Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic Doroțcaia


ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
DATA: 14.03 2017
CLASA: a VI-a A
PROFESOR: Filipenco Veronica
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unitatea 11„Ea orice zi și-o-ncepe ca pe-o
școală…”
SUBIECTUL:„ Albina” de Vasile Romanciuc. Observarea și receptarea
textului .
TIPUL LECŢEI: de predare- învățare
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
TIMP: 45 min.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4- Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui
comportament comunicativ adecvat;
2.4– Adaptarea vorbirii la situația concretă de dialog sau de monolog;
3.1 – Diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul
textului citit;
3.2–Identificarea procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;
3.3–Sesizarea valorii expresive a unităților lexicale în textele citite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
O1. Să citească corect, fluent, expresiv şi conştient poezia, respectând
punctuaţia şi ortografia cerute de text;
O2. Să explice sensurile unor cuvinte, expresii verbale, aplicându-le în
enunțuri proprii;
O3. Să alcătuiască familia lexicală a unor cuvinte;
O4. Să identifice ideile, sentimentele şi atitudinile comunicate în textul
literar;
O5. Să se exprime clar, corect, concis.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: lectura expresivă, conversaţia euristică,
explicaţia, lucrul cu manualul și cu fișele de lucru, lectura selectivă,
exerciţiul oral şi scris, învăţarea prin desoperire, problematizarea, observația.
Mijloace de învăţământ: manualul de limba și literatura română
cl.VI-a,caiete, fișe de lucru
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate independentă,
în perechi.
DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOACE


LECŢIEI
1 2 3 4 5 6
1. Moment 1 min. - Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare
organizatoric. orei de limba română şi voi nota absenţii;
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.

2. Evocarea 5 min. -Voi repartiza elevilor câte o fișă - un cântec despre albină. Exercițiul oral
(Anexa1)
Elevii fredonează cântecul și comentează în baza versurilor și
a imaginii din fișă versul: „Ea orice zi și-o-ncepe ca pe-o
școală”
3.Realizarea
sensului 2min. Anunț elevii subiectul lecției și obiectivele pe care le vor avea
de realizat pe parcurs. lectura
expresivă
Elevii își notează data și tema în caiete. O1 Manualul
7min.
Elevii vor citi expresiv poezia, respectând ortografia și Textul literar:
punctuaţia cerute de text și vor prezenta informatii despre „Albina”de
albină Vasile
Romanciuc
1 2 3 4 5 6
Elevii realizează ex.1 pag.135, completând tabelul din
lectura
(Anexa2)
comentată

În paralel citesc informațiile despre albină, temă pe care au O5 lectura dirijată


avut-o pentru acasă, pentru a răspunde la rubrica„ lucruri
despre care aș vrea să aflu mai multe explicaţia

1min. Voi face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi conversaţia


negative. euristică
5min.
În continuare le dau elevilor să lucreze în perechi, completând
(Anexa3) învăţarea
prindescoperire
Elevii lucrează cu dicționarul explicativ și cel de sinonime.

5min. O2
În rubrica „Exprimăți opinia!” elevii răspund la întrebările:
4.Reflecția Cum înțelegeți asocierea grădinii cu o bibliotecă?
Cum înțelegeți expresia„Descoperi că albina-i sensul florii...?” exerciţiul
În ce constă lirismul textului? O5

7min. Elevii deduc elementele lirismului prin metoda cadranelor O4 Fișe de lucru
(Anexa4)

5 min. Elevii realizează câte un Cinquian în baza titlului poeziei lucrul cu fișele
„Albina”(Anexa5)
2min. Își spun impresiile despre lecție
5. Extensia 2 min. Pentru acasă le dau elevilor să realizeze ex.18,19 pag.136 Caiete

6. Aprecieri 1 min. Notez elevii ccare au fost activi la lecție


(Anexa 1)

1. Zboară albinuța, zum,zum,zum


Prin toată luncuța zum,zum,zum
Cea mai harnică, cea mai darnică (bis)
Zum,zum, zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum.

2. Mierea este bună, zum, zum,zum


Însă greu se-adună, zum, zum,zum
Numai muncile gustă luncile (bis)
Zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum.

„Ea orice zi și-o-ncepe ca pe-o școală...” Comentați în două-trei


enunțuri acest vers.
(Anexa2)

Citiți articolul de la ex.1 pag.135, completând tabelul de mai jos:

V + ?

Informații din text Informații noi Lucruri despre care


care îmi erau deja pentru mine aș vrea să aflu mai
cunoscute multe
(Anexa3)

Lucru în perechi

1.Explicați sensul cuvintelor:

Stupină-
Pandant-
Plasează aceste cuvinte în enunțuri.

2.Propuneți sinonime pentru lexemele:

Înțelept-
Fermecat-
Parfumat-
(elevii din rândul de la fereastră)

3.Identificați lexemele din câmpul semantic al cuvântului


ce servește poeziei ca titlu.
(elevii din rândul din mijloc)

4.Alcătuiți familiile lexicale ale cuvintelor:

Zi, a citi
(elevii din rândul de la perete)
(Anexa4)
Metoda cadranelor

1.Care sunt sentimentele eului liric în 2.Identificați imagini artistice:


poezie? Vizuale-

Auditive-

Olfactive-

3.Identifică elementele de 4.Selectează și transrie din text


versificație: însușirile albinei.

măsura versului-

strofă-

rimă-

S-ar putea să vă placă și