Sunteți pe pagina 1din 17

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la matematică

Subiectul orei: Cine seamănă culege

Clasa:a III-a ,,D”

A elaborat: Ungureanu Maria

Verificat de:Coordonator practică: Danii Nina_______

Învățător: Lupu-Goriță Mariana_______

Nota: ________________

Chișinău, 2023
I. Date generale:
Clasa: a III-a ,,D”

Data: 05.10.23

Disciplina: Limba și literatura română

Nr. lecției: 1

Subiectul lecției: Cine seamănă culege

Tipul lecției: de formare a capacităților de analiză-sinteză a cunoștințelor;

Unități de competențe: 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5;

Obiectivele lecției:

La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

O1 : Să scrie cu cifre şi litere numere naturale de la 0 până la 1 000;

O2 : Să compare numerele până la 1000;

O3 : Să identifice predecesorul și succesorul numerelor până la 1000;

O4 : Să realizeze corect operațiile de adunare și scădere;

O5 : Să utilizeze în mod adecvat terminologia aferentă conceptului de număr natural;

O6 : Să dezvolte interes pentru aplicarea matematicii în contexte variate;


Strategiididactice a lecţiei:

- Metode și procedee: conversația ; explicația; observația; demonstrația; exercițiul; descoperirea, activitatea ,,Bingo”.

- Forme de organizare: frontal, individual, pe variante;

- Mijloace didactice: tablă, caiete, manuale;

Strategiide evaluare:

Evaluarea formativă, individuală, autoevaluare;

Resurse informaţionale şi metodologice:

❖ MECC, Curriculum Național, Învățământulprimar, Chișinău, 2018;

❖ Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.

❖ METODOLOGIA PRIVIND IMPLEMENTAREA EVALUĂRII CRITERIALE PRIN DESCRIPTORI, CLASA A IV-A. Chișinău: MECC, IȘE,

2018.
❖ Matematică: Manual pentru clasa a 3-a / Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi; Chișinău: Prut Internațional, 2020

II. Scenariul didactic al lecției

Etapele O Elemente de conținut t᾽ Strategii didactice Strategii


b
lecției i
de
e Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode și Forme de Mijloace evaluare
c procedee organizare didactice
ti
v
e

I. -Organizarea clasei(moment - Organizarea clasei: 1


organizatoric): se pregătesc elevii își aranjează locul min
Evocare toate cele necesare pentru de muncă, fac ordine pe
desfășurarea lecției. bănci.

- Verificarea temei pentru - Verificarea temei


acasă: învățătoarea întreabă pentru acasă: aceștia
elevii ce au avut pentru acasă, spun ce au avut pentru Conversați
ascultând tema acestora. acasă și răspund tema 4 a
min Frontal Cuvinte de
corect și explicit.
-Captarea atenție: încurajare
Caiete
-Captarea atenție:
Recit strofa din poezia ,,
Toamna în Moldova” de Elevii ascultă cu atenție
Petru Cărare poezia, o conținuă și în
,, Din pomul verde şi frumos același timp iau din
copacul improvizat frunze
Mai cade-o frunză , încă cu numere scrise pe verso.
una…
Apoi îndeplinesc sarcinile
Se ţese un covor pufos- pe baza acelor numere 8
Aşa e toamna –n totdeauna !’’ propuse de învățătoare. min

Elevii continuă poezia, iau 1.Citesc numerele de pe


din copacul improvizat frunze frunze;
cu numerele scrise pe verso: 2.Fac un pas înainte
211, 300, 764, 389, 301, 565, numerele formate din sute Observația
862, 302, 500, 115, 117, 656, întregi:300,500.
O6
938, 210, 209, 102, 999, 121. 3.Se rotesc numerele
pare:300,764,862,302,500, Descoperire
Propun sarcinile. Elevii 656,938,210,102. a
îndeplinesc acţiunile conform
4.Bat de două ori din
sarcinii: palme numerele
impare:211,389,301,3565,
1.Citiţi numerele de pe
115,117,209,999,121.
frunze;
5.Formează hora frunzelor
2.Fac un pas înainte numerele
trei numere consecutive:
formate din sute întregi ;
209,210,211; 300,301,302.
3.Se rotesc numerele pare ;
6.Sar în sus vecinii lui
4.Bat de două ori din palme 116: 115 și 117.
numerele impare ; 7.Fac doi pași înainte
numerele, suma cifrelor
5.Formează hora frunzelor cărora este 3; 4:
trei numere consecutive ; 211,300,301,210,102,121.
6.Sar în sus vecinii numărului 8. Cum puteţi grupa
116 ; numerele? ( numere pare ,
7.Fac 2 paşi înainte numerele, numere impare

