Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Disciplina – Biologie
Clasa - a VII-a
Subiectul – ,,Locomoția în mediul acvatic ”
Forma de organizare – lecție
Tipul lecției  – combinată
Durata - 45 min
Data -

Competențe cheie/transversale :

CC1 Competențe de învățare/de a învăța să înveți ;


CC2 Competențe de comunicare în limba maternă/limba de stat ;
CC3 Competențe acțional strategice ;
CC4 Competenșe de bază în științe ;

Competențe specifice disciplinei biologiei :

 CS1 Competența de a utiliza cunoștințe de bază din domeniul biologieii in deverse


situații de comunicare referitoare la :structuri morfoanatomice,procese și fenomene
vitale,legitați biologice și rolul acestora în supraviețuirea organismelor.

 CS3 Competenșa de a aplica tehnici interactive de acumulare,


înregistrare,reprezentare,interpretare și comunicare a informației referitoare la
organisme,procese și fenomene biologice și la corelația dintre ele.

Subcompetențe:

S1Identificarea tipurilor de locomoție în mediul acvatic

Obiective operaționale.
O1 Să definească noțiunile de : înot, șerpuire, vîslire, plutire, mișcări reactive.
O2 Să clasifice animalele acvatice în dependență de modul de deplasare a acestora.
O3 Să descrie modalitățile de deplasare a unor animale acvatice.
O4 Să rezolve exerciții la tema ,, Locomoția în mediul acvatic ”.

Metode și tehnici didactice :

Explicația,observația,comparația, schematizarea ,învățarea prin descoperire ,exercițiul, lucrul


cu manualul , jocul didactic .

Mijloace didactice : Manualul de biologie cl.VII-a., desene cu animale, atlas biologic., fise
de lucru.

Forme de organizare : : individuala, în grupuri, frontală.


Etapa O Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/
lectiei Procedee
Salut elevii,fac apelul. Salută Completa-
Creez condiții pentru desfășurarea profesorul,pregătesc -rea
Evocare lecției. cele necesare pentru tabelului
Activitate individuală : lecție.
Completați tabelul.(Anexa1) Grupează animalele

Propun elevilor să urmărescă un Urmăresc materialul


material pe bază de poze.

Care este mediul de viață a acestor


animale ? Notează tema nouă. Invățarea
prin
Deduc tema nouă împreună cu elevii. descoperire
Anuț și notez, la tablă, titlul lectiei
« Locomoția în mediul acvatic.»
Ajută profesorul să
Anunț obiectivele lecției. formuleze
obiectivele lecției

Deschidem manualul la pag.14 Analizează schema Lucrul cu


Realiza- Urmăriți cu atenție schema fig.5 manualul
rea
sensului O1 Descoperiți noțiunile  : înot, șerpuire, Învățare
vîslire, plutire, mișcări reactive. prin
descoperire

O2 SD1.Realizați schema în caiete.

SD2.Grupați animalele acvatice după


modul de deplasare Powerpoint

Propun elevilor un material despre


modalitățile principale de deplasare în Explicația
mediul acvatic.

Inotul este modalitatea de bază a


O3 locomoției în mediul acvatic.
Inotul la diferite animale este diferit:
parameciul-înoată prin mișcare
coordonată și unduitoare a
cililor,euglena verde cu ajutorul
flagelului.O altă formă de înot este
șerpuirea-mișcarea ondulatorie.Prin
șerpuire se deplasează
viermii,șerpii,vidrele,peștii.
Vîslirea - broaște -țestoase, păsările
înotătoare,vidra.
Plutire - meduzele
Rotire - gîndac gerinius
Mers - rac,crab
Tîrîre – scoica
Mers pe apă - fugău.

Reflexie Formulează Lucrul în


răspunsuri la grup
sarcinile didactice
Activitate în grup :
O4 Grupul1
Ex .2 pag.16
Jocul
Grupul 2 didactic
Ex.1pag 15

Grupul 3
Dați exemple de animale acvatice din
localitatea ta.Indică care din ele sînt
incluse în Cartea Roșie a R.M ?

Grupul 4
Identifică și citește modalități de
deplasare a animalelor acvatice:
(Anexa2)

Extensie Știați că cel mai leneș înotator este Notează tema pentru
caluțul de mare. El poate atinge acasă
viteza maximă de numai 0,16
km/oră.  Unul dintre cei mai buni
înotatori este rechinul, el atingînd
viteze de pînă la 70 km/ora.

Studierea temei ,,Locomoția în


mediul acvatic ”
De scris Ex.4 pag 16.
Completarea colecției de animale.

Notează elevii
Anexa 1.
a)
Denumirea Tipul zborului
animalului Vîslit Sacadat Planat Zigzag Cu pînze

Albatros

Vrabie
Pițigoi

Vultur

Barza

Liliac

Fluture

b) Numește etapele zborului la păsări:

.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................

c) Numește etapele zborului la insecte:

...................................................................................................
................................................................................... ...... ........
...................................................................................................
Anexa 2

Identifică și citește modalități de deplasare a animalelor acvatice:

V Î S L I R E I H

A G B E U L I O R

M E D R F U Z K O

B T Î R Î R E M T

S A L T E A O R I

Ă C N U T A R B R

R A B L M E R S E

I E R P U I R E S

T O M Î N O T P I

S-ar putea să vă placă și