Sunteți pe pagina 1din 9

Universitatea Al. I.

Cuza, Iai

Facultatea de Psihologie i tiine ale Educaiei

Specializarea: Pedagogia nvmntului Primar i Precolar

Anul III, grupa 1

Proiect didactic-Geografie
Propuntoare: Pslu Ana-Maria
Data: 14.11.2017
coala Junior cu clasele I-IV
Clasa: a IV-a
Aria curricular: Om i societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de nvare: Modificri observabile i repere de timp
Subiectul: Repere de timp: ora, ziua, sptmna, anul, calendarul
Tipul activitii: predare-nvare
Scopul: nsuirea cunotinelor referitoare la noiunile de or, zi, sptmn, an, calendar, i, totodat dezvoltarea capacitii de a utiliza
noiunile dobndite n diverse contexte.
Obiectivele operaionale pe parcursul activitii, copiii vor fi capabili:
O1 s defineasc n formulri proprii sensurilor termenilor de baz nvai;
O2 s completeze spaiile libere din enunurile date, folosind cuvinte adecvate;
O3 s rezolve minimum un exerciiu din cele propuse, fr ajutor din partea profesorului;
O4 s formuleze rspunsuri clare, corecte i complete.
Strategia didactic
Metode, procedee, tehnici: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia
Mijloace de nvmnt: fi de lucru, ghicitori, calendar, ceas, tabl, caiete de lucru, manual de geografie, sac cu ntrebri
Forme de organizare a activitii: frontal, individual
Resurse:
temporale: 45 minute
umane: 19 de copii
spaiale: sala de clas

Bibliografie:
- Rdulescu, C., Popa, I, Geografie - clasa a IV-a Semestrul I, Editura Art, Bucureti, 2016
- Programa pentru disciplina Geografie- clasa a VI-a, Anexa nr.2 la ordinul ministrului educaiei naionale nr.500329.03.2012,
Bucureti;
Desfurarea leciei

Strategia didactic
Nr. Etapele/ Ob. Coninutul Metode, Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. secvenele Op. instructiv-educativ procedee, nvmnt organizare
leciei tehnici a
activitii
1. Moment Se stabilete un climat optim desfurrii Conversaia Frontal Evaluez
organizatoric activitii, prin aerisirea i aranjarea slii de Observaia capacitatea
clas. Ulterior le cer elevilor s i pregteasc copiilor de a
materialele necesare desfurrii leciei. se organiza n
sala de clas
2. Reactualizarea O4 Reactualizarea cunotinelor asimilate pe Conversaia Frontal Evaluez
cunotinelor parcursul orei anterioare, se va face prin capacitatea
asimilate intermediul unor ntrebri: copiilor de a
anterior rspunde
- Care este durata rotaiei complete a corect,
Pmntului n jurul axei sale? Dar n concret i n
jurul Soarelui? propoziie la
- Cum se numete micarea complet Observaia
Individual ntrebrile
efectuat de Pmnt n jurul Soarelui? formulate.
- Ziua este egal cu noaptea pe tot
parcursul anului?
- Care este micarea care determina
formarea anotimpurilor?
3. Captarea Captarea ateniei o voi realiza prin adresarea Conversaia Ghicitori Frontal Evaluez
ateniei unei scurte ghicitori legate de tema ce urmeaz a Individual capacitatea
fi prezentat: Exerciiul copiilor de a
fi ateni i de
Am un copac cu dousprezece ramuri: a rspunde la
n fiecare ramur cte patru cuiburi, ghicitoarea
propus
n fiecare cuib cte apte ou

Jumtate albe, jumtate negre. (Anul,


anotimpurile, lunile, sptmanile, zilele i
nopile)

4. Comunicarea Prin raportare la ghicitoarea anterior prezentat, Conversaia Individual


temei le comunic elevilor c vom studia o nou lecie,
activitii/ preciznd titlul acesteia (Repere de timp: ora,
titlul leciei ziua, sptmn, anul, calendarul), anunnd
astfel tema de astzi.
Ulterior, scriu pe tabl data i titlul, urmnd ca
acetia s scrie aceleai informaii pe caietele lor.

