Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Profesor: E. Palanciuc Clasa : a V – a Data:


Unitatea de învățare: Autor. Narator. Personaj
Subiectul lecției: Amintiri din copilarie de I. Creangă. Regionalismele
Competențe specifice : 3.1, 3.4
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoștințe
Obiectivele lecției :
La sfârșitul lecției elevul va putea:
O1- să citească textul corect, conştient şi expresiv
O2- să identifice autorul, naratorul şi personajele din text
O3- să alcătuiască propoziţii cu expresiile noi (regionalismele) întâlnite în text
O4- să precizeze modurile de expunere folosite în text
O5- să răspundă corect la întrebările referitoare la conţinutul textului
O6- să povestească conţinutul lecturii
O7- să cunoască opera marelui scriitor
O8- să extragă mesajul educativ al textului

Tehnologia didactică a lecției:


Metode: conversaţia euristicã, lectura expresivã a textului poetic, descoperirea, lectura selectivã, analiza
textului.
Resurse : Manual de limba și literatura română cl. 5, Știința, Chișinău - 2015.
Forme: activitate frontalã, alternativ cu activitatea independentã individualã a elevului, lucrul în echipe.
Strategii de evaluare: individuală, frontală.
Scenariul didactic

Etapele Activitatea profesorului Tim Metode și Resurse


lecției p procedee
min.
Evocarea Pregăteşte materialele necesare lecţiei, asigură Jocul didactic
disciplina si ordinea în clasă, notează absenţele. 7 Brainstorming Aforism
Realizarea Profesorul scrie în mijlocul tablei cuvântul 25
sensului Copilărie, îi roagă pe elevi să facă acelaşi lucru în Învățarea prin
caietele lor. Le spune elevilor să se gândească la descoperire
primul cuvânt/expresie ce le vine în gând la auzul
cuvăntului copilărie, profesorul numeşte toţi elevii
din clasă care au ceva de zis şi scrie toate ideile
pe tablă. La urmă profesorul scrie şi el pe tablă
cuvântul Amintiri.
Profesorul îi întreabă pe elevi dacă cunosc vreo
operă a limbii române care să aibă în prim-plan
întâmplările din copilărie. Elevii răspund „Amintiri
din copilărie” de Ion Creangă. Le spune copiilor
ca lecţia de astăzi este un fragment din opera lui
Creangă, intitulat: „La cireşe”.
Anunţă tema lecţiei şi obiectivele propuse.
Profesorul prezintă câteva date despre autor,
Ion Creangă (1837-1889):
 Scriitor din secolul al XIX-lea
 În 1875, îl cunoaşte pe Mihai Eminescu, între
cei doi se formează o prietenie ce va dura toată
viaţa.
 Eminescu este cel care, impresionat de harul
de povestitor şi de umorul lui Creangă, îl
îndeamnă pe acesta să scrie.
Dupa citirea model a profesorului, elevii sunt
întrebaţi daca au întâlnit alte cuvinte
necunoscute, în afară de cele explicate în manual.
Se dau explicaţiile necesare.Dacă este cazul
profesorul solicită elevii să citească cuvintele
explicate în manual la sfârşitul fragmentului.
Profesorul scrie pe tablă definiţia
regionalismelor:Regionalismele sunt cuvinte
folosite numai în anumite regiuni ale ţării
noastre.
Când?
Unde? Cine?
La
cireşe
Ce? Care?
-“Când se petrece acţiunea ?”
-“Unde se petrece acţiunea ?”
-“Cine este personajul principal ?”
-“Ce alte personaje apar in text ?”
-„Care este amintirea evocata de autor in acest
text?”
Ex.1 – pag. 103
Reflecție Ex. 4 -7 pag. 103 11 Exercițiul
Extindre Tema pentru acasă:Imaginează-ţi că eşti 2
vecinul/vecina/mătuşa/unchiul lui Nică. Povesteşte
în maxim 15-20 de rânduri de caiet o întâlnire de-
a ta cu Nică.

S-ar putea să vă placă și