Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Clasa- v-a
-Subiectul lectiei -Naraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă
Competenţe şi subcompetenţe -
Tipul lecţiei - mixtă
Tehnologii/Metode –Conversaţia / Lucrul individual /Descoperirea /Asalt de idei /Exercitiul /comparaţia
Mijloace - Manual
Obiective operaţionale :

O1-Să lectureze fluent un text narativ,adaptîndu-şi intonaţia la mesajul comunicat


O2- să explice semnificaţia vocabularului în text
O3- să distingă figurile de stil studiate

Scenariu didactic
Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
1.Evocare Se propune spre vizionare un spot ce Vizionează,determină animalele şi scriu o Asalt de idei
a)captarea reprezintă diferite animale frază despre animalul ce le-a plăcut
atenţiei
b)verif.temei Se ascultă temele cîtorva elevi, Răspund oral tema de acasă
de acasă
2.Realizarea Se anunţă noul subiect al lecţiei Notează noul subiect al lecţiei
sensului Naraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » iNaraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de
A)Prezentarea ,de I.Druţă Si obiectivele activităţii I.Druţă Si obiectivele activităţii
noului subiect Analiza
B)anunţarea Se propune analiza imaginii din Analizează imaginea,notează temele ce vor fi Descoperirea
obiectivelor manual,explică noţiunea de naraţiune. studiate in acest capitol.
C)predarea
Se iniţiază o scurtă discuţie despre Citesc informaţia din manual şi notează
noului
conţinut
autorul textului ,se prezintă o datele importante sub formă de schemă
informaţie video despre autor Asalt de idei

O1 Se face lectura model a textului,apoi se Ascultă,apoi citesc pe rănd cîte un fragment.


ini ţiază o discuţie în baza textului : Se discută în baza textului,îşi exprimă
Ce alte texte despre viaţa animalelor emoţiile,impresiile provocate de text
cunoaşteţi ;Care v-a plăcut mai
mult ;etc.

3)Reflecţie Lucru
a)Consolidarea
Se propune observarea textului prin Se rezolvă exerciţiile de vocabular individual
O2 rezolvarea exerciţiilor de vocabular (individual,fiecărui elev I se repartizează cite
cunoşt.
p.68-69 un exerciţiu)
Se repartizează texte cu diferite figuri Depistează figurile de stil şi le include într-un
O3 de stil tabel

Descriere
b)evaluare Se propune vizionarea cîtorva imagini Descriu pisicile din imagine şi le compară cu Comparaţie
despre pisici în ipostaze haioase personajul din text
c)tema pentru
acasă
Realizaţi o compunere cu
d)notarea tema : »Minunata viaţă a animalelor «
Proiect didactic

Clasa- data

-Subiectul lectiei -Explorarea textului »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă.
Competenţe şi subcompetenţe -
Tipul lecţiei - mixtă
Tehnologii/Metode –Conversaţia/Lucrul individual/Descoperirea /Asalt de idei /Exercitiul/comparaţia/lucru în grup
Mijloace - Manual Obiective operaţionale :
O1-Să identifice etapele unei acţiuni prezentate in naraţiunea dată
O2- să selecteze ideile principale din textul studiat
O3- să distingă naraţiunea ca mod de expunere de opera epică
O4-să evidenţieze componentele unei naraţiuni

Scenariu didactic
Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
1.Evocare Se propune spre vizionare un videoclip Vizionează,determină animalele şi scriu cu Asalt de idei
a)captarea ce reprezintă diferite animale salbatice care animal s-ar identifica fiecare şi de ce
atenţiei
b)verif.temei Se ascultă temele cîtorva elevi, Răspund oral tema de acasă şi la întrebările
de acasă
propune un şir de întrebări pe fişe de pe fişe
2.Realizarea Se anunţă noul subiect al lecţiei Notează noul subiect al lecţiei Explorarea
sensului Explorarea textului »Balada celor cinci textului »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă
A)Prezentarea motănaşi » ,de I.Druţă Si obiectivele Si obiectivele activităţii
noului subiect activităţii
B)anunţarea
obiectivelor Se propune recitirea primelor aliniate Recitesc fragmentele şi completează
C)predarea
Lectură
O1 de la p.64 pentru a putea completa schema :
noului Descoperirea
schema. Despre cine e vorba ?-------------------
conţinut
O2 Se repartizează un algoritm de lucru Unde are loc acţiunea--------------------------
pentru a putea identifica etapele Cînd se desfăşoară acţiunea------------------
acţiunii din text : Cum e pisica--------------------------
SD Descoperă situaţia iniţială ,cauza Lucru
acţiunii,desfăşurarea acţiunii etc. în baza individual
DA DSD exerciţiilor de la p.70-71 Completează
CA schema în caiete şi la tablă.
sI SF
O3 Se propune activitatea de la rubrica
În baza acestei activităţi descoperă definiţia Descoperirea
« Învăţaţi jucîndu-vă » p.72 naraţiunii şi elementele sale component:
O4 -autor, acţiune, personaje
3)Reflecţie Se continuă cu exerc. de la rubrica Rezolvă individual exerc.1,2 p.73 Lucru
a)Consolidarea « Observaţi » individual
cunoşt. Observarea
Se repartizează ex.de la interpretarea Interpretează textul în baza ex.1-5 p.73, Lucru în grup
textului pe grupuri. compară răspunsurile cu ale colegilor şi se Comparaţia
discută.
b)evaluare Se propune un test :-Dacă eu aş fi în Răspund oral la întrebările din test. conversaţia
locul pisicii ? dacă aş fi motănaş ? ce aş
c)tema pentru
schimba în conţinutul textului ?
acasă
Efectuaţi în scris ex.6 p.73
d)notarea

S-ar putea să vă placă și