Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12 aprilie 2019


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Nicolae Bãlcescu
CLASA: a IV- a
PROPUNĂTOR: Bădică Florentina Laura
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: România în Europa și pe glob
SUBIECTUL LECŢIEI: Poziția geografică a României în Europa:limite și vecini
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare - evaluare
SCOPUL:
-dobândirea de noi cunoştinţe referitoare la asezarea ţării noastre in Europa;
-dezvoltarea capacităţilor de a utiliza sursele şi informaţiile puse la dispoziţie;
-dezvoltarea proceselor psihice :gândire,memorie,atenţie ;

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al
orizontului local, al regiunii, țării și continentului.
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice.
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local,
țării și lumii contemporane.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să puncteze caracteristici geografice importante din orizontul local;
O2-să localizeze corect spaţiul geografic românesc pe harta Europei;
O3-să enumere caracteristici generale ale României (aşezare, suprafaţă, repere geografice);
O4-să identifice limitele şi tipurile graniţelor;
O5-să precizeze vecinii României, utilizând ca reper punctele cardinale;
O6-să utilizeze corect materialele necesare desfăşurării lecţiei (fişe de lucru, hartă);
O7- să coopereze pentru rezolvarea sarcinilor în grup sau în echipă.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul la harta,munca
independentă, lucrul în echipă,joc didactic;
Mijloace de învãţãmânt: harta Europei, harta fizică a României, planșă cu harta oarbă a
României, fişe de lucru, eseu de 5 minute,jetoane,corpuri geometrice,siluete cu avionane;
Forme de organizare: frontalã, individuală,pe grupe;
Forme şi tehnici de evaluare: evaluare orală, aprecieri verbale.
Resurse temporale: 45 minute
Resurse umane: 22 elevi

Bibliografie:
Ghid de predare –învățare a cunoștințelor geografice la clasele a III –a și a IV – a, Editura N'Ergo,
Galați, 2001.
Secvenţele Strategii didactice
lecţiei Ob.op. Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Mod de Evaluare
procedee învãţãmânt organizare
Moment Se asigurã condiţiile optime pentru buna Conversaţia Frontal
organizatoric desfãşurare a lecţiei: pregãtirea elevilor cu
1’ materialul didactic necesar, crearea cadrului
propice începerii lecţiei
Verificarea O1 Le adresez câteva întrebări cheie referitoare la Conversaţia Fișe de lucru Frontal Observare
cunoştinţelor unitatea de învățare trecută: sistematicã
anterioare
4’ - În ce este împărțit teritoriul României?

- Ce sunt: județele, municipiile, orașele și


comunele?

-Câte județe are țara noastră?

-Cum se numește capitala țării noastre?


-Ce râu traversează capitala țării noastre?
Captarea atenţie O6 Se realizeazã printr-un joc matematic.Elevii se vor Conversaţia, Fișe de lucru Pe grupe Observare
4’ grupa câte patru și vor primi o fișă cu câteva Explicaţia, Tabla sistematicã
O7 exerciții matematice simple(Anexa 1).Vor fi Creta
anunțați că în urma rezolvării exercițiilor și Exercițiul
ordonării rezultatelor în ordine crescătoare vor
descoperi un cuvânt cheie referitor la lecția pe
care o vom parcurge astăzi.Rezolvarea se va face
pe fișe și la tablă.
Anunţarea temei şi Pornind de la cuvântul descoperit, anunţ titlul Conversaţia, Tabla Frontal
a obiectivelor 1’ lecţiei ,,Poziția geografică a României în Creta
Europa:limite și vecini,, şi obiectivele vizate: Caiete

-poziția geografică a României în continentul


Europa,suprafața României,hotarele,țările vecine.
Scriu data și titlul lecției la tablã
Dirijarea învãţãrii Le propun copiilor un joc și îi voi invita intr-o Exercițiul Frontal
25’ călătorie imaginară cu avionul – elevii închid Observarea
Învățarea prin
ochii și consideră că survolează continentul descoperire sistematică
Europa, punând accent pe România și vecinii
O2 acesteia. Conversația Pe grupe

În acest timp le voi aseza pe banca o hartă cu


continetul Europa care ii va ghida in procesul de Harta
învățare.Elevii vor deschide ochii și le voi Europei
O3 recomanda intuirea hărții Europei din fața lor și
descoperirea României. Explicația

Se vor preciza elemente de asezarea geografica a Jetoane cu


României in Europa: lungimea
granițelor și
-Lungimea granițelor:3 150 km suprafața țării
-Suprafața țării: 238 391 km 2
O4 -România se află în partea central-sudică a
Europei.

