Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data:
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: educatia moral spirituala
Unitatea de învăţare:
Subiectul lecţiei: sarbatorile calendaristice din localitatea mea
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scopul lecţiei: Însuşirea de cunoştinţe referitoare la sarbatorile din locul natal
Timp de lucru: 45 minute
Obiective operaţionale:
O1- Să arate pe hartă localitatea natală şi satele învecinate;
O2- Să cunoască geografia şi istoria locurilor natale;
O3- Să se implice în prezentarea informaţiilor în mod activ;
O4- Să manifeste interes pentru cunoaşterea şi păstrarea unor sarbatori vechi despre
satul natal;
O5- să lucreze uşor in grup

Resurse:
 METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, conversaţia, observaţia, explicaţia,
problematizarea;
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe cu informaţii despre Valea Mare
pentru activitatea în echipe, harta fizică şi administrativă a Ungeniului,
imagini cu satul, coală polistiren, power-point despre locurile natale, poze
vechi cu evenimente din istoria localitaţii, costume populare specifice
zonei, calculatorul, videoproiectorul.
 TIPURI DE ACTIVITATE: frontală, independentă, pe echipe
 BIBLIOGRAFIE:
- Manualul de stiinte, autori Gabriela Barbulescu şi Daniela Ionita,
editura Litera, 2019
- Curriculum La stiinte, pentru clasa a II- IV-a,
- Ghicitori şi jocuri geografico-istorice, autori Emanoil Nicoară, Lucian
Stan, Alina Nicolae, editura Aramis, 2002
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvenţele Strategia didactică


Nr. lecţiei Ob. Conţinutul instructiv - educativ Moduri Evaluar
crt. oper. - forme de activităţi Metode şi Mijloace de de e
procedee învăţăm. realizare
0 1 2 3 4 5 6 7
I. Evocarea Elevii se pregătesc pentru ora de educație oral-
spirituală

II. Elevii sunt întrebaţi ce au avut de pregătit conversaţia evaluare


pentru astăzi la educația moral spirituală şi care a orală
fost tema pentru acasă. frontală
Se verifică frontal tema.
Elevii vor completa un rebus la tablă folosindu-
se de cunoştinţele dobândite în unitatea de
învăţare localitatea mea și Buna vecinătate
(ANEXA 1)
Elevii vor realiza pazzle cu denumirea conversaţia puzzle
sărbătorilor aflate din următoarele ghicitori:
O5 Clopoțelul sună, ghicitori
Jocul să-l lăsăm,
Așezați în rânduri
În clasă intrăm. (1septembrie)
evaluare
Cine oare e moșul bun orală
De da daruruide ...(Crăciun) observaţia

