Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2021
PROIECT DIDACTIC
Motto: ”Copiii găsesc totul în nimic, oamenii găsesc nimic în tot.” – Giacomo Leopardi
COMPETENȚE GENERALE
1.Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi
producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de comunicare
explicite şi/sau a comportamentelor care exprimă emoţii din texte narative, monologate sau dialogate
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei,
exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare, de interes sau
pornind de la textele ascultate/citite
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de
ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de interlocutor(i)
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue
şi multimodale
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse
2.3. Formularea unui răspuns personal şi/sau a unui răspuns creativ pe marginea unor texte de
diferite tipuri, pe teme familiare
2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme familiare
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare
corectă a intenţiilor comunicative
4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi
sintactico-morfologice în interacţiunea verbală
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii
COMPETENŢE DERIVATE
informative: -elevii vor reuşi rezolvarea cerinţelor, lucrând individual, ghidați de profesor și
receptând textul de bază prin apelarea la momente din viața lor;
formative: - exprimarea coerentă, nuanţată în limba română;
educative: - dezvoltarea sentimentului de disciplină a muncii;
- cultivarea creativităţii elevilor.
afective: - consimţirea la continuarea efortului de atenţie;
- aplicarea cu interes a cunoştinţelor dobândite;
- dorinţa de a selecta, explica, motiva;
- interesul spre rezolvarea cerinţelor.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: descoperirea, conversaţia euristică, lucrul individual, exerciţiul,
cvintetul, problematizarea, tabla, caietele elevilor, fișe de lucru.
FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontală și activitate individuală
RESURSE MATERIALE: tabla interactivă, manualul digital, fișe de lucru;
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu, Ed. Dacia, Cluj-
Napoca, 2002;
Gramnea-Dumitrache, Mimi; Onofrei, Margareta, Manual de limba română, clasa a V-a,
Editura Booklet
Ilie, Emanuela, - Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014;
Pamfil, Alina - Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, 2006;
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric – 1 min.
Se stabileşte ordinea în clasă, se notează absenţii, elevii îşi pregătesc materialele necesare
desfăşurării orei, se asigură un climat adecvat orei de limba şi literatura română.
2. Evocare – 10 min.
Profesorul le cere elevilor să pregătească momentul poetic, amintindu-le că l-au avut
pentru această zi pe poetul Mihai Eminescu. Elevii vor recita poeziile învățate și vor prezenta
desenele reprezentative, asociate cu textul liric pe care l-au pregătit.
După momentul poetic, profesorul le propune elevilor să asculte un material și să noteze
pe caiet cuvintele-cheie, menționând totodată și tema materialului audio-video prezentat. (Se
folosește manualul digital)
Elevii vor descoperi, prin metodele ”învățarea prin descoperire” și ”conversația
euristică”, că este vorba despre ”copilărie”, lucru ce anticipează lecția de astăzi.
4. Reflecția – 12 min.
Prin metoda conversației, profesorul asigură fixarea cunoștințelor, discutând cu elevii
subiectul lecției.
Ca metodă de evaluare, se folosește cvintetul. (Anexa 5)
La sfârșitul orei, profesorul face aprecieri asupra lecției și notează elevii care au răspuns
şi se dă tema pentru acasă.
ANEXA 1
Copii eram noi amândoi
de Mihai Eminescu
4 adjective:
_______________________________________________________________________________
4 pronume personale:
____________________________________________________________________________
ANEXA 2
Copii eram noi amândoi
de Mihai Eminescu
1. Identificați în primele patru strofe activitățile preferate ale copiilor, pe care le veți nota în
cadranele de mai jos:
Auzului Văzului
ANEXA 3
Copii eram noi amândoi
de Mihai Eminescu
1. Răspunde la întrebări:
a) Câte strofe şi câte versuri are fiecare strofă?
____________________________________________________________________________________
b) Ce făceau copiii din coji de nuci?
____________________________________________________________________________________
c) Ce înhămau fraţii la car?
____________________________________________________________________________________
d) Cum erau melcii (,,culbecii”)?
____________________________________________________________________________________
e) Din ce a fost construită cetatea?
____________________________________________________________________________________
f) Cu ce era înconjurată cetatea?
____________________________________________________________________________________
g) Unde se afla balta mare?
____________________________________________________________________________________
2. Alege varianta corectă dintre cele de mai jos, cu referire la textul citat:
Două teme ale textului sunt:
a. Copilul și iubirea
b. Timpul și copilăria
c. Tristețea și copilul
Două structuri care conțin sugestii ale spațiului sunt:
a. ”Turnul-Vavilon” și ”în ochiul de pădure”
b. ”insula cea verde” și ”în turnul negru”
c. ”peste stuf și paie” și ”atunci”
Două structuri care se adresează auzului sunt:
a. ”cu turnuri mari de tinichea” și ”Trararah!”
b. ”și drumul broaștelor le-am dat” și ”mi-a dat mie solie”
c. ”mi-l povestea și mie” și ”Trararah!”
Locul preferat de joacă al copiilor este:
a. Mlaștina
b. Lacul
c. Insula
ANEXA 4
Copii eram noi amândoi
de Mihai Eminescu
1. Citește strofa de mai jos, apoi schimbă ordinea cuvintelor, transpunând textul în proză.
Care formă ți se pare mai expresivă? De ce?
”Copii eram noi amândoi,
Fratemiu și cu mine.
Din coji de nucă car cu boi
Făceam și înhămam la el
Culbeci bătrâni cu coarne.”
2. Alege, dintre variantele propuse mai jos, pe aceea cu care ești de acord.
Strofa a noua prezintă:
a. Două ipostaze ale copiilor: în plan real (plimbarea pe șură) și în plan imaginar (aceștia se văd
mărșăluind pe munți);
b. Două ipostaze fantastice, ce nu pot fi întâlnite în realitate, deoarece copiii nu pot merge pe
șură;
c. Două ipostaze în plan real ale copiilor, care pot face orice își doresc, în orice moment.
4. Identifică două asemănări și două deosebiri între poezia lui Mihai Eminescu și cea a lui
Marin Sorescu, ”Jucăriile”.
ANEXA 5
Realizați un cvintet cu tema ”Copilăria mea”: