Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Dima GABRIELA


Profesor metodist: STANCIU CARMEN
Școala: ȘCOALA GIMNAZIALĂ BENEȘTI- STRUCTURĂ

Clasa: a V-a
Data: 16 .03 .2020
Aria curriculară: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
Obiectul: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
Unitatea de învățare: CĂLĂTORESC PRIN BASME
Subiect: Trăsăturile basmului (Text-suport: Zâna Munţilor, cules de Petre Ispirescu)
Tipul lecţiei: PREDARE-ÎNVĂȚARE
Durata: 50 min

DEMERSUL DIDACTIC

COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;

Competenţe specifice Domenii de conţinut/Conţinuturi


1.1. Identificarea temei, a unor informaţii COMUNICARE ORALĂ
esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de −Strategii de concepere și de
comunicare explicite şi/sau a comprehensiune a textului oral: cuvinte-
comportamentelor care exprimă emoţii din cheie, idei principale, temă, informaţii
texte narative, monologate sau dialogate; generale şi de detaliu
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu COMUNICARE ORALĂ
doi interlocutori, folosind strategii simple de −Roluri în comunicare: vorbitor, ascultător
ascultare activă și manifestând un − Reguli de acces la cuvânt (întreruperi,
comportament comunicativ politicos faţă de suprapuneri, luarea/predarea cuvântului,
interlocutor(i) aşteptarea rândului la cuvânt)
−Atitudini comunicative: atenţie, empatie
2.1. Identificarea informaţiilor importante LECTURĂ
din texte literare și nonliterare, continue, −Strategii de comprehensiune: împărtășirea
discontinue şi multimodale; impresiilor de lectură
− Strategii de interpretare: răspuns afectiv,
discutarea mesajului/mesajelor textului
− Interese și atitudini față de lectură
2.2. Identificarea temei și a ideilor LECTURĂ
principale și secundare din texte diverse; −Textul narativ:
 Narativul literar. Acțiune, personaj,
timp, spaţiu

Obiective operaţionale:

Obiective operaţionale:
 cognitive:
O.C.1.- să descopere definiţia basmului ;
O.C.2. – să recunoască trăsăturile acestei specii literare într-un text dat;
O.C..3. – să încadreze fragmentul din manual în specia basmului;
O.C.4. – să facă o distincţie clară între legendă și basm;
O.C.5. – să distingă între elementele specifice basmului și cele ale legendei;
O.C.6 – să alcătuiască o compunere folosind informațiile noi;
 afective:
O.A.1. – elevii vor dovedi deschidere spre învăţarea problematizantă;
O.A.2. – elevii vor fi interesaţi de structura basmului;
O.A3 – elevii vor manifesta interes faţă de lumea fantastică a basmului;
 psihomotorii:
O.P.M.1. – să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;
O.P.M.2. – să-şi dirijeze mişcările pentru a folosi în mod igienic materialul didactic;

Resurse:
Bibliografice:

 oficiale:
 Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale, nr. 3393/28.02.2017, Programa
aprobată de MEN, Bucureşti, 2017;
 Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu – Roman, Limba și
literatura română – manual pentru clasa a V-a, București, Editura Art, 2017;
 metodico-didactice:
 Gherghina, Dumitru, Dănilă, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoala
primară, gimnaziu şi liceu, Editura „DIDACTICA NOVA”, Craiova, 2005
 Dumitrașcu Sechi, Cornelia, Îndrumar pentru receptarea lecturilor literare,
Editura „Moldova”, Iași, 2014;
 Ispirescu, Petre, Zâna Munților, în volumul Legendele sau basmele românilor,
București, Editura „Andreas”, 2016;
 Dumitrașcu Sechi, Cornelia, Îndrumar pentru receptarea lecturilor literare,
Editura „Moldova”, Iași, 2014;
 Scarlat Iancău, Raluca, Limba și literatura română – analiza textelor, Editura
„Aula” , București, 2012;