5. Dirijarea O1 Pentru nceput voi ncerca ca mpreun cu elevii Conversaia Tabl Frontal Evaluez
nvrii s definim urmatoarele notiuni: or, zi, Explicaia Caietele de Individual capacitatea
sptmn, lun, an i calendar, punndu-i pe ei Exerciiul lucru elevilor de a
s formuleze n mod propriu definiiile, urmnd
Observaia Fia de lucru formula cu
ca mai apoi s ofer eu definiiile complete i s
O3 notez principalele informaii pe tabl, iar elevii cuvinte
pe caiete, utiliznd pentru noiunile cele mai proprii
importante pixuri de culoare verde. Pentru a m definiii
asigura c elevii au receptat informaiile, voi pentru diferite
propune o aplicaie, care va fi rezolvat att la noiuni
tabl, ct i pe caiete. (Anexa1) Evaluez
capacitatea
n continuare voi acorda fiecrui elev o fi, pe
care o vor ataa i rezolva n caietele de lucru, elevilor de a
urmnd ca mai apoi s discutm pe baza rezolva fia de
rspunsurilor gsite. (Anexa2) lucru
individual
6. Fixarea noului O2 n scopul fixrii noului coninut vom juca jocul: Conversaia Sac cu Frontal Evaluez
coninut Rspunsuri rapide. n cadrul acestui joc voi Demonstraia diverse Individual capacitatea
utiliza un scule n interiorul cruia voi pune Exerciiul enunuri elevilor de a
bileele care conin diverse enunuri lacunare. oferi
nainte de nceperea propriu-zis a jocului vom rspunsuri
avea un joc de prob: voi demonstra eu, apoi voi corecte la
numi pe rnd cte un elev care s extrag cte un enunurile
bilet, s-l citeasc cu voce tare i apoi s-l lacunare date
rezolve. (Anexa 3)

7. Obinerea O3 i rog pe copii s deschid manualele la pagina Conversaia Manualul Individual Evaluez
performane O4 37, urmnd ca mai apoi s rezolvm oral Exerciiul capacitatea
exerciiul 2 din cadrul rubricii Exerseaz. Copiii copiilor de a
vor citi pe rnd cte o ntrebare la care i vor oferi rspunsuri
corecte,
oferi i rspunsul. (Anexa4)
concrete
8. ncheierea n ncheierea activitii, voi face aprecieri i Conversaia Frontal
activitii observaii cu privire la desfurarea leciei de
Geografie, oferind elevilor recomandri pentru
viitor.
ANEXE

Anexa1: Oglinda tablei


14.11.2017

Repere de timp: ora, ziua, sptmna, anul, calendarul

Reinem!
- Timpul se poate msura cu ajutorul orei, zilei, sptmnii, anului i calendarului;
- O or are 60 de minute, adic 3600 de secunde.
- Ziua are 24 de ore i reprezint durata unei rotaii complete a Pmntului n jurul axei sale;
- Sptmna cuprinde 7 zile, ordinea lor fiind mereu aceeai;
- Calendarul este un tabel convenional, care red succesiunea zilelor, sptmnilor i lunilor n cursul unui an.

Aplicaie:

Asociaz rezultatul calculului din coloana A cu propoziia cu care se potrivete din coloana B:
A B
(20+4):3:2= Cte zile sunt ntr-o luna?
(10x15)x2:10= Cte sptmni sunt ntr-o lun?
250:25x2-2x4= Cte luni sunt ntr-un an?
Anexa 2: n aceast mulime de litere sunt ascunse cteva cuvinte. Descoper cuvintele i colorealz-le cu culori diferite, apoi spune ce
reprezinta ele.

S B I O K A Z I U I
P J S A I R O H R

M Y H X O U V J M E

B L F Y C R M C K N
U H R Q D Z V F I

T N E T R L V A S V

I R G M A R I O

M D U M I N I C T

Anexa 3:

- Anul are ...........luni,................zile.


- Anul este unitatea de timp n care Pmntul se rotete n jurul...........................
- Anul care are 366 de zile se numete an...........................
- n calendar,lunile sunt numerotate cu cifre..................,iar zilele cu cifre....................
- Ziua este unitatea de timp n care.....................se rotete n jurul axei sale ,ajungnd n poziia din care a plecat.
- Peste 10 ani vom fi n anul.................., luna.........................
Anexa 4:

2. n ce dat suntem astzi? n ce anotimp i n ce an vei fi n clasa a V-a tot la aceast dat? n ce lun, anotimp i an a fost prima ta zi de coal?
n ce lun, anotimp i an vei promova clasa a IV-a?

S-ar putea să vă placă și