-Este o țară carpatică (Munții Carpați),


danubiană ( fluviul Dunărea) si pontică (Marea
Neagră).

- Le voi arăta elevilor harta României și le voi


explica ce este hotarul,granița,frontier-limita care Harta
O5 desparte două țări,margine. României Aprecieri verbale

- Folosind harta României elevii vor descoperi


granițele(naturale și convenționale) și vecinii
României în funcție de punctele cardinale.

Se notează schița lecției la tablă și în caiete.


Obţinerea O5 Joc didactic Planșă oarbă Frontal Analiza produsului
performanţei Le propun elevilor un joc.Sub fiecare corp cu conturul activității
4’ geometric se află silueta unui avion pe care este României Individual
notat numele unei țări vecine a României.elevii Aprecieri verbale
vor mima o plimbare cu avionul și vor plasa Corpuri
avionul cu numele țării vecine acolo unde îi este geometrice Apreciere
locul în funcție de poziția punctelor cardinale. reciprocă
Siluete de
avioanecu
numele
țărilor
vecine,lipici

Asigurarea Se propune citirea unui fragment dintr-o lectură Explicația Fișă de lucru Individual Observare
feedback-ului geografică. sistematică
5’ Exercițiul
Eseu de 5 minute

a)formularea a două enunţuri despre ceea ce am


învăţat azi;

b) o întrebare.(Anexa 3)
Asigurarea Se fac aprecieri asupra activitãţii elevilor, le Conversatia Frontal Aprecieri verbale
transferului propun o temă de portofoliu,,Știați că...?,, despre o
1’ țară vecină a României.
Anexa 2

PĂMÂNTUL ROMÂNESC

George Vâlsan

Dacă rechemaţi în minte o imagine a hărţii României, de la început apar evidente câteva caractere dominante: în
primul rând o formă de hotare aproape ovală, subliniată pe trei părţi de ape: Prutul, Marea Neagră şi Dunărea.

ESEU DE 5 MINUTE

1. Alcătuieşte două enunţuri despre lecţia învăţată azi „Poziția geografică a României în Europa –limite și vecini”
...........................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................
...........

...........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................

2. Adresează o întrebare în legătură cu ceea ce te interesează despre acest subiect.


...........................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................
Anexa 1

JOC MATEMATIC

Efectuează calculele ,apoi asociazărezultatele cu literele corespunzătoare.Așezând rezultatele în ordine crescătoare vei
descoperi un cuvânt cheie referitor la lecția pe care o vom parcurge astăzi:

a) 7000-4000=

b) 20x2=

c) 45:5=

d) 4400-1300=

e) (9:3)+500=

f) 2000+(2x2)=

a) O b) U c) E d) P e) R f) A
Suprafaţa României:

238 391 km²


Lungimea hotarelor României:

3 150 km
Anexa 1

FISĂ DE EVALUARE

1.Completaţi spaţiile libere:

a) Ţara noastră este alcătuită din_____________judeţe.


b)Cel mai mare municipiu este oraşul_________________capitala____________şi este
împărţit în ___sectoare.
c)Oraşul Bucureşti este aşezat în partea de _______ a ţării.

2.Încercuiţi varianta corectă:

Judeţul aflat în partea cea mai nordică este: Oraşul Bucureşti este străbătut de râurile:
a) Satu-Mare a) Dâmboviţa şi Colentina
b) Botoşani b) Dâmboviţa şi Olt
c) Teleorman c) Olt şi Jiu

Cea mai mare unitate administrativă este:


a) comuna
b) oraşul
c) judeţul

S-ar putea să vă placă și