Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 16.11.2023

Unitatea de învățământ:

Învățătoare:

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: ,,Talentatul Eli’’

Subiectul lecției: ,,Sunetul e și literele E, e’’

Tipul activității: Consolidare

Scopul lecției:

Familiarizarea elevilor cu literele „E” și „e” de tipar; dezvoltarea auzului fonematic; perceperea noţiunii de reprezentare grafică. Înțelegerea
textului ”Talentatul Eli”.

Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.
Competențe specifice:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar
2.2 Transmiterea unor infomații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestânnd interes pentru comunicare
3.1 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mici și mari de tipar
3.2. Identificarea semnificației unei/unor imagini care prezintă întâmplări, evenimente familiare
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor loterelor, folosind resurse variate

Obiective operaționale:
O1- să realizeze corect schema cuvintelor reprezentate prin imagini
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil realizează corect 3 scheme din cele 5 ilustrate
O2- să recunoască literele ,,E’’/ ,,e’ dintre alte litere
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev recunoaște literele ,,E’’/ ,,e’ dintre alte litere
O3- să coloreze corect imaginile care conțin sunetul ,,E’’
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev colorează corect 3 imagini din cele 4
O4- să realizeze corect corespondența dintre litera mare și cea mica de tipar
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev realizează corect corespondența a 5 litere din cele 6
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic, brainstorming
 Mijloace didactice: Caiet de creație 1, Fișă de lucru
 Forme de organizare: frontal, individual
Resurse:
 Umane: 19 elevi
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 35 de minute activitatea propriu zisă + 15 minute activitate recreativă

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordinul ministrului, nr. 3418/19.03.2013, București, 2013;
 O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare, editura EDU, ,,Caiet de creație 1’’

Proiectare didactica

Strategii didactice
Secvenţe Conţinut Evaluare
didactice
Metode si Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

I. Momentul Pregătirea materialelor şi asigurarea condiţiilor bune


organizatoric pentru desfăşuarea activităţii

Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul


naturii
Se completează calendarul naturii:
-în ce anotimp sntem?
-ce zi a săptămânii este astazi?
-în ce data suntem?
-cum este vremea?
Elevii au ca sarcină să spună primul cuvânt care le
II. Captarea vine în minte atunci când se gândesc la spectacolul Conversaţia Frontal
atenţiei elefantului Eli
Brainstorming

Anunţ subiectul lecţiei: Sunetul [e] şi literele ,,E”


III. Anunţarea şi ,,e”. Explic elevilor că până la sfârşitul orei vor Explicaţia Frontal
temei şi a trebui să stabilească poziţia acestui sunet în cuvinte
obiectivelor (iniţială, mediană, finală). De asemenea, vor despărţi
în silabe diferite cuvinte şi vor alcătui enunţuri. Vor
recunoaşte literele noi în cadrul unei poveşti, vor
forma cuvinte noi cu silabe date, vor citi şi le vor
modela.

,,Despre ce am discutat ora precedentă?’’


IV. ,,Cine este Eli?’’
Reactualizarea ,,Ce ascundea el după evantai?’’
cunoștințelor ,,Unde se petrece întâmplarea?’’
Elevii dau exemple de cuvinte care conțin sunetul e
la începutul, mijlocul și finalul cuvântului

Deschidem caietul de creație numărul 1 la pagina 69


IV. Dirijarea și privim imaginea(Anexa 1). Vom purta o discuție Conversaţia Caiet de Frontal Evaluare
pe baza acesteia:
învăţării -Ce animale sunt în arena? creație orală şi scrisă
-Câte maimuțe sunt?
-Câte litere E sunt pe costumul clovnului? Explicaţia Fișă de
Încercuiește-le! lucru
-La ce este talentat fiecare animal? Exerciţiul
Elevii vor primi o fișă de lucru, unde vom lucre
diferite exerciții(qa\Anexa 2) Demonstraţia
1. Încercuiește cu roșu litera e și cu albastru
litera E
2. Colorează imaginile ale căror denumiri încep
cu sunetul e
3. Colorează cu albastru cerculețul
corespunzător sunetului e
4. Citește
5. Unește litera mare de tipar cu cea mică
Elevii au ca sarcină să completeze rândurile goale cu
V. Asigurarea litera E, iar când finalizează exercițiul îl ajută pe Conversaţia Fișă Individual Evaluare
feedback-ului elefant să ajungă în pădure. scrisă
Exerciţiul
şi evaluare

VI. Încheierea Fac aprecieri verbale asupra modului de cum au Conversaţia Frontal
activităţilor lucrat şi îi felicit pentru implicarea în desfășurarea
activității.
Anexa 1
Anexa 2- Fișa de lucru

Numele: ………………………….. Data:……………….


Fișă de lucru
e, E

1. Încercuieşte cu roșu litera e și cu albastru litera E !

E e elefantul
Mare, rotofei,
Are trompă, fildeşi,
Colorează-l, vrei?
2. Colorează imaginile a căror denumire încep cu sunetul e !

3. Colorează cu albastru cerculețul corespunzător sunetului e !


4. Citește !

A M N U I E
a u m n e i

EU EA EI

E-NE E-MA NE-NE NU-ME


ENE EMA NENE NUME

EMA E MAMA MEA.


ENE IA UN NAI.
EMA E UN NUME.

5. Unește litera mare de tipar cu cea mică!

A U M N I E

u m a i e n
6. Scrie litera E!

E
E
7. Ajută elefantul să ajungă în pădure!

S-ar putea să vă placă și