Metodologice:
a) metode şi procedee:
 conversaţia;
 explicaţia;
 problematizarea;
 brainstormingul;
 metoda ciorchinelui;
 expunerea;
 tehnica „gândim împreună”;
 metoda jocului didactic;
 metoda hărții mentale;
b) mijloace de învăţământ: tablă, manual, caiete, fișa de lucru; proiector;
c) forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
Temporale: 50 de minute;
Umane: clasa de elevi
Secvențele Strategii didactice Metode/
instruirii/ Crearea situațiilor de învățare Instrumente
durata Metode/ Mijloace de Forme de de evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment -Salutul; Elevii se pregătesc pentru
organizatoric -Consemnarea prezenţei; începerea orei de limba şi
1’ -Asigurarea unui climat adecvat literatura română.
desfăşurării lecţiei.

Profesorul îi pregăteşte
2. Captarea afectiv pe elevi: „A fost odată ca
atenţiei niciodată...” Iată-ne pătrunşi în
lumea mirifică a basmului! Se Elevii sunt atenţi la Explicaţia Activitate
5’ spune că în basm dorinţele sunt explicaţii. frontală
împlinite, căci numai în basme
binele învinge întotdeauna răul Videoproiector
și duşmanul este pedepsit.
Apoi, cu ajutorul manualului
digital, le prezintă elevilor un
filmuleț cu tema Îți plac Brainstorming Manual digital
Elevii vizionează
basmele? De ce?
materialul și răspund la
Îi întreabă pe elevi dacă le întrebare. Apreciere
plac și lor basmele și le arată o verbală
imagine cu universul fascinant al
basmului (prinţi, prinţese,
castele, zmei, balauri etc.) şi, Joc de
pornind de la aceasta, le propune Participă la jocul de autocunoaștere
elevilor un joc de autocunoaștere.
autocunoaştere, Dacă aş fi…:
Imaginează-ţi că ai fi pentru
câteva secunde unul dintre
personajele basmului. Ce ţi-ar
plăcea să fii dacă ai putea alege
şi de ce?

3. Actualizarea Profesorul îi solicită pe elevi să


cunoştinţelor numească titluri de basme pe Elevii răspund la Activitate Chestionare
Conversaţia
anterior care le-au citit până acum şi să-și întrebările profesorului. frontală orală
însuşite şi
împărtăşească impresiile lor de
integrarea
acestora în lectură.
procesul de Se derulează filmul didactic
formare a PPT, de tip concurs “Călătorie Elevii urmăresc Activitate Chestionare
în lumea basmelor”. Elevii sunt Expunerea PPT Videoproiector
competenţelor prezentarea PPT și frontală orală
5’ solicitaţi să recunoască basmele participă la
citite pe baza unor imagini recunoașterea basmelor.
reprezentative.
4. Anunţarea Anunţă titlul lecţiei, îl notează Elevii ascultă cu atenţie. Expunerea Tabla Activitate
temei şi a la tablă şi precizează obiectivele frontală
obiectivelor operaţionale ȋntr-o manieră
operaţionale accesibilă elevilor, ca puncte de
2’ discuţie ale lecţiei. Elevii notează în caiete.
În dialog frontal cu clasa, se
descrie problema ce urmează a fi
studiată, precum şi utilitatea ei.

Profesorul adresează elevilor


întrebări asupra conținutului Formulează întrebări Expozia stelară
textului - pentru observarea privind conținutul Problematizarea Tabla Activitate
gradului de înțelegere a textului. textului respectând Conversaţia frontală Aprecierea
Le solicită acestora să formuleze cerințele profesorului. răspunsurilor
5.Prezentarea întrebări despre textul suport,
conţinutului şi folosind ”Explozia stelară”, la
dirijarea care să răspundă pe parcursul
învăţării/ lecției. Fiecare întrebare trebuie
procesului de să înceapă cu CINE?, CE?,
formare a UNDE?, CÂND?, DE CE?
competenţelor ANEXA 1
20’ Elevii primesc fişele cu
Se distribuie elevilor fişe de sarcini şi ascultă
lucru cu sarcinile pe care le au explicaţiile profesorului.
de rezolvat.

