Sunteți pe pagina 1din 9

Universitatea „Al. I.

Cuza”, Iași

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației

Specializarea: Didactici aplicate pentru învățământul primar

Anul I

Proiect didactic-Geografie
Propunătoare: Păsălău Ana-Maria
Data: 16.03.2019
Şcoala Liceul Tehnologic Oglinzi
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: Modificări observabile și repere de timp
Subiectul: Repere de timp: ora, ziua, săptămâna, anul, calendarul
Tipul activităţii: predare-învăţare
Scopul: Familiarizarea elevilor cu noțiunile de oră, zi, săptămână, an, calendar, și, totodată dezvoltarea capacității de a utiliza noțiunile dobândite
în diverse contexte.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1 – să definească în formulări proprii sensurilor termenilor de bază învățați;
O2 – să utilizeze corect termenii de oră, zi, săptămână, an și calendar, completând enunțurile lacunare date;
O3 – să rezolve minimum un exercițiu din cele propuse, fără ajutor din partea profesorului;
O4 – să formuleze răspunsuri clare, corecte și complete la întrebările adresate;
O5- să dezvolte deprinderile de a identifica zile, luni, ani, anotimpuri, răspunzând la întrebările propuse.

Strategia didactică
Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația
Mijloace de învăţământ: fișă de lucru, ghicitori, calendar, ceas, tablă, caiete de lucru, manual de geografie, sac cu întrebări
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse:
temporale: 45 minute
umane: 19 copii
spațiale: sala de clasă

Bibliografie:
- Rădulescu, C., Popa, I, Geografie - clasa a IV-a Semestrul I, Editura Art, București, 2016
- Programa pentru disciplina Geografie- clasa a VI-a, Anexa nr.2 la ordinul ministrului educației naționale nr.5003̸29.03.2012,
București;
Desfășurarea lecției

Strategia didactică
Nr. Etapele/ Ob. Conţinutul Metode, Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. secvenţele Op. instructiv-educativ procedee, învăţământ organizare
lecţiei tehnici a
activităţii
1. Moment Se stabilește un climat optim desfășurării Conversația Frontal Evaluez
organizatoric activității, prin aerisirea și aranjarea sălii de Observația capacitatea
clasă. Ulterior le cer elevilor să își pregătească copiilor de a
materialele necesare desfășurării lecției. se organiza în
sala de clasă
2. Reactualizarea O4 Reactualizarea cunoștințelor asimilate pe Conversația Frontal Evaluez
cunoştinţelor parcursul orei anterioare, se va face prin capacitatea
asimilate intermediul unor întrebări: copiilor de a
anterior răspunde
- Care este durata rotației complete a corect,
Pământului în jurul axei sale? Dar în concret și în
jurul Soarelui? propoziție la
- Cum se numește mișcarea completă Observația
Individual întrebările
efectuată de Pământ în jurul Soarelui? formulate.
- Ziua este egală cu noaptea pe tot
parcursul anului?
- Care este mișcarea care determina
formarea anotimpurilor?
3. Captarea Captarea atenției o voi realiza prin adresarea Conversația Ghicitoare Frontal Evaluez
atenției unei scurte ghicitori legate de tema ce urmează a Individual capacitatea
fi prezentată: Exercițiul copiilor de a
fi atenți și de
„Am un copac cu douăsprezece ramuri: a răspunde la
În fiecare ramură câte patru cuiburi, ghicitoarea
propusă
În fiecare cuib câte șapte ouă

Jumătate albe, jumătate negre.” (Anul,


anotimpurile, lunile, săptămanile, zilele și
nopțile)