O5 suma cifrelor cărora este 3; 4. - Anunțarea obiectivelor:


8.Cum puteţi grupa elevii ascultă atenți ceea
numerele? ce urmează să facem pe
parcursul lecției.
- Anunțarea obiectivelor:
prezint elevilor ceea ce
urmează să facem în cadrul
Cuvinte de
lecției.
încurajare

1
min
Frontal

Descoperire
a

II. -Analiza-sinteza materiei -Analiza-sinteza materiei


Realizare studiate: studiate:
a sensului
Pentru început propun Elevii realizează exercițiul
O1 elevilor exercițiul 1 pagina 28 1 pagina 28. Exercițiul Manual
din manualul lor.(Anexa 1) 3 Explicația Frontal Caiet
După realizarea
După realizarea exercițiului exercițiului 1 și verificarea min
Individual Tablă
1, elevii primesc spre acestuia, elevii realizează 3
realizare exercițiul 2 pagina în continuare exercițiul 2 min Explicația Frontal Manual
28.(Anexa 2) pagina 28.
Exercițiul
În continuare le propun Realizează
Demonstraț
elevilor o activitate activitatea ,,Bingo”.
ia
O4 interactivă: Completează tabelul doar
cu numerele formate din 3
Activitatea,,Bingo" cifre dictate de către
Dictez numerele : 436, 49, profesoară.
214, 567, 21, 402, 648, 113. După această activitate Conversați
elevii sunt repartizați pe a
Elevii completează tabelul cu
numere scrise cu trei cifre. variante și li se oferă Frontal
Observația
sarcini pe care aceștia le
Cind tabelul este complet, realizează: 5 Explicația Individual Cuvinte de
elevii strigă ..Bingo"! min laudă
V-I lucrează îm continuare Activitatea
După se propune tabelul cu cu numărul 436: ,,Bingo”
numerele corecte.(Anexa
- scrie numărul cu litere:
3) patru sute trei zeci și
șase.
Mai departe propun elevilor o
activitate pe variante: - scrie vecinii numărului
dat: 435 și 437.
V-I lucrează îm continuare cu
numărul 436; - descompune numărul în
O5
sute, zeci şi unităţi: 4 sute
V-II lucrează cu numărul 3 zeci și 6 unități. Conversați
214. a
V-II lucrează cu numărul
Propun lucrul pe variante cu 214. Explicația
sarcinile : 5
- scrie numărul cu litere: min
- scrie numărul cu litere ; două sute paisprezece.
- scrie vecinii numărului dat; Frontal
- scrie vecinii numărului
- descompune numărul în dat: 213 și 215. Pe variante
sute, zeci şi unităţi ; - descompune numărul în Caiete
După activitatea pe variante sute, zeci şi unităţi: 2 sute
O6 1 zece și 4 unități sau 2 Cuvinte
se propune realizarea
sute și 14 zeci. încuraja
exercițiilor din manual:
Apoi elevii realizează toare
Exercițiul 3 pagina 28.
(Anexa 4) exercițiul 3 pagina 28.

După aceasta se realizează Verifică corectitudinea


exercițiul 4 pagina 28.(Anexa exercițiului.
5)
După realizează exercițiul
Apoi exercițiul 5 pagina 28. 4, iar după exercițiul 4
(Anexa 6) elevii realizează exercițiul
5.

O1 Mai apoi re realizează


verificarea corectitudinii
O3 acestor exerciții.

3
min
Exercițiul

Explicația Individual Manual Cuvinte de


încurajare

3
min Demonstra Frontal
rea
O2 Caiete

Conversați
O3 3 a
min
O5 Observarea

III. -Evaluarea: ofer elevilor Elevii sunt ascultători, Auto


cuvinte de laudă pentru oferă și ei la rândul lor
Reflecție implicarea în cadrul lecției. păreri, sugestii, își evaluare
apreciază implicarea lor în Individual
-Bilanțul lecției, concluzii: cadrul lecției.
O6 le vorbesc cât de bine s-au
descurcat, unde au întâmpinat
dificultăți, unde mai au de 4 Frontal
lucrat, îi încurajez. Aceștia mulțumesc pentru min
lecție.

Conversați Cuvinte de
a încurajare

IV. (Recomandări pentru elevi la (Recomandări pentru elevi


subiectul discutat în cadrul la subiectul discutat în
Extindere lecției și oferirea temei pentru cadrul lecției și oferirea 2 Conversați Frontal Agende
acasă de către profesoară) temei pentru acasă de către min a
profesoară)
Explicația
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

436 214 567

402 648 113


Anexa 4
Anexa 5
Anexa 6

S-ar putea să vă placă și