Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.10.2011
Obiectul: Limba romn
Subiectul: Literatura de frontier. M. Eliade Memorii. Tentaiile unui tnr miop.
Tipul leciei: formare / dezvoltare a competenei de achiziionare a cunotinelor.
Clasa: a IX-a A
Timp: 45 min.
Profesor: Brnzarei Irina, profesoar de limb i literatura romn n Liceul Teoretic tefan Vod, grad didactic II.

Competena specific:
8. Lectura, audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare, n limita standardelor de coninut.
3. Rezumarea textelor literare i nonliterare.

Subcompetene vizate:
3.1. Rezumarea esenei unui text citit independent;
8.1. Lectura expresiv a propriului text.

Obiective operaionale:
O.1. S defineasc, n 2 enunuri, noiunea de literatur de frontier, memorii;
O.2. S comenteze n 2 3 enunuri, titlul operei;
O.3. S formuleze, timp de 2 minute, n baza cuvintelor cheie un mesaj.
O.4. S elaboreze planul de idei al fragmentului dat;
O.5. S rezume coninutul fragmentului dat;
O.6. S-i exprime atitudinea versus viaa i activitatea scriitorului M. Eliade.
Etapele Obiectiv Dozarea Activitatea profesorului Activitatea elevilor Tehnologii Evaluare
demersului e timpulu didactice
educaional i
I Evocare O.3. Anun sarcina: Cuvinte cheie: Literatur de Termeni n
S formuleze, timp de 2 minute, n baza frontier, memorii, avans
cuvintelor cheie un mesaj. adolescen, tnr, tentaie, plan Scris (definiie)
de idei, rezumat. Free writing
(Lectura de frontier cuprinde
memoriile. La lecie vom face
planul de idei i rezumatul
operei Tentaiile unui tnr
miop, care vorbete despre
adolescen.
II. Realizare o.6. Anun sarcina: G. I. prezint pe M. Eliade ca Proiect de Oral
a sensului S vin cu prezentrile vizavi de personalitate. grup
personalitatea lui M. Eliade. Ceilali elevi s- TIC
i fac nsemnrile de rigoare. G. II. Opera autobiografic

G. III. M. Eliade scriitorul.


O.1. Fiecare grup are pe mas un cuvnt scris pe o Memorii Lucrul cu
fi. Definii acest cuvnt, fr a apela la Tentaii dicionarul
sinonime: Tnr
Miop
Urmrii definiiile lexicografice pe care ni le
ofer DEX (prezentarea power point)
Comparai rspunsul pe care l-ai oferit cu
ceea ce e n dicionar.
O.2. n baza definiiilor lexicografice, timp de 3 Elevii comenteaz titlul n baza Comentariu Scris
minute, comentai, n 2 enunuri, titlul algoritmului de comentare a l
Memorii. Tentaiile unui tnr miop. titlului.
Prezentai, dup ce ai citit acas romanul Ce ai vzut? V.A.S. Oral
integral: Ce ai auzit?
Ce ai simit?
O.4. Revenind la fragmentul din manual, fiecare G. I partea I Lucru n Oral
grup, extrage din fragmentul propus pe fia G. II partea a II-a grup, cu
Nr. 2 ideile eseniale, pe care le aranjeaz n G. III Partea a III-a textul
ordinea lor cronologic. G. IV partea a IV-a
A vrea acum s actualizm acum care sunt - s constituie 1/3 din text; Rezumatul
trsturile unui rezumat? - s nu conin detalii;
- s nu fie prezent dialogul;
prezentarea s se efectueze de
la persoana a III-a
O.5. Deci, v-ai dumirit probabil c va trebui s Fiecare grup elaboreaz Rezumatul Scris
rezumai fragmentele cu care ai lucrat rezumatul fragmentului dat pe Revizuirea
anterior. V-a ruga s-o facei n 2 3 o fi, dup care l prezint circular
enunuri. colegilor, ca fiecare grup s
aib un rezumat complet al
textului din manual.
R. O.3. Despre ce am vorbit azi la lecie? Viaa i activitatea lui M. Conversaia
Eliade euristic
Opera Memorii. Tentaiile
unui tnr miop.
Versus opera lui M. Eliade ce relaie exist
ntre Autor Narator Personaj? i autorul i naratorul i
personajul principal sunt
aceeai persoan
(adic autorul este ntr-o tripl
ipostaz)
O.6. Ar dori cineva s ncerce acum s vorbesc Va veni n faa colegilor care i Scaunul
din perspectiva autorului M. Eliade? vor adresa ntrebri: autorului
Ce v/a fcut s scriei aceste
memorii?
De ce aveai o atitudine diferit
fa de obiectele de studiu?
Despre ce concret v-a plcut
mai mult s scriei?
Ce atitudine aveai fa de
colegi?
De ce ai publicat att de trziu
lucrarea?
De ce anume memorii i nu
altfel de oper?
Tem pentru acas:
Redactai, pe o pagin, rezumatul integral al
operei, folosind fiele de la colegii din
celelalte grupuri.

S-ar putea să vă placă și