Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

DATA:01.12.2022

DISCIPLINA: Educatie fizica

SUBIECTUL ACTIVITATII: Mers in echilibru pe un picior

Joc:”Trecem podul”

TIPUL ACTIVITATII: de formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:

Dezvoltarea armonioasa a organismului copiilor;

Dezvoltarea deprinderilor motrice de baza: mers, alergare;

Formarea deprinderii de a merge in echilibru pe un plan inclinat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa realizeze corect exercitiile de front si de formatie;

-sa execute corect variantele de mers si de alergare;

-sa execute corect exercitiile de influentare selectiva a aparatului locomotor;

-sa execute corect mersul in echilibru pe un picior;

-sa pastreze ordinea si disciplina.
METODE SI PROCEDEE: Exercitiul fizic

Explicatia

Demonstratia

Jocul

MATERIAL DIDACTIC: bancute, recompense

DURATA ACTIVITATII:45 de minute

Veriga Continut Formatii Doza Indicatii metodice


re
EVOCARE *adunarea; Linie pe un rand 45 sec -alinierea se face
in functie de inaltime;
*alinierea grupei de copii; 15 sec
-in timpul alinierii spatele va fi d
*raportul; 30 sec rept, iar bratele intinse pe langa c
orp.
*salutul; 30 sec

*comunicarea temei; 3x1

*exercitii de front si formatii de pe loc: 2x1

-intoarceri la dreapta;

-intoarceri la stanga.
REALIZAREA Variante de mers: 1L -se porneste cu piciorul stang, pri
SENSULUI In coloana cate virea inainte.
unul
-mers in cadenta cu bratele pe langa corp; 1L -bratele paralele, privirea urmare
ste bratele.
-mers pe varfuri cu bratele sus; 1L
-spatele drept, umerii trasi in
-mers pe calcaie cu bratele la ceafa; 1L spate.

-relaxarea bratelor si picioarelor. 1L -alergarea se
face pe varfuri, bratele se misca 
Variante de alergare: 1L pe langa corp.

-alergare usoara.

Mers de voie; exercitii de respiratie.
Exercitiul nr.1 3x4 -spatele drept.

“Miscam capul” 3x4 -indoirea bratelor la umar se efec


tueaza cu coatele lipite de corp, 
P.I. stand departat bratele pe solduri. 2x3 varful degetelor, atingand umaru
l.
T aplecarea capului in fata si arcuire. 3x4
-la intinderea bratelor sus, capul 
Exercitiul nr.2 se lasa concomitant pe spate,
cu privirea spre palme.
“Brate scurte, brate lungi”
-privirea urmareste umarul la fie
P.I. stand departat bratele pe langa corp. care rasucire.

T indoirea bratelor la umar; -in pozitia “maini pe sold” bratel
e sunt cu coatele trase spre spate.
T intinderea bratelor sus;
-in pozitia ghemuit spatele se me
ntine drept, capul cu privirea inai
T revenirea bratelor pe langa corp. nte.

Exercitiul nr.3

“Roata mica, roata mare”

P.I. stand departat

T ducerea bratelor lateral;

T rotirea mica a bratelor inainte, alternant


cu rotirea mare a bratelor.

Exercitiul nr.4

“Rasucirea trunchiului”

P.I. stand departat bratele pe solduri.

T rasucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire;

T rasucirea trunchiului spre stanga cu arcuire.

Exercitiul nr.5
“Sari minge, minge jos!”

P.I. stand, mainile pe solduri.

T saritura pe varfuri pe ambele picioare alternativ.
REFLECȚIA Copiii sunt despartiti in doua coloane. Pentru fiecare coloana se as -corectarea greselilor se face
aza cate o bancuta inclinata.Un copil va executa model mersul in e nominal, fara a se opri jocul.
Joc: “Tre- chilibru pe un
cem podul” plan inclinat.Apoi se trece la executarea mersului in echilibru pe u
n plan inclinat de catre toata grupa.