A1 Ordonarea cronologică a
ideilor/evenimentelor dintr-un
text dat
● Se solicită elevilor să ordoneze Explicaţia
cronologic evenimentele din Textul suport
textul suport, pe care le vor Fişe de lucru
prezenta în lanț, și pentru fiecare Elevii ordonează ideile Învăţarea prin Activitate pe
întâmplare să precizeze dacă este principale care vizează descoperire grupe Aprecierea
reală sau fantastică. ANEXA 2 desfășurarea Povestirea în răspunsurilor
evenimentelor şi le lanț
A2 Recunoașterea reperelor notează pe caiet.
spaţiale şi temporale din textul
dat
● Elevii au de clasificat structuri
referitoare la timpul și spațiul în
care se desfășoară întâmplările și Clasifică structurile Conversaţia Observarea
de precizat formula cu care referitoare la timp li euristică Activitate pe curentă
începe și cea cu care se încheie spațiu, precum și formula grupe
basmul. ANEXA 3 inițială și cea finală.

A3 Extragerea informațiilor
esențiale și de detaliu dintr-un
text dat
● Li se cere elevilor să grupeze
personajele enumerate în
personaje reale cu puteri Elevii citesc cerinţele şi
supranaturale și în personaje răspund la întrebările ce Activitate pe
fantastice, după care să precizeze vizează personajele grupe
câte două trăsături. De basmului și cifra care se
asemenea, trebuie descoperită repetă.
cifra care se repetă. ANEXA 4
Pe parcursul rezolvării
sarcinilor, se notează într-un
organizator grafic la tablă
caracteristici ale basmului. După ce au fost extrase Organizatorul Tabla Activitate Aprecieri
ANEXA 5 informaţiilor esenţiale grafic Caietele frontală verbale
din text, elevii notează în elevilor
caiete organizatorul
grafic cu trăsăturile
esențiale ale basmului.
6. Obţinerea A4 Exprimarea orală a ideilor, Elevii ascultă
performanţei și pornind de la texte explicațiile, valorifică
asigurarea citite/ascultate informațiile și recunosc Învăţarea prin Videoproiector Activitate Aprecierea
feed-back-ului Elevii primesc sarcina de a descoperire frontală verbală
trăsăturile basmului în
6’ identifica trăsăturile basmului în
fragmente de text la prima fragmentele de text laa
vedere, afişate pe ecran. prima vedere.
ANEXA 6
Se distribuie elevilor câte o fişă Elevii rezolvă sarcinile Exercițiul Test formativ Activitate Evaluare
care conţine un test formativ. după indicaţiile individuală formativă
profesorului.
Prezintă soluţiile sarcinilor de
lucru şi punctajul oferit pentru
Se interevaluează pe baza
7.Feedback fiecare răspuns. Solicită elevilor răspunsurilor şi
Activitate Interevaluare
5’ să schimbe lucrarea cu colegul baremului prezentate de
frontală
de bancă pentru interevaluare. profesor.

Apoi, verifică punctajele


obţinute de elevi.

● Comunic tema pentru acasă,


8.Intensificarea diferențiată: Elevii ascultă Activitate
Explicația Caietele
retenției și a - Tema 1: Descrie şi apoi explicațiile. frontală
elevilor
transferului desenează unul dintre
cunoştinţelor personajele sau obiectele
indicate mai jos, aşa cum vi le
3` închipuiţi: feciorul de împărat,
Zâna Munților, turturica,
condurul.
- Tema 2: Imaginează-ți că ai
primit și tu un obiect vrăjit. Scrie
un text narativ imaginar în care
să povestești ce s-a întâmplat
înainte de a primi obiectul
magic, după ce l-ai primit și cum
s-a încheiat aventura ta.
9. Evaluarea Solicită elevilor să-şi exprime Elevii exprimă aspectele Conversaţia Fișa de Activitate Aprecieri
activității opiniile despre activitate, pozitive şi aspectele Metoda evaluare a frontală verbale
didactice folosind metoda A, B, C. negative ale activităţii, A, B, C activității
ANEXA 7 tinând cont de
2’ Azi am învăţat.......... competențele propuse la
Bine a fost că........... inceputul lecţiei. Autoevaluare
Cred că......................

