Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: COLEGIUL NAIONAL DE ART ION VIDU


PROPUNTOR: Clin Florin Alexandru POPE
DATA: 28.11.2014
CLASA: a VII-a A
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
OBIECTUL DE NVMNT: Limba i literatura romn
TEMA LECIEI: Verbul - clasificare (verbe predicate, verbe copulative, verbe auxiliare).
TIPUL LECIEI: Lecie mixt
TIMP: 50 minute.

Competene generale:
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;
2.3 respectarea normelor morfosintactice n propoziii i n fraze;
3.3 sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale nvate, ntr-un text citit;
4.4 utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie.

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
O1: S recunoasc verbele din textele date;
O2: S precizeze valoarea morfologic a verbelor (predicativ, copulativ, auxiliar);
O3: S utilizeze acelai verb cu valori morfologice diferite;

O4: S identifice modul, timpul, persoana i numrul verbelor discutate;


O5: S alctuiasc enunuri cu verbele, la diferite moduri i timpuri.
Strategia didactic:
a). Metode i procedee: exerciiul, problematizarea, explicaia, conversaia euristic;
b). Mijloace de nvmnt: fie de lucru, tabla, marker, caiet, manual;
c). Forme de organizare a activitii: activitate frontal, pe grupe, individual.
d) Metode i tehnici de evaluare: observarea sistematic, conversaia examinatoare, aprecierea verbal.
Bibliografie:
1. SMIHIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ERBAN, Marilena, Manualul de Limba i literatur romn pentru clasa a VII-a, Metoda TIUDESCOPR-APLIC, Bucureti, Editura Art, 2011.
2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie i morfosintax a limbii romne, Iai, Editura Polirom, 2011.
3. ILIESCU, Ada, Gramatica practic a limbii romne actuale, Ediie revizuit dup Dicionarul ortografic, ortoepic i morfologic al limbii
romne (ediia a II-a, 2005), Bucureti, Editura Corint, 2006.

SCENARIUL DIDACTIC

Secvena leciei

3Timp
min.

Momentul
introductiv

Captarea
ateniei i
reactualizarea
noiunilor
ancor

13
min.

Obiective
op.

Salutul.
Notarea
Coninutul tiinific
absenilor n
Conversaia
al leciei
catalog.
Pregtirea
materialelor
de lucru i
asigurarea
climatului
afectiv
necesar
desfurrii
orei. Elevii i
deschid
crile i
caietele de
limba i
literatura
romn.
Se verific tema pe care elevii au avut-o de
pregtit. Se corecteaz eventualele greeli i
se ofer explicaii suplimentare. Profesorul
face observaii i aprecieri, dup caz,
antrennd ntreaga clas la discuii.
Se adreseaz ntrebri legate de cunotinele
anterioare, despre una dintre cele mai
importante pri de vorbire flexibile, nucleul
propoziiei, verbul.
Se noteaz pe tabl titlul leciei.
Profesorul solicit elevilor s-i aminteasc
i s relateze cteva aciuni pe care le-au
fcut n dimineaa respectiv, ncercnd s-i
fac pe acetia s observe utilitatea formelor
verbale n conversaie.

Strategia didactic
Metode

Mijloace Forme
Frontal
de org.

Exerciiul

Conversaia
Tabl

Marker
Explicaia

Evaluare

O
B
S

Dirijarea nvrii

30
min.

O1

O2

O3

O4

O5

Profesorul mparte cte o fi de lucru fiecrui elev, urmnd ca acetia s identifice verbele i s rezolve cerina. (anexa I)
.
Profesorul ncepe cu reamintirea noiunilor- cheie precum: definiia verbului, rolul su n enunuri i tipurile de verbe.
Se vor rezolva exerciiile 1, 2 i 3 de la pagina 72, din manual, de la rubrica TIU.

Elevii rspund fiecare, pe rnd, la posibilele ntrebri ale profesorului.

Profesorul face o clasificare general a verbelor romneti, n funcie de valoarea morfologic a acestora, urmnd ca mai apoi s le explice care
este diferena dintre aceste valori i s le dea exemple clare.

Ex.: Verbul a fi poate avea urmtoarele valori:


Verb predicativ: Cartea este pe mas. (= se afl)
Verb copulativ: Fata este frumoas.

(formeaz, mpreun cu numele predicativ frumoas, predicatul nominal; a se afla, a exista)


Verb auxiliar: S fi tiut, a fi venit naintea ta. (ajut la formarea timpurilor compuse; n cazul de fa, timpul perfect al modului conjunctiv).

Dup ce profesorul s-a asigurat c elevii au neles diferitele valori pe care verbele romneti le pot avea, anun elevilor alte exerciii prin care s
fixeze cunotinele i prin care s pun n aplicare ceea ce s-a discutat.

Profesorul le cere elevilor s deschid manualul la pagina 73 i s rezolve exerciiile 4 i 5 din rubrica DESCOPR.

Elevii termin de rezolvat exerciiile propuse de ctre profesor i pun eventualele ntrebri cu privire la ceea ce s-a lucrat.
Profesorul le explic nelmuririle ntr-un mod ct mai concis.

Elevii vor primi o fi pe care se afl categoriile gramaticale ale verbului, acelea care vor trebui cuprinse n analizele gramaticale.
Scopul acesteia este o mai bun i mai clar schematizare a noiunilor. (anexa 2)

Explicaia

Conversaia

Exerciiul

Conversaia
euristic

Explicaia

Exerciiu

Fi de lucru

Tabl

Tabl

Caiete

Manual

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Formativ

Aprecieri
verbale

Asigurarea
reteniei i a
transferului

2
min.

Elevii vor primi ca sarcin de lucru pentru acas, s rezolve din manual - exerciiile 9, 14 i 14 de la pagina 72, precum i exerciiile din
auxiliarul didactic, referitoare la noiunile studiate.
Explicaia
Caiete
Individual

Aprecieri

2
min.

Se formuleaz aprecieri globale i individuale privind modul n care elevii au ndeplinit sarcinile propuse de ctre profesor i aportul elevilor la
lecie.
Explicaia

Frontal
Aprecieri verbale

Anexa I
Identificai verbele din fragmentul de mai jos. Sublinia i-le i stabili i modul i timpul
fiecruia.
Era odat o biat femeie srac; ea tria singur i grozav dorea s aib un copil pe

lng dnsa, care s-i fie sprijin la btrnee. Se duse ntr-o zi n pdure, acolo ntlni o zn
creia-i spuse psul ei. Aceasta-i dete un bob de orz, zicndu-i:
- sta nu-i orz, de cel care crete pe cmp i-l mnnc ginile. Pune-l ntr-un ghiveci
de flori i ateapt.
- i mulumesc, zise femeia, i cum se ntoarse acas, i sdi bobul de orz.
n curnd rsri din pmnt o floare mare, frumoas, ce semna c-o lalea mbobocit.
( Hans Christian Andersen, Degeica)

S-ar putea să vă placă și