Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Textul narative literare: „Bunicul” și ”Bunica” de B. Șt. Delavrancea

Profesor:
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Emil Atanasiu” Garoafa
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Lectura ca abilitate de viață
An școlar: 2022-2023

Unitatea de învățare: Iubirea


Subiectul lecției: „Bunicul”/ ”Bunica” de B. Șt. Delavrancea
Tipul lecției:
Durata lecției: 50 minute

Resurse TIC:

Activitate diferențiată – Ilustrația gramaticală + Acvariul sentimentelor


Fișă de lucru – Ciorchinele + Cadranele
Fișă de lucru – Explozia stelară
Exerciții interactive
Valori și atitudini:
Cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate
Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea
personală și îmbogățirea orizontului cultural

Valori și atitudini
 Cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate;
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului
asupra celorlalți și prin nevoia de a înțelege și de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă,
responsabilă din punct de vedere social;
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru
dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.
 Dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală.

COMPETENŢE GENERALE:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

Competențe specifice:
2.1. Evaluarea informațiilor și a intențiilor de comunicare din texte literare, nonliterare, continue, discontinue și
multimodale.
2.2. Compararea a cel puțin două texte sub aspectul temei, al ideilor și al structurii.
3.2. Redactarea, individual și/sau în echipă, a unor texte.
4.2. Aplicarea achizițiilor lingvistice pentru înțelegerea și producerea unor texte diverse.
4.5. Dezvoltarea gândirii logice şi analogice (analiză, sinteză, generalizare și abstractizare), prin utilizarea
deprinderilor de comunicare corectă în limba română literară, în procesul de învățare pe tot parcursul vieții.
5.1. Exprimarea unui punct de vedere față de valori ale culturii naționale sau ale unei alte culturi, identificate în
cărțile citite.

Strategia didactică:
- metode: conversația euristică, lectura textului, explicația, învățarea prin descoperire, ciorchinele,
problematizarea, cadranele, explozia stelară.
Mijloace didactice: manualul digital, aplicații digitale: learningapps,
Forme de organizare: frontal, individual
Evaluare: observarea sistemică a elevilor, aprecieri verbale, evaluare orală

SCENARIUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric
Prezența .
Pregătirea pentru lecție.

2. Captarea atenției - Activități de prelectură


Le propun elevilor să vizionăm împreună următorul material video:
https://www.youtube.com/watch?v=cPZLQC3CW70

3. Anunțarea temei și obiectivelor (4 min):

4. Dirijarea învățării (28 min):


Lecturăm (profesorul și elevii) textul literar studiat, apoi le propun să rezolve următorul exercițiu:
https://andilandi.ro/amintiri-dintr-o-altfel-de-copilarie/basme-si-povesti/bunicul/
https://andilandi.ro/amintiri-dintr-o-altfel-de-copilarie/basme-si-povesti/bunica/
Activitate diferențiată – Ilustrația gramaticală * Acvariul sentimentelor
Profesorul va crea grupele, coechipierii vor putea colabora fără a interacționa cu celelalte echipe.
Împart grupul de elevi al clasei, în 2 echipe formate din 5 – 7 membri și le propun următoarele sarcini de lucru:
https://learningapps.org/display?v=potoqmzon23

Receptarea textului literar – Ciorchinele


Elevii vor completa schema propusă de profesor, ajutându-se de conținutul textului literar.

bunicul

1. Scrieți câteva trăsături fizice ale bunicului


2. Scrieți câteva trăsături morale ale bunicului
3. Explică expresia ”Lăsați copiii să vină la mine!
4. De ce le permite bunicul copiilor să se certe ?
5. Bunicul este blând doar cu nepoții lui?
bunica

1. Scrieți câteva trăsături fizice ale bunicii


2. Scrieți câteva trăsături morale ale bunicii
3. Ce rol are povestea împăratului fără copii în semnificația textului?
4. Explică expresia ”avea o poală fermecată”
5. De ce își dorește copilul să asculte basme?

Cadranele
Elevii vor completa cadranele.
Bunicii sunt o ipostază a înțelepciunii și a Bunicii noștri sunt veniți dintr-o poveste…
blândeții. Motivează această afirmație, Noi suntem suma a ceea ce sunt părinții și
utilizând textele date. bunicii noștri. Explică afirmația!

Bunicii sunt blânzi, înțelepți,……….( încă Povestea noastră continuă……Iubirea este


5 însușiri). ceea ce ne definește.
Ce am reținut? – Oglinda lecției
Bunicii sunt un model de iubire asemeni lui Hristos.
Sinonimele cuvântului iubire:….

6. Feedback – Explozia stelară


Formulează cel puțin două întrebări referitoare la textele narative „Bunicul”/ ”Bunica”, scrise de B.
Șt .Delavrancea.

7. Încheierea lecției
Aprecieri verbale adresate elevilor

S-ar putea să vă placă și