Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:
coala Gimnazial I.G.DUCA Petroani
CLASA: a VII-a
PROFESOR: Georgescu Simona-Maria
OBIECTUL: Limba i literatura romn
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
UNITATEA DE NVARE: Descrierea subiectiv
SUBIECTUL: Adjectivul actualizare
TIPUL LECIEI: mixt (fixare i formare de priceperi i deprinderi)
COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENE SPECIFICE:
1.3 sesizarea corectitudinii / incorectitudinii gramaticale a unor forme lexicale;
2.3 alctuirea unor propoziii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
OC1 - s defineasc adjectivul;
OC2 - s identifice adjectivele din diferite contexte;
OC3 - s clasifice adjectivele dup diferite criterii;
OC4 s observe topica adjectivului;
OC5 - s recunoasc i s utilizeze n diferite enunuri adjectivele la gradele de comparaie;
OC6 - s identifice sau s construiasc propoziii cu adjective cu diferite funcii sintactice;
OC7 - s analizeze morfologic i sintactic adjectivele dintr-un text suport;
OC8 - s utilizeze corect adjectivul n comunicarea oral i scris;
OC9 - s redacteze un text folosind adjective diferite.
B. Afective elevii trebuie:
OA1 s participe cu interes i atenie la lecie;
OA2 s contientizeze importana studierii limbii romne.
EVALUAREA: observarea sistematic, evaluarea oral, evaluarea scris.
STRATEGIA DIDACTIC:

a) Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, observaia, analiza gramatical,


b)
c)
d)
e)

jocul didactic, exerciiul, problematizarea, ciorchinele, nvarea prin descoperire;


Forme de organizare a nvrii: activitate frontal combinat cu activitatea individual
i pe grupe;
Mijloace didactice: prezentare PPT, portofoliile elevilor, fie de lucru, tabla, explozia
stelar;
Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor, coninuturi conform programei
colare, timp de lucru 50 de minute;
Bibliografie:
Crciun, Corneliu Metodica studierii limbii i literaturii romne n gimnaziu i
liceu, Editura EMIA, Deva, 2007;
Parfene, Constantin Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal.
Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Editura POLIROM, 1999;
Koronka, Adriana Morfologia limbii romne, Editura UNIVERSITAS,
Petroani, 2005;
Metea, Alexandru, Limba romn pentru elevi. Vocabular. Morfologie. Sintax,
Editura HELICON, Timioara, 1993
DOOM II, Academia romn, Institutul de Lingvistic Iorgu Iordan, Editura
UNIVERS ENCICLOPEDIC, Bucureti, 2005;
Manualul pentru clasa a VII-a , Editura HUMANITAS, Bucureti, 2000.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele leciei
1. Moment
organizatoric

2. Captarea
ateniei

3. Anunarea
subiectului leciei
i a obiectivelor
operaionale

Ob.
Durata
opera.
2 min.

Activitatea profesorului
Asigur condiiile necesare
desfurrii leciei (linite n clas,
distribuirea fielor de lucru,
pregtirea materialului didactic
necesar, notarea absenilor etc.)

Activitatea elevilor
Deschid caietele, se pregtesc de
or.

Strategii didactice
(metode,procedee,
forme de org.,
mijl. didactice)
Conversaia
Activitatea fronatl

Conversaia
2 min.

2 min.

Profesorul le cere elevilor s


precizeze prile de vorbire flexibile
studiate n acest an colar i partea
de vorbire care a rmas de studiat
din aceast categorie.

Elevii rspund ntrebrilor,


descoperind c singura parte de
vorbire flexibil despre care nc
nu am discutat, este adjectivul.

Dup cum ai ghicit, azi vom


actualiza i vom consolida
cunotinele despre ADJECTIV.

Scriu titlul n caiete.

Conversaia
Activitate frontal
i individual

Recepteaz, se pregtesc s
rezolve cerinele.

Conversaia
Explozia stelar
material PPT

Observaia

Profesorul scrie titlul pe tabl i


anun obiectivele operaionale.
4. Prezentarea
coninutului

2 min.

