Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA MORAVIȚA


PROPUNATOR:PROF. PRUNĂ MONICA

CLASA I CLASA A II-A


ARIA CURRICULARĂ:Limbă și comunicare ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Limba și literatura română DISCIPLINA:Arte vizuale și abilități practice
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: De-a CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Culori calde
trenul.Familiarizarea cu vocala ”u” ”Mere”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi ți
SCOPUL: Familiarizarea cu sunetul „u”, însuşirea deprinderi
unei pronunţări corecte a sunetului „u” SCOPUL: Cultivarea simtului estetic, dezvoltarea
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: simtului critic si autocritic.
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să rostească corect sunetul „u”, folosind La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
corect aparatul fonator;   O1-să recunoască culorile calde;
O2 –să identifice poziţia sunetului ”u”: la început,   O2-să organizeze suprafața plastică conform
în interior sau la sfârşitul cuvântulu; subiectului cerut ;
O3 – să dea exemple de cel puţin trei cuvinte care  O3-să creeze o compoziție folosind culori calde.
conţin sunetul „u”; STRATEGIA  DIDACTICA:
O4 – să alcătuiască cel puţin două propoziţii cu a) Metode şi  procedee: Conversaţia, exerciţiul,
cuvinte care conţin sunetul „u”. explicaţia, „ Turul galeriei”.
STRATEGIA DIDACTICĂ b)Mijloace  didactice:  caietul de desen, planșe
a) Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, model, coli, acuarele, pensule.
munca independentă, explicaţia, c) Forme  de  organizare: frontală, individuală.
ciorchinele,fonetică- analitico-sintetica  EVALUARE: continuă /finală
b) Mijloace de învăţământ: fişe de
lucru,manualul. LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă
c) Forme de organizare : frontal, individual.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
EVALUARE: continuă /finală
BIBLIOGRAFIE: Programa şcolară
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE: Manualul, Programa şcolară

SCENARIU DIDACTIC
CLASA I CLASA A II-A
Moment organizatoric Moment organizatoric
Se asigura climatul favorabil desfasurarii orei. Se asigura climatul favorabil desfasurarii orei.
Verificarea temei
Se verifica cantitativ tema pentru acasa.
Reactualizarea cunostintelor Captarea atentiei
Activitate independenta Activitate directa
Elevii sunt întrebați ce sunet au învățat ora trecută. Se prezintă planșe realizate numai in culori calde și
Se inpart elevilor fise de lucru cu sunetul ”o” se discută despre semnificația acestor culori (Anexa
(Anexa 1). 3).
Anuntarea temei si a obiectivelor
Activitate directa
Se anunta tema si obiectivele care trebuiesc atinse
Captarea atentiei pana la sfarsitul orei.
Activitate directa Dirijarea invatarii
Se adresează elevilor următoarea ghicitoare: Activitate independenta
,,Umblă moşul prin pădure Se fac exerciții de încălzire a mușchilor mâinii.
După fragi şi după mure! " Elevii vor desena fructe folosind numai culori
Se adresează următoarea întrebare: calde.
Aţi fost voi vreodată cu trenul? Sunt evidențiate criteriile ce trebuie urmărite:
Se solicită elevilor să se ridice din bancă să se respectarea temei, originalitatea lucrărilor, aspectul
aşeze în rânduri,să ducă mâna dreaptă pe umărul îngrijit al planșei.
colegului din faţa sa şi să facă precum locomotiva
cu care au călătorit.
Anuntarea temei si a obiectivelor
Activitate directa
Se anunță tema: ”Astăzi la ora de abecedar noi vom
învăţa „Sunetul [u]”.”.Se anunță ăi obiectivele
lecției.
Dirijarea invatarii
Activitate directa
Folosind ,,metoda ciorchinele” se solicită elevii să
completeze panoul care conţine imagini
reprezentând cuvinte formate din 1,2 3 silabe cu
sunetul,,u”
Se cere elevilor să deschidă manualele la pagina 26.
Pornind de la analizarea imaginii,se îndrumă elevii
către identificarea cuvintelor care conţin sunetul
,,u”
Cu ce sunet începe cuvântul urs?
Se cere elevilor să alcătuiască propoziţii despre
urs.
Se analizează propoziţia: din câte cuvinte este
formată; care este primul, care este al doilea
cuvânt, al treilea cuvânt.
Cum reprezentăm grafic propoziţia?
Cum reprezentăm grafic cuvintele?
Se face analiza fonetică a fiecărui cuvânt. Se
despart cuvintele în silabe. Câte silabe are primul
cuvânt? Dar al doilea? Dar al treilea?
Cum reprezentăm grafic silabele?
Se face analiza fonetică a fiecărei silabe (număr de
sunete) şi reprezentarea grafică. Cum reprezentăm
grafic silabele?
Se identifică sunetul „u” şi poziţia acestuia pe care Activitate directa
o are în cuvânt. Locul lui se marchează cu culoarea Se expun lucrările și se face ”Turul galeriei”. Se
roşu. evaluează lucrările după criteriile amintite.
Se solicită elevilor găsirea altor cuvinte care conţin
sunetul învăţat.
Se rezolvă exerciţiile din manual.
Obtinerea performantei
Activitate independenta Incheierea activitatii
Se distribuie fişa de lucru (Anexa 2). Se fac aprecieri individuale și generale asupra
Se citesc şi se explică sarcinile de lucru. efectuării temei propuse.
Realizarea feed-back-ului
Activitate directa
Se corectează fișa și se fac observații.
Incheierea activitatii
Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei, se indica
si se explica tema pentru acasa, completarea
caietului auxiliar.
Anexa 2
Fisa de lucru pentru despartirea cuvintelor in silabe si identificarea sunetului „u”.

Desparte cuvintele in silabe. Reprezintă sunetele prin bulinuțe. Colorează cu roșu locul sunetului „u”.
Anexa 1
Sunetul „o”

1. Colorează imaginea al cărei nume conţine sunetul „o”:

2. Colorează cerculeţul care marchează poziţia sunetului „o”:

( dirijor) ( profesor) (şofer)

(doctor) (pictor) (poştaş)

3. Marchează poziţia sunetului „o”:


Anexa 3

S-ar putea să vă placă și