4. Comunicarea Prin raportare la ghicitoarea anterior prezentată, Conversația Individual


temei le comunic elevilor că vom studia o nouă lecție,
activităţii/ precizând titlul acesteia (Repere de timp: ora,
titlul lecţiei ziua, săptămână, anul, calendarul), anunțând
astfel tema de astăzi.
Ulterior, scriu pe tablă data și titlul, urmând ca
aceștia să scrie aceleași informații pe caietele lor.
Voi enumera și principalele obiective avute în
vizor pe parcursul desfășurării activității.
5. Dirijarea O1 Pentru început voi încerca ca împreună cu elevii Conversația Tablă Frontal Evaluez
învăţării să definim urmatoarele notiuni: oră, zi, Explicația Caietele de Individual capacitatea
săptămână, lună, an și calendar, punându-i pe ei Exercițiul lucru elevilor de a
să formuleze în mod propriu definițiile, urmând
Observația Fișa de lucru formula cu
ca mai apoi să ofer eu definițiile complete și să
O3 notez principalele informații pe tablă, iar elevii cuvinte
pe caiete, utilizând pentru noțiunile cele mai proprii
importante pixuri de culoare verde. Pentru a mă definiții
asigura că elevii au receptat informațiile, voi pentru diferite
propune o aplicație, care va fi rezolvată atât la noțiuni
tablă, cât și pe caiete. (Anexa1)
Evaluez
În continuare voi acorda fiecărui elev o fișă, pe capacitatea
care o vor atașa și rezolva în caietele de lucru, elevilor de a
urmând ca mai apoi să discutăm pe baza rezolva fișa de
răspunsurilor găsite. (Anexa2) lucru
individuală
6. Fixarea noului O2 În scopul fixării noului conținut vom juca jocul: Conversația Sac cu Frontal Evaluez
conţinut Răspunsuri rapide. În cadrul acestui joc voi Demonstrația diverse Individual capacitatea
utiliza un săculeț în interiorul căruia voi pune Exercițiul enunțuri elevilor de a
bilețele care conțin diverse enunțuri lacunare. oferi
Înainte de începerea propriu-zisă a jocului vom răspunsuri
avea un joc de probă: voi demonstra eu, apoi voi corecte la
numi pe rând câte un elev care să extragă câte un enunțurile
bilet, să-l citească cu voce tare și apoi să-l lacunare date
rezolve. (Anexa 3)
7. Obţinerea O3 Îi rog pe copii să deschidă manualele la pagina Conversația Manualul Individual Evaluez
performanţei O4 37, urmând ca mai apoi să rezolvăm oral Exercițiul capacitatea
exercițiul 2 din cadrul rubricii Exersează. Copiii copiilor de a
vor citi pe rând câte o întrebare la care îi vor identifica
zile,luni,
oferi și răspunsul. (Anexa4)
anotimpuri
Evaluez
capacitatea
copiilor de a
oferi răspunsuri
corecte,
concrete

8. Asigurarea O5 Voi adresa elevilor o serie de întrebări cu privire Conversația Frontal Evaluez
retenției și a la lecția desfășurată: Individual capacitatea
transferului „-Despre ce am învățat noi astăzi? copiilor de a
- Care sunt instrumentele cu care putem măsura răspunde
corect, concret
timpul?
și în propoziție
- Cum se formează o zi? Dar un an?
la întrebările
- Poate să localizeze cineva pe calendarul clasei formulate.
data de astăzi?”
9. Încheierea În încheierea activității, voi face aprecieri și Conversația Frontal
activității observații cu privire la desfășurarea lecției de
Geografie, oferind elevilor recomandări pentru
viitor.
ANEXE

Anexa 1: Oglinda tablei


16.03.2019

Repere de timp: ora, ziua, săptămâna, anul, calendarul

Reținem!
- Timpul se poate măsura cu ajutorul orei, zilei, săptămânii, anului și calendarului;
- O oră are 60 de minute, adică 3600 de secunde.
- Ziua are 24 de ore și reprezintă durata unei rotații complete a Pământului în jurul axei sale;
- Săptămâna cuprinde 7 zile, ordinea lor fiind mereu aceeași;
- Calendarul este un tabel convențional, care redă succesiunea zilelor, săptămânilor și lunilor în cursul unui an.

Aplicație:

Asociază rezultatul calculului din coloana A cu propoziția cu care se potrivește din coloana B:
A B
(20+4):3:2= Câte zile sunt într-o luna?
(10x15)x2:10= Câte săptămâni sunt într-o lună?
250:25x2-2x4= Câte luni sunt într-un an?
Anexa 2: În această mulțime de litere sunt ascunse câteva cuvinte. Descoperă cuvintele și colorealză-le cu culori diferite, apoi spune ce
reprezinta ele.

S B I O K A Z I U I
 P J S A I R O H R
M Y H X O U V J M E
B L F Y C R M C K N
Ă U H R Q D Z V F I
T N E T R L V A S V
Ă I R G M A R Ț I O
M D U M I N I C Ă T

Anexa 3:

- Anul are ...........luni,................zile.


- Anul este unitatea de timp în care Pământul se roteşte în jurul...........................
- Anul care are 366 de zile se numeşte an...........................
- În calendar,lunile sunt numerotate cu cifre..................,iar zilele cu cifre....................
- Ziua este unitatea de timp în care.....................se roteşte în jurul axei sale ,ajungând în poziţia din care a plecat.
- Peste 10 ani vom fi în anul.................., luna.........................

Anexa 4:

2. În ce dată suntem astăzi? În ce anotimp și în ce an vei fi în clasa a V-a tot la această dată? În ce lună, anotimp și an a fost prima ta zi de școală?
În ce lună, anotimp și an vei promova clasa a IV-a?

S-ar putea să vă placă și