Activitate pe echipe
Elevii se grupează în trei echipe: echipa
geografilor, echipa istoricilor şi echipa
scriitorilor. Fiecare echipă va completa o fişă cu
date importante despre localitatea , în funcţie de
numele primit. (ANEXA 2)
Liderii echipelor vor citi în faţa clasei ceea ce au capacitatea
scris în fişă. Se notează cu calificative toate fişe de lucru de a coopera
echipele. în cadrul
Elevii vor recunoaşte pe planşe edificii pe echipe echipei
importante care se găsesc în Bucureşti. observaţia
Doi-trei elevi vor povesti legenda întemeierii imagini evaluare
Bucureştiului. scrisă
O3
Se va face audierea unui fragment din ,,Amintiri
din copilărie” de Ion Creangă. lap-top
Elevii vor recunoaşte din ce operă face parte frontală
Captarea fragmentul audiat şi cine este autorul. povestirea
atenţiei Ei vor spune ce obiceiuri și sărbători sunt orală
amintite în fragmentul audiat şi care erau
obiceiurile oamenilor de pe timpuri,se mențin și expunere harta fizică
acum. Vor arăta pe hartă localitatea natală a lor. audio a unui
III. material frontală
1. Elevii vor numi localitaţile natale ale unor
personalităţi din ţara noastră: Mihai Eminescu-
Ipoteşti, Botoşani; Mihail Sadoveanu-Paşcani,
Iaşi; George Enescu-Liveni, Botoşani; Constantin
Brâncuşi-Hobiţa, Gorj. Unele personalităţi şi-au
luat numele localităţii unde s-au născut sau
O5 localităţile au luat numele unei personalităţi observarea
născute acolo. învăţarea sistematică
prin
Se va anunţa tema nouă şi obiectivele într-o descoperire
formă generalizată, pe înţelesul elevilor.
orientarea la
Se scrie titlul pe tablă şi pe caiete:Sărbătorile hartă
Anunţarea calendaristice din Localitatea natală
temei noi şi a explicaţia
obiectivelor Elevii sunt întrebaţi dacă ştiu ce înseamnă
cuvântul natal. frontală
natal = care ţine de locul de naştere
2. localitate natală = localitatea unde te-ai născut şi
Dirijarea trăieşti
învăţării Elevii sunt întrebaţi care este localitatea lor
natală.
Aşezare geografică
Se arată la hartă această localitate şi se
3. identifică din ce comună şi judeţ face parte satul
Valea Mare.
Satul este situat în partea de centru a comunei în
zonă de deal Satul are trei părţi: Chirceşti-Deal,
Chirceşti -Vale şi Velniţa.
La vest de sat curge pârâul Rac, afluent al
Vasluieţului. Tot la vest trece DN 24 Vaslui-Iaşi. exerciţiul harta judeţului
O1 Ei vor găsi vecinii satului pe hartă folosindu-se
de punctele cardinale. conversaţia harta comunei capacitatea
Date istorice de reţinere a
O2 Prima atestare documentară a satului Chirceşti informaţiilor
este din anul 1540. şi de
Biserica cu hramul Sf. Treime a fost ridicată din selectare a
porunca boierului Alexandru Hrisoverghi, între orientarea la acestora
anii 1809-1810. Primul preot s-a numit Matei. hartă
Şcoala a fost înfiinţată în anul 1897.
La vest de satul Chirceşti se află Movila lui explicaţia
Burcel, unde se spune că prin anul 1498
domnitorul Moldovei Ştefan cel Mare a trecut cu observaţia
alai spre Vaslui şi i-a dăruit şoimanului Burcel
şase pungi cu galbeni şi pământurile de acolo să
le moştenească. Astăzi se află acolo o frumoasă
mănăstire şi o rezervaţie floristică.
Prezint o planşă cu Ştefan cel Mare şi Burcel.
Un elev citeşte un fragment din Legenda
Movilei lui Burcel (dialogul dintre Burcel şi
Ştefan cel Mare).
Date actuale
În Chirceşti trăiesc aproximativ 1300 de aprecieri
persoane. Chirceştenii sunt oameni gospodari, verbale
iubitori de frumos şi care păstrează vii tradiţiile şi
obiceiurile moştenite de la strămoşi. Se enumeră
o parte dintre tradiţiile şi obiceiurile locurilor cu planşă
prilejul diferitelor sărbători religioase. (Se
prezintă două costume populare specifice zonei
noastre, cusute de mâna unor harnice femei şi
chiar foste eleve ale şcolii ).
Ocupaţiile de bază sunt cultivarea pământului
şi creşterea animalelor.
Se solicită elevilor să prezinte date despre
istoria familiilor lor şi a satului în care trăiesc.

Fişă de lucru
Elevii vor lucra individual pe fişe de lucru.
(ANEXA 3).
Se notează elevii care rezolvă mai repede.
Elevii vor viziona un Power-Point despre satul
lor natal. individuală
Asigurarea O3 imagini
retenţiei Tema pentru acasă
O4 Redactaţi o scrisoare adresată primarului
comunei voastre, prin care să propuneţi măsuri de evaluare
înfrumuseţare a localităţii natale. exerciţiul fişe de lucru scrisă
4. Cei care au dat răspunsuri corecte în timpul
lecţiei sunt apreciaţi şi notaţi cu calificative. lap-top
Încheierea Power-point
activităţii

aprecieri
verbale
IV.
evaluare
sumativă
ANEXA 1
Geografii
1. La 60 km distanţă de bătrâna Dunăre şi la 100 km de culmile Carpaţilor, în plină câmpie şi încadrat de o salbă de lacuri, se află de peste
cinci veacuri vechea cetate de scaun Bucureşti, astăzi marele oraş modern, clocotitor de viaţă centrul culturii şi ştiinţei româneşti, capitala
României.

2. Bucureşti, capitala ţării noastre, are o populaţie de peste două milioane de locuitori. Ca suprafaţă se situează între primele o sută de oraşe
din lume. Este a şasea capitală după mărime din Uniunea Europeană.

3. Capitala se află situată în centrul Câmpiei Române, în Câmpia Vlăsiei, într-o zonă netedă. Este străbătută de râurile Dâmboviţa şi
Colentina. Acesta din urmă formează o salbă de lacuri în nordul oraşului: Cişmigiu, Herăstrău, Floresca, Tei, Fundeni etc. Are o climă
temperat-continentală

4. Capitala ţării este împărţită în şase sectoare şi mai multe cartiere. Dintre acestea sunt: Băneasa, Voluntari, Colentina, Titan, Rahova,
Giuleşti, Berceni, Primăverii etc.

