Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic:

Învățător:
Obiectul de studii: Educaţia morală spirituală
Clasa: a I-a ,,A”
Data: 21.11.22
Subiectul lecției: Comportamente morale.Îmi pasă de familia mea.
Tipul lecției: de verificare a cunoștințelor
Durata: 45 min.
Competența specifică: 2. Aprecierea valorică a comportamentelor proprii și ale altor persoane în contextul normelor moral-spirituale, dând dovadă de
atitudine critică și comunicare asertivă.

Unități de competență: 2.1. Recunoașterea valorilor moral-spirituale în contexte familiale.


2.2. Adoptarea atitudinii respectuoase faţă de părinţi şi cei apropiați.

Obiectivele operaționale:
Elevii vor fi capabili să:
O1 – Să definească noţiunea defamilie;
O2 – Să identifice care sunt valorile morale formate în familie;
O3 – Să aleagî corect frazele ce prezint dragostea pentru familie;
O4 – Să efectueze sarcinile propuse de către învățător prin internediul ,,Bulgărele de zăpadă”
O5 – Să participe activ pe tot parcursul lecţiei;

Strategii didactice:
Metode și tehnici: M1 – explicația, M2 – conversația, M3 – demonstrația, M4 –așa da/așa nu, M5 –bulgărele de zăpadă, M6 – jocul didactic;
Mijloace didactice: planşe,fişe, Power Point;
Forme de organizare: F1 – frontal , F2 – individual ;
Forme de evaluare: F1 – aprecierile verbale, F2 – autoevaluarea;
Bibliografie: Curriculumul pentru Învățământ primar;
Nr

Obiectivele
d/ Etapele

organizare
Metode și
Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Forme de

Forme de
lecției

evaluare
o

tehnici
1. Evocarea Moment organizatoric. Crearea condițiilor optime de învățare și M1 F1 F1
organizarea clasei. Verificarea prezenței elevilor.

O5 -Bună ziua ,dragi elevi! -Bună ziua domnișoară învățătoare! M2 F1 F2


-Eu mă numesc domnișoara Doina și astăzi lecția de educaţia M6
morală spirituală , o vom petrece împreună.
-Pentru început, aș vrea să vă întreb, cum vă simțiți astăzi? -Foarte bine!!!
-Super!!! Îmi pare bine să aud asemenea răspunsuri! Doresc ca să
începem această lecție cu jocul ,,Dispoziția mea”

- Fiecare își alege emoticonul în


-Asociază dispoziția ta cu emoticonul în care te regăsești.
care se regăsește

O5 -Astăzi e o zi deosebită, fiindcă vom discuta despre un subiect


foarte interesant și anume:,,Comportamente morale. Îmi pasă de -Da! M2 F1
familia mea”.

2. Realizarea -Împreună vom afla care sunt comportamentele morale și vom Da. M1 F1 F1
sensului discuta despre familie, care este pilonul nostru principal în viață. M2

O1 -Cine dintre voi îmi poate reaminti ce este familia? -Familia sunt mai multi membri din
familie.

O2 -Corect, dar as dori să mai adaug că familia este cea care îți oferă M3 F1 F1
sprijinul atunci când te confrunți cu obstacolele vieții. Este cea care
te ajută să te ridici când ești tras în jos de restul lumii. Familia ar
trebui să te invețe ce înseamnă iubirea, înțelegerea și respectul; în
sânul ei afli care sunt adevăratele valori ale vieții.

-Cim credeți care sunt aceste valori? -Bunătatea, credința,hărnicia,


sârguința....

-Vă rog foarte mult ca să ridice în clasă mâinuțele eleviii care au o -Elevii ridică mâina.
dragoste puternică față de familie.

-Observ foarte multe mâinuțe ridicate, deci concluzia este că vă Elevii aleg cadranul potrivit pentru
iubiți familia, însă ca să nu cred doar cuvintelor, dar și faptelor, vă propoziție.
O3 propun ca să ne jucăm puțin în ,,Așa da/Așa nu”. Atunci când voi M4 F1 F1
spune o frază legată de familie, voi ve-ți trebui ca să alegi așa M1
trebuie sau nu. M2

Așa da Așa nu

Întrebări:
1. Îmi pasă de părinți, fiindcă primesc de la ei cadouri.
2. Îmi ajut familia în orice situație.
3. Părinții trebuie să-mi îndeplinească dorințele
4. Am nevoie de familie,fiindcă mă ajută și susțin
5. Familia este fericirea mea
6. Primesc note bune, pentru ca să fiu apreciat în familie.
-Bravo, copilași. Iată că ați răspuns la majoritatea întrebărilor F2 F1
M2
O4 Elevii realizează următoarea M3
-Următoarea activitate, este ,,Bulgărele de zăpadă”. Pe fiecare parte sarcină. M5
a bulgărului nostru se va găsi o sarcină pentru voi. Eu mă voi
întoarce cu spatele , iat voi vă ve-ți da bulgările de la unul la
altul,atunci când voi spune stop mișcarea acestui bulgăre se v-a opri
și la cine va cădea în mâină, va face o sarcină anumită.

Sarcina 1: Descrie familia prin 3 adjective;


Sarcina 2: Compară membrii familiei cu animale;
Sarcina 3: Menționează faptele pe care le putem efectua pentru a
ajuta părinții.
Sarcina 4: Carcterizează membru cel mai iubit din familie;

Pauză dinamică.
3. Reflecția -Fiindcă a mai rămas puțin până la sfârșitul lecției, vă propun ca să M1 F1 F1
O5 desenați familia voastră. -Elevii deseană familia. M2
M6
-Ați obținut niște desene impresionante, sunt mulțumită foarte mult,
dar vă rog ca și să le prezentați.

4. Extinderea O5 M2 F2 F2
-Acum elevi, oaspetele nosru de astăzi ni-a transmis un mesaj şi
anume ca să ne aplaudăm în formă de soare pentru activismul nostru Fiecare elev se va aplauda.
şi rezultate bune.

-Fiindcă, deja e sfârşitul lecţiei vă propun ca să fi-ți atenți la tema Elevii sunt atenți la tema pentru
pentru acasă acasă.

S-ar putea să vă placă și