identificând corect poziția literei ,,d” în cuvintele date, pe baza analizei fonetică analitico-sintetică a
cuvintelor. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii despart corect în silabe cel puțin un cuvant din trei date;
O4 – să scrie corect litera ,,d” în cuvinte, pe baza explicației învățătoarei. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii realizează
scrierea corectă a cel puțin trei cuvinte din cele date;
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
a) Metode și procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic;
b) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe;
2. Resurse materiale: planșe cu litera „d’’ de tipar și de mână, cartonașe, fișe de lucru, laptop, tabla interactivă, 8 slide-uri în Power
Point, ilustrații;
3. Resurse umane: 27 elevi
4. Resurse temporale: 2 x 50 minute
5. Resurse spațiale: sala de clasă
6. Bibliografie:
Marcela Peneș, Vasile Molan (2002) Îndrumător pentru folosirea abecedarului, București: Ed. Aramis;
Crăciun, C. (2018). Metodica predării limbii române în învățământul primar, Deva: Editura Emia;
Șerdean, I. (2008). Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar, București: Editura Corint.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Secvențele lecției Obiective Organizarea conținuturilor Strategia didactică Evaluare
operatio- Metode şi Mijloace Forme de
nale procedee de organizare
invățămâ
nt
1. Moment Prima oră Conversaţia Frontal Observarea
organizatoric Întâlnirea de dimineață (cântec + poezie + data) sistematică
Realizarea unui climat optim în sala de clasă, pentru a desfășura a elevilor
2 min
în mod corespunzător activitatea
Organizarea elevilor si a materialelor didactice necesare
Corectarea poziţiei în bancă
2. Captarea Solicit elevilor să răspundă la o Laptop Frontal
atenţiei ghicitoare creată cu ajutorul aplicației Conversaţia
“ChatterPIX” Tabla Observarea
2 min interactivă sistematică
“În halat alb te primește,
Explicația a elevilor
Cu mult drag te îngrijește, Aplicația
Tratament el îți prescrie, “Chatter
Pe un petec de hârtie. PIX”
Cine-i?” (Doctorul)
3. Anunţarea Astăzi vom discuta despre sunetul și literele „d” mic de tipar şi Explicaţia Frontal
temei și a „d” mic de mână, vom despărți în silabe cuvinte, vom formula
obiectivelor propoziții și bineînțeles ne vom juca cu acestea scriindu-le.
urmărite
1 min
4. Dirijarea Se pronunță demonstrativ sunetul “d”. Demonstrația
învăţării prin Elevii pronunță sunetul “d”. Individual
anuntarea Se dau exemple de cuvinte care încep cu sunetul “d”. Exercițiul
selectiva a O1 Observarea
(dop, dovleac, dinte, deget, dulap)
obiectivelor sistematică
Joc didactic1: „Descoperă sunetul d”: Joc didactic a elevilor
45 min Se spun diverse cuvinte și elevii le descoperă pe cele care conțin
prima oră sunetul „d” ridicând mâna. (ex: pădure, dulce, urcă, vede, dude, Frontal
O2
minge, trece, pădurar, Tudor, ied)
Joc didactic 2: „Descoperă sunetul nou”:
Elevii îl ajută pe nenea Dorel să aleagă doar roșiile cu imagini ale Joc didactic Tabla Individual
interactivă
căror denumiri conțin sunetul “d”. (Anexa 3)
Auxiliar
Caietul
Se proiectează pe tablă pagina 74 din manualul digital și se nr.3
rezolvă exercitiile 1 ,2, 3, 4, 5, 6 și 7 de către elevi sub Manual
îndrumarea cadrului didactic.( Anexa 1) Observaţia Manual Individual Observarea
[Link] digital sistematică
%20limba%20romana/RURVIFNPRlQgTUFSS0VU/ Exerciţiul a elevilor
Tabla
interactivă
Prezentarea literei „d” mic de mână
Se prezintă filmuleț cu scrierea literei „d” și se explică formarea
acesteia: linie de sprijin, oval pe un spațiu si un bastonaș cu Explicația Frontal
întorsătura spre dreapta pe două spații. Se scrie în aer, pe bancă
cu degetul și se execută exerciții de încălzire a mâinii.
Se scrie de trei ori litera „d” și se completează cu trei cuvinte Exercițiul
Individual
care conțin litera nou învățată și în acest timp se verifică scrierea.
Se precizează poziția corectă în bancă.
Se citește ultima propoziție din manual de la pag 74. Tabla
Radu udă răsadurile.
Câte cuvinte are propoziția? (trei cuvinte) Metoda Observarea
Care este al doilea cuvânt? (udă) Dar al treilea? (răsadurile) fonetică, sistematică
analitico- a elevilor
Despărţiţi în silabe primul cuvânt.(Ra-du) sintetică
Din câte silabe este format acest cuvânt? (două silabe)
Care este prima silabă? (ra) În care silabă se aude sunetul
„d”? (a doua) Se cere elevilor să găsească și alte cuvinte care Frontal
O3 să conţină sunetul nou cu care formulăm o nouă propoziție.
Se realizează schema propoziție la tablă de către un elev.
Individual
Auxiliar-
Se citește model și în lanț textul “Grădinarul priceput” și apoi le Caietul nr.3
sunt adresate întrebări elevilor pe baza textului și se rezolvă ex. 1
și 2 pag. 3 (Anexa 2) Exerciţiul Individual
Se comletează cele două rânduri din auxiliar scriind litera „d”.
A doua oră
Se împart fișe și elevii scriu completând trei rânduri cu litera „d”
20 min și transcriu cuvinte și o propoziție. (Anexa 4) Explicația Fișe de Individual
a doua oră lucru
Exercițiul
O4
5. Obţinerea O3 Test: „Răspunde corect!” un elev Joc didactic Platforma
performanţei EduBoom
Se formează trei grupe de elevi.
20 min
Se dau câte patru cuvinte scrise separat pe patru cartonașe
fiecărei grupe. Se cere elevilor să ordoneze cuvintele pentru a Explicaţia Cartonașe Pe grupe Observarea
forma câte o propoziție la tablă. Se transcriu cele trei propoziții Tabla sistematică
Conversaţia
prezentate la tablă de către un reprezentant ales de către elevii a elevilor
Magneți
Exercițiul
grupei. Grupa câștigătoare este aceea care scrie cel mai corect si
O4 frumos la tablă. Toți ceilalți elevi transcriu pe fișă cele trei
propoziții. Rodica se duce la Tudor.
Acesta este pădurar.
Ea trece prin pădure.
7. Asigurarea Se proiectează pe tablă 6 slide-uri în Power Point. Explicaţia Laptop Individual Observarea
retenției și O3 Se rezolva exercitiile oral de catre elevi. Exercițiul Tabla sistematică
Se completeaza la tablă de către cadrul didactic.
transferului interactivă a elevilor
5 min
8. Încheierea Se explică tema pentru acasaă, pagina 42 din Caietul nr.5
activității Se scrie un rând model cu litera „d” în caiet. Exercițiul
Se completează scriind cele patru cuvinte descoperite în ilustrații Auxiliar-
5 min Conversația Caietul Frontal
și se completează întrebarea.
Explicaţia nr.5
Se fac aprecieri asupra activităţii întregii clase şi aprecieri
individuale.
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Anexa 5