Profesorul prezint, cu ajutorul


exploziei stelare, sarcinile pe care
elevii trebuie s le rezolve pentru

5. Dirijarea
nvrii (25 de
min.)

OC1
5 min.

actualizarea cunotinelor despre


adjectiv i pentru a realiza schema
leciei (Anexa1)
Activitatea 1 definirea
adjectivului
Profesorul le cere elevilor s
rezolve cerina exerciiului 1, pct. a)
si apoi s formuleze definiia
adjectivului. Completeaz schema
din anexa 2.

Activitate frontal
Rspund cerinelor i formuleaz
definiia adjectivului: este partea
de vorbire flexibil care
determin un substantiv i arat
nsuirea acestuia. Completeaz
schema leciei.

Conversaia
Exerciiul
Problematizarea
Analiza
gramatical
Activitate pe grupe,
activitate frontal.

Elevii observ c adjectivul se


declin i se acord n gen,
numr i caz cu substantivul
determinat.
4 min.
OC5

OC3

4 min.

Activitatea 2 gradele de
comparaie ale adjectivului
Profesorul le cere elevilor s
rezolve ex. 1, pct. b pentru a
actualiza cunotinele despre
gradele de comparaie ale
adjectivului.
Completeaz, dup rezolvarea
cerinei, schema leciei din anexa 2.
Le atrage atenia elevilor c exist
adjective care nu au grade de
comparaie. Li se cer exemple de
astfel de adjective.

Activitatea 3 clasificarea
adjectivelor dup form i origine

Elevii actualizeaz noiunile


despre gradele de comparaie ale
adjectivelor.

Exerciiul
Problematizarea
Activitate pe grupe

Conversaia
Exemple de adjective fr grade
de comparaie: maxim, minim,
inferior, superior, complet,
principal, unic, mort, etern etc.
Problematizarea
Elevii rspund cerinei i observ Observaia

Cere rezolvarea exerciiului 1,


punctul c), apoi verific
rspunsurile i cere elevilor s
spun cum pot clasifica adverbele
innd cont de alctuirea lor, dar i
de origine. Completeaz schema
leciei.

OC3

3 min.

OC6

4 min.

OC4

2 min.

Activitatea 4 clasificarea
adjectivelor dup flexiune
Profesorul cere s se rezolve cerina
de la ex. 1, punctul d) pentru a le
reaminti elevilor c adjectivele se
pot clasifica i dup flexiune.
Completeaz schema leciei.

Activitatea 5 funcii sintactice


Se rezolv ex. 2 de pe fia de lucru
i se completeaz schema leciei.

Activitatea 6 topica adjectivului


Profesorul le cere elevilor s
observe unde stau, de obicei,

c adjectivele se pot clasifica


dup form i origine.
Rspunsuri: 1c, 2b(h), 3a, 4g, 5i,
6b(h), 7e, 8d, 9f.

Elevii rspund cerinei:


rece variabil cu dou forme
adnca variabil cu trei forme
gri - invariabil
venic- variabil cu patru forme

Elevii rspund cerinei i


identific funciile sintactice ale
adjectivului.

Elevii observ c, de obicei, st


dup substantivul determinant,

Activitatea pe
grupe

Exerciiul
Conversaia
Activitate frontal

Exerciiul
Problematizarea
Activitate frontal

Conversaia
Observaia

adjectivele i apoi le ndreapt


atenia asupra adj. adnca din
textul de le ex. 1.
Completeaz schema leciei.

6. Obinerea
performanei

OC8

3 min.

OC2
OC6
OC7

9 min.

7. Asigurarea
feedbackului
8. Evaluare
formativ
9. Asigurarea
reteniei i a
transferului

OC3
OC5
OC6

6 min.
2 min.

OC9

Activitatea 7 ortografie
Profesorul atrage atenia asupra
dificultilor aprute la scrierea
adjectivelor terminate la masculin,
singular n -iu.
Se rezolv oral ex. 3 de pe fia de
lucru.
Profesorul cere elevilor s
foloseasc noiunile despre adjectiv,
recent actualizate, pentru a le
analiza. Se rezolv ex. 4 de pe fia
de lucru (la tabl).
Se face pe parcursul leciei, prin
aprecieri verbale de tipul: Bine!,
Corect!, Da!, Exact!, prin
rspunsurile pe care le dau elevii.
Se rezolv cerinele de la ex. 5 de
ex fia de lucru.
Se fac aprecieri asupra modului n
care s-a desfurat lecia, se noteaz
elevii care s-au remarcat.
Se comunic tema pentru acas:
Realizai portretul colegului de banc,
folosind adjective la diferite grade de
comparaie.

dar poate sta i naintea lui,


pentru evideniere.