Se initiaza jocul “Trecem podul”
sub forma unui concurs, asfel ca echipa care va termina prima
de parcurs distanta va fi declarata castigatoare.
Se realizeaza un joc linistitor:
“Mingea frige!”.Copiii stau in cerc umar la umar.Unul dintre ei tin
e o minge pe care o va pasa celorlalti fara sa o scape jos.
La comanda: “Mingea frige” copilul la care
se afla mingea trebuie sa-i dea drumul jos, astfel va fi scos din joc 
un tur.
EXTINDEREA *adunarea; Linie pe un rand

*observatii;

*recomandari;

*salutul.
PROIECT DIDACTIC

DATA:06.12.2022

DISCIPLINA: Educatie fizica

SUBIECTUL : ECHILIBRU DIN STÂND PE UN PICIOR

TIPUL ACTIVITATII: de formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:

Dezvoltarea armonioasa a organismului copiilor;

Dezvoltarea deprinderilor motrice de baza: mers, alergare;

Formarea deprinderii de a merge in echilibru pe un plan inclinat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa realizeze corect exercitiile de front si de formatie;

-sa execute corect variantele de mers si de alergare;
-sa execute corect exercitiile de influentare selectiva a aparatului locomotor;

-sa execute corect mersul in echilibru pe un picior;

-sa pastreze ordinea si disciplina.

METODE SI PROCEDEE: Exercitiul fizic

Explicatia

Demonstratia

Jocul

MATERIAL DIDACTIC: bancute, recompense

DURATA ACTIVITATII:45 de minute

Veriga Continut Formatii Doza Indicatii metodice


re
EVOCARE *adunarea; Linie pe un rand 45 sec -alinierea se face
in functie de inaltime;
*alinierea grupei de copii; 15 sec
-in timpul alinierii spatele va fi d
*raportul; 30 sec rept, iar bratele intinse pe langa c
orp.
*salutul; 30 sec

*comunicarea temei; 3x1

2x1
*exercitii de front si formatii de pe loc:

-intoarceri la dreapta;

-intoarceri la stanga.
REALIZAREA Variante de mers: 1L -se porneste cu piciorul stang, pri
SENSULUI In coloana cate virea inainte.
-mers in cadenta cu bratele pe langa corp; unul 1L
-bratele paralele, privirea urmare
-mers pe varfuri cu bratele sus; 1L ste bratele.

-mers pe calcaie cu bratele la ceafa; 1L -spatele drept, umerii trasi in
spate.
-relaxarea bratelor si picioarelor. 1L
-alergarea se
Variante de alergare: 1L face pe varfuri, bratele se misca 
pe langa corp.
-alergare usoara.

Mers de voie; exercitii de respiratie.
Exercitiul nr.1 3x4 -spatele drept.

“Miscam capul” 3x4 -indoirea bratelor la umar se efec


tueaza cu coatele lipite de corp, 
P.I. stand departat bratele pe solduri. 2x3 varful degetelor, atingand umaru
l.
T aplecarea capului in fata si arcuire. 3x4
-la intinderea bratelor sus, capul 
Exercitiul nr.2 se lasa concomitant pe spate,
cu privirea spre palme.
“Brate scurte, brate lungi”
-privirea urmareste umarul la fie
P.I. stand departat bratele pe langa corp. care rasucire.

T indoirea bratelor la umar; -in pozitia “maini pe sold” bratel
e sunt cu coatele trase spre spate.
T intinderea bratelor sus;
-in pozitia ghemuit spatele se me
T revenirea bratelor pe langa corp. ntine drept, capul cu privirea inai
nte.
Exercitiul nr.3

“Roata mica, roata mare”

P.I. stand departat

T ducerea bratelor lateral;

T rotirea mica a bratelor inainte, alternant


cu rotirea mare a bratelor.

Exercitiul nr.4

“Rasucirea trunchiului”

P.I. stand departat bratele pe solduri.

T rasucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire;
T rasucirea trunchiului spre stanga cu arcuire.

Exercitiul nr.5

“Sari minge, minge jos!”

P.I. stand, mainile pe solduri.

T saritura pe varfuri pe ambele picioare alternativ.
REFLECȚIA Copiii sunt despartiti in doua coloane. Pentru fiecare coloana se as -corectarea greselilor se face
aza cate o bancuta inclinata.Un copil va executa model mersul in e nominal, fara a se opri jocul.
Joc: “Tre- chilibru pe un
cem podul” plan inclinat.Apoi se trece la executarea mersului in echilibru pe u
n plan inclinat de catre toata grupa.

Se initiaza jocul “Trecem podul”
sub forma unui concurs, asfel ca echipa care va termina prima
de parcurs distanta va fi declarata castigatoare.
Se realizeaza un joc linistitor:
“Mingea frige!”.Copiii stau in cerc umar la umar.Unul dintre ei tin
e o minge pe care o va pasa celorlalti fara sa o scape jos.
La comanda: “Mingea frige” copilul la care
se afla mingea trebuie sa-i dea drumul jos, astfel va fi scos din joc 
un tur.
EXTINDEREA *adunarea; Linie pe un rand

*observatii;
*recomandari;

*salutul.