5. Palatul Parlamentului este a doua clădire din lume ca mărime.

Istoricii
1. Prima menţionare a numelui Bucureşti datează din timpul domniei lui VLAD ŢEPEŞ, în anul 1459. A fost menţionat ca cetate, apoi ca oraş
medieval şi important centru comercial. Conform altei variante, oraşul ar fi fost întemeiat de Mircea cel Bătrân, la sfârşitul secolului al XIV-
lea.

2. Din 1862, după Unirea Principatelor Române, la 24 Ianuarie 1859 şi constituirea statului naţional român, Bucureşti devine capitală. Se
dezvoltă meşteşugurile, se înalţă locuinţe, şcoli şi biserici. Se înfiinţează prima tipografie.

3. Aici se află multe monumente istorice, case memoriale şi muzee: Muzeul de Istorie, Muzeul de Artă, Muzeul de Istorie Naturală, Muzeul
Satului, Muzeul Ţăranului Român, Muzeul C.F.R., Muzeul Aviaţiei etc.

4. Secolul al XX – lea transformă oraşul în cel mai important centru cultural, economic şi politic al ţării.
Este primul oraş din lume iluminat cu petrol lampant, în 1857.

4. Era numit ,, Micul Paris” după primul război mondial datorită frumuseţii şi arhitecturii construcţiilor sale.
Scriitorii

O legendă... ca-n poveşti!


I-a dat nume: Bucureşti
Dacă ştii, atunci mă bucur.
Este chiar ciobanul BUCUR.

E un arc întins spre cer


Ca-n Paris: înalt, stingher.
E triumful României
Dar şi semnul bucuriei
ARCUL DE TRIUMF.

Pe sub pământ să călătoreşti


Doar în Bucureşti reuşeşti.
E un tren, un tren erou
Şi se numeşte METROU.

Colo-n mijlocul câmpiei


E inima României.

Alt oraş în ţară nu-i


Mare cum e dumnealui!

La Bucureşti s-au născut Tudor Arghezi, Petre Ispirescu, B.Şt. Delavrancea, George Topârceanu, Camil Petrescu, Ion Pillat şi alţii.

Aici a locuit şi marele nostru poet Mihai Eminescu, în anii 1867, 1878 -1883, 1888-1889.
ANEXA 1 6.04.2011
REBUS

Completând corect definiţiile din acest rebus veţi obţine pe verticala A-B ce reprezintă oraşul Bucureşti pentru
România.
A
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

1. Oraşele importante se numesc şi ............................. .


2. Satele sunt localităţi .................... .
3. După felul cum sunt aşezate casele, satele pot fi: adunate, răsfirate şi .................. .
4. Comuna, oraşul şi municipiul sunt conduse de o ......................... .
5. Cea mai veche aşezare urbană de pe teritoriul României este .......................... .
6. Bucureştiul este împărţit în şase ............................ .
7. Această zonă din sud-estul ţării este mai puţin populată.
8. Prenumele fetei ciobanului Bucur.
ANEXA 2

ECHIPA GEOGRAFILOR

Scrieţi pe această fişă date importante din geografia Bucureştiului.

...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................

ECHIPA ISTORICILOR

Scrieţi pe această fişă date importante din istoria Bucureştiului.

...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
ECHIPA SCRIITORILOR

Scrieţi pe acestă fişă versuri despre oraşul Bucureşti, nume de scriitori născuţi aici şi
ghicitori despre edificii din capitala ţării.
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
Anexa 3

................................................................... 6.04.2011

FIŞA DE LUCRU

1. Alegeţi din paranteze termenii care se potrivesc în enunţurile de mai jos:

Satul Valea Mare face parte din comuna ..................................., judeţul .................................... .
Este aşezat în partea de ............ a comunei. Se învecinează la est cu satul .............................., iar la nord cu
satul ............................... . În partea de vest se află ......................................................,
loc care aminteşte de marele domnitor Ştefan cel Mare. Pe lângă sat curge pârâul .............., afluent al râului ....................... .
Prima atestare documentară a fost făcută în anul ............... .

( Valea Mare, 1803, Ungheni, morenii Vechi, Costuleni, Buzduganii de Jos, Prut, centru)

S-ar putea să vă placă și