Apreciază global şi individual


aportul elevilor la lecţie.
Apreciere cu
Notează elevii cu participare
note
reprezentivă la activitate.
Încheie activitatea cu formula Și
încălecai pe-o șea și vă spusei
povestea-așa....
ANEXA 1

Cine…..

De ce…..
Ce…..

ZÂNA
MUNȚILOR

Unde…

Când…..
ANEXA 2

 Un Zmeu a încurcat povestea noastră! Ajută-l pe fiul de împărat să o


reconstruiască!
 Ordonează cronologic evenimentele de mai jos (în căsuțe) și notează (în cerculețe) cu
R dacă întâmplarea este reală sau cu F dacă este fantastică:

Zâna Munţilor se preface într-o turturică şi-i iese în cale fiului de împărat,
aflat la vânătoare.
Pe măsură ce creşte, prinţul se face tot mai frumos şi mai învăţat.
Fata necunoscută dispare înainte ca nunţile să se sfârşească.
Găinăreasa mărturiseşte că este o zână măiastră şi că îl iubeşte pe fiul de împarat.
Un împărat vestit dobândeşte, la bătrâneţe, un moştenitor.
Fiul împăratului pune să se aştearnă smoală pe drum, iar ea îşi pierde un condur.
O femeie săracă vine slujnică la curtea împăratului.
Zâna renunţă la puterile ei fermecate şi se căsătoreşte cu fiul împăratului.
Toate femeile din împărăţie încalţă condurul, dar acesta nu i se potriveşte decât
găinăresei.
La nunţile din alte împărăţii, o fată necunoscută dansează numai cu fiul împăratului,
care se îndrăgosteşte de ea.

 Ce fel de obiecte sunt condurul și cărucioara fără cai a zânei?


...............................................................................................................................................
ANEXA 3

 Selectează și grupează în tabel structurile în care se prezintă timpul și spațiul


desfășurării întâmplărilor:

a fost odată ca niciodată


în toată împărăția lui
la curtea acelui împărat
într-una din zile
mergând la vânătoare
peste câteva zile
în ziua aceea
acasă
din casă în casă
din curtea împărătească
în scurt timp
în scaunul împărăției
și astăzi

Timpul acțiunii Spațiul acțiunii

 Care este formula cu care începe basmul?


.....................................................................................................................................

 Dar formula cu care se încheie basmul?


.....................................................................................................................................
ANEXA 4

 Grupează personajele enumerate în personaje reale și personaje fantastice:

Împăratul - ..................................................

Fiul de împărat - ........................................

Turturica - .................................................

Zâna Munților - ..........................................

Găinăreasa - ...............................................

 Care este personajul real cu puteri supranaturale ? Exemplifică!

...........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

 Numește câte două trăsături ale fiului de împărat și ale Zânei Munților:

.............................................................. ................................................................

............................................................... .................................................................

 La câte nunți merge fiul de împărat? .......................................................................

 De câte ori bate din palme zâna ca să-i apară cărucioara? .......................................

 Ce cifră se repetă? .................................................................