Elevii observ c aceste


adjective se scriu cu ii, atunci
cnd stau dup substantivul
determinat i cu iii, cnd stau
naintea acestuia.
Fiecare adjectiv este analizat de
ctre un elev, la tabl, iar ceilali
scriu n caiete.
Se vor analiza trei adjective:
palid, sa, rupt.

nvarea prin
descoperire

Problematizarea
Observaia
Activitate frontal

Analiza
gramatical

Conversaia

Rezolv cerinele.

Exerciiul creator

Conversaia
Noteaz tema.

FI DE LUCRU
1. Citii cu atenie textul dat i rspundei cerinelor:
n iarna aceasta am fost cu bunicul meu la pdure. Zpada rece i moale acoperea potecile foarte nguste. Nicio pasre nu
ndrznea s tulbure adnca linite a codrului strvechi. Mirosul dulce-amar al brazilor ne nvluia. n vale, courile fumegnde ale
caselor cerneau o pcl argintie. Zrile gri mi ddeau impresia unei lumi de basm adormite. Soarele binevoitor altdat, acum se
temea s ofere cldura sa poienielor goale. Ne-am oprit lng doi stejari foarte btrni:
- O, codrule mre, farmecul tu este venic!
a) Completai tabelul de mai jos, folosind adjectivele subliniate n text:
Adjectivul

Partea de vorbire Genul adjectivului


determinat

Numrul adjectivului

Cazul adjectivului

rece
adnca
strvechi
goale
mre
b) Precizai gradul de comparaie al adjectivului btrni din text, apoi completai spaiile punctate cu gradele de
comparaie corespunztoare:
foarte btrni (n text) - grad _____________________________
mai btrn grad _____________________________
la fel de btrn grad ______________________________
btrn grad ____________________________
cel mai btrn grad _______________________________
mai puin btrn grad_______________________________
cel mai puin btrn grad ________________________________

c) Alegei pentru adjectivele din coloana A rspunsul din coloana B care reflect felul fiecrui adjectiv dat (fiecare
variant poate fi folosit o singur dat):
A
B
1. aceasta
a. adjectiv pronominal negativ
2. moale
b. adjectiv simplu
3. nicio
c. adjectiv pronominal demonstrativ
4. dulce-amar
d. numeral cu valoare adjectival
5. fumegnde
e. adjectiv provenit din verb la participiu
6. gri
f. adjectiv pronominal posesiv
7. adormite
g. adjectiv compus
8. doi
h. adjectiv propriu-zis
9. tu
i. adjectiv provenit din verb la gerunziu
d) Precizai, oral, care din adjectivele urmtoare sunt variabile i care sunt invariabile; pentru cele variabile, precizai
numrul de forme: rece, adnca, gri, venic.
2. Precizai funcia sintactic a adjectivelor subliniate din:
a) Copilul agitat este din clasa fratelui meu.
b) Fata moului era foarte harnic.
c) A nvat de mic s fie harnic.
d) Din galben s-a fcut alb.
3. Subliniai forma corect de scriere a adjectivelor din enunurile de mai jos:
a) Razele aurii / auriii ale soarelui mngie pmntul reavn.
b) Propriii / proprii nepoi nu i respect, dei bunicii nii i-au crescut.
c) Clca uor pe covorul de frunze rugini / ruginii.
d) Argintii / argintiii fulgi de nea plutesc n vzduh.
4.

Identificai i analizai adjectivele din:


Copilaul era palid i privea dezndjduit plria sa rupt.

5. Alctuii enunuri n care s existe:


a) adjectiv compus cu funcie sintactic de nume predicativ;
b) adjectivul bun la grad comparativ de egalitate;

c) adjectiv pronominal (de orice fel) cu funcie sintactic de atribut adjectival;


d) adjectiv variabil;
e) adjectiv provenit din verb la gerunziu.

S-ar putea să vă placă și