Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.11.2023
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 1 Nicolae Bãlcescu
Clasa: a IV- a
Propunător: prof. înv. primar : Bădică Florentina Laura
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura românã
Unitatea de învăţare: Meseria de copil
Subiectul lecţiei: Textul narativ – înţelegerea textului
Textul suport: Nicușor,după Ioan Alexandru Brătescu-Voinești
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoștiințe
Competenţe specifice:

1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil;

4.4. Povestirea pe scurt a unei secvenţe dintr-o poveste/dintr-un film/desen animat/a unei activitãţi/a
unei întâmplãri trãite;

Scopul lecției:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă ,estetică şi receptarea mesajului scris

Obiective operaţionale:
O1. Să citească fluent, corect, conştient şi expresiv textul;
O2. Să formuleze răspunsuri şi întrebări vizând conţinutul textul
O3. Să utilizeze în contexte diverse, achiziţiile lexicale noi ;
O4. Să explice folosirea semnelor de punctuaţie şi a ortogramelor utilizate in text ;
O5. Să participe cu plăcere și interes la activitățile propuse .
Strategii didactice :
 Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, braistorming, lectura explicativă,
problematizarea, explozia stelară ;
 Mijloace de învãţãmânt: fişe de lucru, tablă, marker,tabla inteligentă, manual,manual
digital, caiete, etc.;
 Forme de organizare: frontalã, individualã,pe grupe;
 Forme şi tehnici de evaluare:evaluarea sistematică, evaluare oralã, evaluare scrisã,
aprecieri verbale;

Resurse:
 Resurse temporale: 45 minute
 Resurse umane: 16 elevi

Bibliografie:

 Programa şcolară pentru clasa a IV-a, Limba şi literatura romănă, Bucureşti


 DanielaBeșliu,Nicoleta Stănică, manualul de Limba română, clasa a IV-a,ed. Litera
 Manuale.edu.ro
Secvenţele Strategii didactice

lecţiei Ob. Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


procedee învãţãmânt organizare

1.Moment Crearea unui climat optim pentru buna Conversaţia Frontal


organizatoric desfãşurare a lecţiei. Pregãtirea materialelor
1’ necesare.

2.Verificarea temei Se verificã tema sub aspect cantitativ şi se Conversaţia Frontal Observare
3’’ solicitã câteva rezolvãri ale acesteia sistematicã

3.Captarea atenţiei În timpul controlului cantitativ voi propune Conversaţia, manual Frontal,individua Observare
elevilor să studieze cu atenție titlul Explicaţia, l sistematicã
3’
textului,numele autorului,imaginile care însoțesc
textul și să facă predicții despre acestea.)

4.Anunţarea temei Prezint obiectivele vizate în lecţia de astãzi Conversaţia, Tabla,caiete Frontal Capacitatea a a
şi a obiectivelor asculta un mesaj
Scriu titlul lecţiei şi data pe tablã Explicaţia,
1’

5.Dirijarea În urma predicțiilor făcute de către elevi se Conversaţia Tabla Frontal


învãţãrii solicită acestora intuirea imaginii din manual,a interactivă,manualul
titlului,a autorului,al imaginilor care însoțesc caiete, Capacitatea de a
25’ textul. recepta un mesaj şi
O1 Explicaţia, de a rãspunde la
Se vor prezenta câteva informaţii despre viaţa întrebãri
şi opera autorului.
Se actualizează cunoștiințele despre textul
narativ.
Se prezintă activitatea media din manualul
digital,,Folosirea apostrofului”.

1.Lectura independentă a textului


Se solicită elevilor să citească textul lecţiei,
integral, în gând. Capacitatea de a
Se verifică prin întrebări aşezarea textului narativ rezolva corect
în pagină: sarcinile
*alineate,
exerciţiilor
*fragmente,
*titlu,
*autorul. Individual

O2 2.Lectura- model ( realizată de învăţător sau un Conversaţia


elev care citeşte expresiv ).
Tabla
 Care este titlul lecţiei? interactivă,manual, Observare
 Cum se numeşte autorul? Explicaţia manual digital,caiete, sistematicã
 Câte părți are textul?
O3  Care sunt personajele care participă la Frontal
întâmplare?
 Ce au descoperit cei doi? Exerciţiul
Aprecieri verbale
 Cum cânta privighetoarea ?
 Unde s-au întâlnit conu Mişu şi
Nicuşor ?
 De ce s-a oprit conu Mişu în grădină ?
 Ce dorea Nicuşor să vadă în tufiş?
 Ce a primit Nicuşor de la boier ? Capacitatea de a
 De când începe prietenia dintre cei doi ? recepta un mesaj şi
 Cum este iarna în acel an ? de a rãspunde la
 De ce nu poate să meargă și Nicușor la întrebãri
petrcerea boierilor ?