PROIECT DIDACTIC

DATA:08.12.2022

DISCIPLINA: Educatie fizica

SUBIECTUL :Jocuri pentru echilibru static.

Joc:”Trecem podul”

TIPUL ACTIVITATII: de formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea armonioasa a organismului copiilor;

Dezvoltarea deprinderilor motrice de baza: mers, alergare;

Formarea deprinderii de a merge in echilibru pe un plan inclinat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa realizeze corect exercitiile de front si de formatie;

-sa execute corect variantele de mers si de alergare;

-sa execute corect exercitiile de influentare selectiva a aparatului locomotor;

-sa execute corect mersul in echilibru pe un picior;

-sa pastreze ordinea si disciplina.

METODE SI PROCEDEE: Exercitiul fizic

Explicatia

Demonstratia

Jocul

MATERIAL DIDACTIC: bancute, recompense

DURATA ACTIVITATII:45 de minute

Veriga Continut Formatii Doza Indicatii metodice


re
EVOCARE *adunarea; Linie pe un rand 45 sec -alinierea se face
in functie de inaltime;
*alinierea grupei de copii; 15 sec
-in timpul alinierii spatele va fi d
*raportul; 30 sec rept, iar bratele intinse pe langa c
orp.
*salutul; 30 sec

*comunicarea temei; 3x1

*exercitii de front si formatii de pe loc: 2x1

-intoarceri la dreapta;

-intoarceri la stanga.
REALIZAREA Variante de mers: 1L -se porneste cu piciorul stang, pri
SENSULUI In coloana cate virea inainte.
-mers in cadenta cu bratele pe langa corp; unul 1L
-bratele paralele, privirea urmare
-mers pe varfuri cu bratele sus; 1L ste bratele.

-mers pe calcaie cu bratele la ceafa; 1L -spatele drept, umerii trasi in
spate.
-relaxarea bratelor si picioarelor. 1L
-alergarea se
Variante de alergare: 1L face pe varfuri, bratele se misca 
pe langa corp.
-alergare usoara.

Mers de voie; exercitii de respiratie.
Exercitiul nr.1 3x4 -spatele drept.

“Miscam capul” 3x4 -indoirea bratelor la umar se efec


tueaza cu coatele lipite de corp, 
P.I. stand departat bratele pe solduri. 2x3 varful degetelor, atingand umaru
l.
T aplecarea capului in fata si arcuire. 3x4
-la intinderea bratelor sus, capul 
Exercitiul nr.2 se lasa concomitant pe spate,
cu privirea spre palme.
“Brate scurte, brate lungi”
-privirea urmareste umarul la fie
P.I. stand departat bratele pe langa corp. care rasucire.

T indoirea bratelor la umar; -in pozitia “maini pe sold” bratel
e sunt cu coatele trase spre spate.
T intinderea bratelor sus;
-in pozitia ghemuit spatele se me
T revenirea bratelor pe langa corp. ntine drept, capul cu privirea inai
nte.
Exercitiul nr.3

“Roata mica, roata mare”

P.I. stand departat

T ducerea bratelor lateral;

T rotirea mica a bratelor inainte, alternant


cu rotirea mare a bratelor.
Exercitiul nr.4

“Rasucirea trunchiului”

P.I. stand departat bratele pe solduri.

T rasucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire;

T rasucirea trunchiului spre stanga cu arcuire.

Exercitiul nr.5

“Sari minge, minge jos!”

P.I. stand, mainile pe solduri.

T saritura pe varfuri pe ambele picioare alternativ.
REFLECȚIA Copiii sunt despartiti in doua coloane. Pentru fiecare coloana se as -corectarea greselilor se face
aza cate o bancuta inclinata.Un copil va executa model mersul in e nominal, fara a se opri jocul.
Joc: “Tre- chilibru pe un
cem podul” plan inclinat.Apoi se trece la executarea mersului in echilibru pe u
n plan inclinat de catre toata grupa.

Se initiaza jocul “Trecem podul”
sub forma unui concurs, asfel ca echipa care va termina prima
de parcurs distanta va fi declarata castigatoare.
Se realizeaza un joc linistitor:
“Mingea frige!”.Copiii stau in cerc umar la umar.Unul dintre ei tin
e o minge pe care o va pasa celorlalti fara sa o scape jos.
La comanda: “Mingea frige” copilul la care
se afla mingea trebuie sa-i dea drumul jos, astfel va fi scos din joc 
un tur.
EXTINDEREA *adunarea; Linie pe un rand

*observatii;

*recomandari;

*salutul.

S-ar putea să vă placă și