Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,LIVIU DAN” MOCIU

MOCIU Nr. 306,JUD.CLUJ


TEL. 0264/235217; 235230
FAX. +(40) 264 235217
E-mail liviudanmociu@gmail.com

Proiect didactic

Data: 18.05.2021
Școala Gimnazială „Liviu Dan” Mociu
Clasa: I
Propunător: Fodor Andreea-Cristina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Magia primăverii
Subiectul: Sunetul și litera ,,f” (de tipar și de mână)
Tipul lecției: predare-învățare

Scopul lecției:
- familiarizarea cu sunetul „f” şi cu litera „f” mic de mână.

Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute.
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.

Competențe specifice integrate:


1. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;

1
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.

2. ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. să asocieze sunetul ,,f” cu litera corespunzătoare;
O2. să scrie corect, lizibil și estetic, în ritm propriu litera ,,f” şi cuvinte cu aceasta;
O3. să identifice numărul cuvintelor unei propoziții după schema dată;
O4. să citească corect și conștient cuvinte în mod independent, în șoaptă și cu voce tare;
O5. să alcătuiască cuvinte cu silabele date;
O6. să alcătuiască oral propoziții cu cuvintele date.

Resurse:
I. Metodologice
Elemente de strategie didactică:
a. Metode și procedee: conversația, observația dirijată, demonstrația exercițiul, jocul didactic, metoda fonetico-analitico-sintetică.
b. Mijloace de învățământ: manual, auxiliar didactic, caiet TIP I.
c. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală.
II. Temporale
- 2 × 45 minute
III. Umane
- 16 elevi

Bibliografie:
Programa școlară, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a – Comunicare în limba română, București, 2013;

2
Secvențele lecției Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment - Se pregătesc materialele necesare lecției. manual,
organizatoric - Se asigură condițiile optime pentru începerea lecției. conversația caiet de frontal
lucru, caiet
TIP I
2. Reactualizarea - Se reamintesc literele învățate.
cunoștințelor - Cadrul didactic arată câte o planșă cu literele învațate anterior. exercițiul frontal observare
Elevii vor spune individual ce literă a indicat (literele a, m, u, n, i, e, individual sistematică
r, o, c, ă, l, t, s, p, v, d, ș, î, b, j, g, h, ț, z, -mari și mici, de mână și de
tipar și grupurile de litere ce, ci, ge, gi).

3. Captarea și - Se va citi de către cadrul didactic următoarea ghicito:


orientarea
atenției ,,Colorat e ca o floare, observare
Trupul fin și mic el are, conversația frontal sistematică
Zboară vara pe câmpie,
Spune ce-ar putea să fie?”
(Fluturele)
- Se analizează cuvântul „fluturele” pentru a descoperi ce literă
învățăm astăzi- despărțire în silabe, poziția sunetului în cuvânt.

4. Anunțarea - Elevii sunt anunțați că vor învăța o altă literă care o să le permită să
temei și a scrie mai multe cuvinte: Sunetul și litera „f”. conversația, frontal
obiectivelor - Atrage atenția asupra participării active și cu interes la lecție. observația

5. Dirijarea -Citesc elevilor povestea literei f;


învățării - După ce povestea a fost citită, se adreseaza elevilor întrebări. conversația, manual frontal, observare
- Acum copii, haideți să vedem ce cuvinte din poveste ați observația individual sistematică
reținut care conțin litera f. dirijată,
- După ce îm vor spune cuvântul, trebuie să îl despartă în silabe exercițiul,

3
șisă stabilească poziția sunetului în cuvânt. jocul
didactic,
- Se deschide manualul la lecția de la pagina. 96. metoda
- Se prezintă elevilor imaginea mare din manual și se alcătuiește o fonetico-
propoziție după aceasta. analitico-
- Se stabilește locul cuvintelor în propoziție, apoi se despart în silabe sintetică
a. observarea diferite cuvinte din manual și se precizează sunetele care compun
imaginilor fiecare silabă.
- Organizează un exercițiu-joc: „Jocul semaforului” în care elevii au
b. localizarea la îndemână creioane colorate- verde și roșu; trebuie să ridice
sunetului ,,f” în creionul verde atunci când în cuvântul rostit se aude sunetul nou „f”
cuvinte și creionul roșu atunci când în cuvântul rostit nu se aude sunetul nou
„f”: fazan, bibliotecă, afecțiune, elefant, elev, restaurant, catifea, stuf,
bufniță, literă, poveste.
- Dirijează asocierea literei cu sunetul învățat.
- Se prezintă planșa cu litera f mic de mână.
- Îndrumă intuirea literei:
▪Din ce semne grafice este formată?
▪Cu ce seamănă?
c. prezentarea - Se vor alcătui propoziții formate din două sau trei cuvinte pe baza
literei ,,f” mic de ilustrațiilor din manual. Apoi vor citi vor citi cuvintele din manual, se
tipar poartă o discuție despre poveștile scrise de Ion Creangă.
d. recunoașterea - Cadrul didactic dirijează descoperirea și citirea unor silabe cu litera
literei ,,f” mic de nou învățată, compunerea și citirea unor cuvinte.
tipar - Se citesc cuvintele de la pagina 97, apoi povestea „Fata babei și fata
moșneagului ”.
- După citirea textului, se adresează întrebări:
• Recunoașteți începutul poveștii? caiet de
• Cine este autorul poveștii? lucru
• Ce alte personaje mai fac parte din această poveste?
• Ce alte povești a mai scris Ion Creangă?

4
Ora a doua

- Se prezintă litera ,,f” mic de mână. Se analizează elementele grafice


din care este compus. Se scrie la tablă litera-model cu explicarea
fiecărei mișcări a mâinii.
- Scrierea literei de către elevi se va efectua mai întâi în aer, pe bancă
e. prezentarea –cu stiloul închis.
literei ,,f” mic de - Exerciții de încălzire a mușchilor fini ai mâinilor. Jocuri cu cântec:
mână ▪ ,,Pic, pic, picură,
Florile se bucură,
Bum-bum tună
Norii se adună,
f. încălzirea Soarele răsare,
mușchilor fini ai Bucurie mare!”
mâinii - Elevii vor scrie rândul din manual și trei rânduri cu litera „f” mic de
mână în caietele tip 1, apoi vom continua exerciţii din auxiliarul
didactic, pagina 108.
- Cadrul didactic verifică permanent modul în care scriu elevii.
g. scrierea
literei ,,f” de
mână
6. Tema pentru - Elevii vor citi pagina cu litera ,,f, F” din manual, vor scrie acasă explicația
acasă litera ,,f” mic de mână în caietul „Stiloul creativ”.

7. Asigurarea - Aprecieri asupra modului în care s-a desfășurat lecția. conversația frontal aprecieri
retenției și a verbale
transferului

S-ar putea să vă placă și