3.Exersarea actului cititului :


a)Citire în lanţ,ștafeta;
b)Citire selectivă
-Citeşte enunţul în care este descris Nicuşor; Individual
- Citeşte un substantiv însoţit de adjectiv din
primul alineat.
O4 -O propoziţie interogativă;
-Dialogul dintre Nicuşor şi conu’ Mişu- citire pe
roluri;
-Citeşte ultimul alineat.

4.Înţelegerea textului:
a) Explicarea cuvintelor şi a expresiilor
necunoscute;
b) Integrarea acestora în enunţuri proprii; Exercițiul Observare
sistematicã
Individual
-brăcinar(subst.)-șiret,sfoară sau curea cu care
se strâng pantalonii în jurul mijlocului;

-spițerie(subst.)-farmacie;

-nostimadă(subst.)-lucru plin de haz;

-prefectură(subst.)-instituție care administrează


un județ;

-crivăț(subst)-vânt puternic și rece care suflă


iarna în Moldova și Câmpia Dunării dinspre N-
E,aducând scădesri mari de temperatură;

-austru(subst.)-vânt secetos care bate în țara


noastră din S-V;

-stingher(adj.)-care se simte stânjenit,însingurat

Se cere elevilor să explice folosirea cratimelor şi


a diferitelor semne de punctuaţie.

6.Obţinerea O2 Elevii sunt împărțiți în patru grupe: Explicatia Tabla Fontal Oralã
performanţei interactivă,manualul,fișe
1.Clarificatorii - Alcătuiesc propoziţii cu Explozia stelară de lucru Pe grupe
urmatoarele cuvintele : buzele țuguiate,
5’ catifelați,austru, privighetoare,suflețel stingher

2.Întrebătorii - formulează întrebări conform


metodei ,,exploziei stelare’’
O5
3.Prezicătorii - Ce credeţi că s-ar fi întâmplat
dacă Nicuşor îi arăta privighetoarea lui Exercițiul
Vasilică ?

4. Eploratorii – Analizati urmatoarea


propozitie :

Pasărea scotea sunete puternice.

- De ce autorul a ales ca titlu numele copilului?


Conversația
-Care este învăţătura desprinsă din text?

-De ce Nicușor nu avea voie să intre în curtea lui


conu’ Mişu?

7.Asigurarea Se fac aprecieri asupra activitãţii de astãzi, Conversația Frontal Oralã


feedback-ului evidenţiindu-se atât lucrul individual cât şi în
grup, atmosfera creatã, eficienţa şi bucuria de a Explicația Individual Autoevaluarea
4’ lucra împreunã.

8. Tema pentru Tema pentru acasă şi explicaţiile necesare pentru Explicația Frontal Autoevaluarea
acasă rezolvarea acesteia.

2’
Clarificatorii
Alcătuiţi propoziţii cu următoarele cuvinte: buzele țuguiate,
catifelați , privighetoare,suflețel stingher.
De ce ? Ce?
Nicuşor ăceuu

I.Al.Brătescu
Voineşti

Întrebătorii
Cine?

Formulaţi întrebări conform metodei ,,exploziei stelare’’


Prezicătorii

Ce credeţi că s-ar fi întâmplat dacă Nicuşor îi arăta


privighetoarea lui Vasilică ?
4. Eploratorii

Analizati urmatoarea propozitie :


Pasărea scotea sunete puternice.
.

1868-1946 Ioan Alexandru Brătescu-Voineşti

Date despre autor:

• Prozator român,faimos pentru povestirile sale scrise inițial pentru copiii săi.
• S-a născut în Târgoviște,tatăl Alexandru Brătescu și mama Alexandrina Voinești

• Cele mai cunoscute scrieri pentru copii ale sale sunt:


,,Puiul”
,,Privighetoarea ’’
,Niculăiţă Minciună’’

S-ar putea să vă placă și