ANEXA 5

ÎNTÂMPLĂRI TIMP ȘI
REALE ȘI SPAȚIU VAGI,
FANTASTICE IMPRECISE

FORMULE basmul FINAL


DE BASM FERICIT

CIFRE,
PERSONAJE
OBIECTE
POZITIVE ȘI
MAGICE
NEGATIVE
ANEXA 6

1. „A fost odată ca niciodată; că de n-ar fi, nu s-ar mai povesti; de când făcea plopşorul
pere şi răchita micşunele; de când se băteau urşii în coade; de când se luau de gât lupii
cu mieii de se sărutau, înfrăţindu-se.” (Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)

2. „Se duse, se duse, până ce dete de o pădure, în care întâlni pe Murgilă, şi pe care îl opri
pe loc, ca să mai întârzie noaptea. Merse după aceea mai departe şi dete peste
Miazănoapte…” (Balaurul cel cu şapte capete)

3. „Când îl văzură alde gloatele venind teafăr, alături cu o soţioară de-i râdeau şi stelele de
frumoasă, îl primiră cu mare bucurie; şi urcându-se din nou în scaunul împărăţiei,
domni şi trăi în fericire, până se istoviră.
Iară eu încălecai p-o şea şi v-o spusei dumneavoastră aşa.” (Aleodor Împărat)

4. „Aleodor plecă… Când, iaca se întâlnește cu un corb ce avea o aripă ruptă. Și voind să
vâneze corbul, el îi zise:
- Făt-Frumos, Făt-Frumos, decât să-ți încarci sufletul cu mine, mai bine ai face să-mi legi
aripa, că mult bine ți-oi prinde.
Aleodor îl ascultă, căci era băiat viteaz și de treabă, și îi legă aripa. Când era să plece,
corbul îi zise:
- Ține penița asta, voinicule, și când vei gândi la mine, eu voi fi la tine.” (Aleodor
Împărat)

5. „Vulpoiul se dete de trei ori peste cap şi se făcu un voinic, ştii colea, cum ţi-e drag să te
uiţi la el.” (Pasărea măiastră)

6. „Scorpia ospătă pe Făt-Frumos, iară el îi dete şi dânsei înapoi capul ce i-l luase cu
săgeata, carele se lipi îndată cum îl puse la loc, şi după trei zile plecară mai departe. .”
(Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)

Fişa de lucru
Basmul este opera epică în care se dezvoltă ideea dintre conflictul dintre _________ şi ________ care se
sfârşeşte de obicei cu victoria __________, prin intermediul unor întâmplări şi personaje _______________.
 Basmul are formule:
- iniţiale:
- mediane:
- finale:
 Basmul are personaje:
-pozitive:
- negative:
Toate basmele se termină cu victoria ____________ asupra _____________.

ANEXA 7

Numele elevului.............................
Clasa................................

Evaluare formativă

● Timp de lucru- 5 minute


● Toate subiectele sunt obligatorii

Stabilește enunţurile adevărate şi pe cele false cu „A” şi „F”!

1. Basmul este un text narativ literar.

2. Acţiunea basmului se petrece în zilele noastre.

3. Personajele reprezintă binele şi răul.

4. Într-un basm există cifre şi obiecte magice.

5. Personajele nu au puteri supranaturale.


6. Basmul are doar formule inițiale.

7. Acţiunea are doar întâmplări reale.

8. În basm timpul și spațiul sunt vagi, imprecise.

9. Binele învinge întotdeauna răul.

9x19=9p

1p-oficiu

ANEXA 8
Fişă de evaluare a activităţii

Completează Fişa A,B,C astfel:

Azi am învăţat _______________________________________________________

Bine a fost că _________________________________________________________

Cred că _____________________________________________________________

Fişă de evaluare a activităţii

Completează Fişa A,B,C astfel:

Azi am învăţat ________________________________________________________

Bine a fost că _________________________________________________________

Cred că _____________________________________________________________
Fişă de evaluare a activităţii

Completează Fişa A,B,C astfel:

Azi am învăţat________________________________________________________

Bine a fost că _________________________________________________________

Cred că ______________________________________________________________

TEMĂ PENTRU ACASĂ


Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.

Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.

Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.

Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.

Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.

Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.

Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.

Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.

Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.

Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.

Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.

Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.

Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.

S-ar putea să vă placă și