Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Disciplina:Limba şi literatura română


Subiectul :Legenda,,Muma lui Ştefan cel Mare”
de Dimitrie Bolintineanu
Clasa a III-a

2020
PROIECT DIDACTIC
Data: 11.11.2020
Clasa: a III-a
Disciplina: Limba si literatura română
Unitatea de învăţare: Străbunii noştri ne lăsară
Trecutul sfînt şi o frumoasă ţară…
Subiectul: Legenda ,,Muma lui Stefan cel Mare”, de Dimitrie Bolintineanu
Tipul lectiei:predare-învăţare-evaluare
Durata: 45 minute
Unități de competenţe: 2.1.Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conştientă şi fluidă, în scopul ajustării lor aproape
de ritmul vocii fiecăruia.
2.4. Desprinderea ideilor din părţile structurale ale textului în scopul formării unui plan simplu.
2.6. Exprimarea gîndurilor, emoţiilor şi a sentimentelor faţă de mesajul textelor citite sau a unor secvenţe textuale.
Obiective operaţionale:
O1-Să citeasca corect, cursiv si expresiv textul;
O2-Să utilizeze cuvinte noi în alte contexte;
O3- Să identifice în text cuvinte-însuşiri pentu cele date;
O4-Să completeze harta lecturii;
O5- Să indice trăsăturile morale ce se potrivesc voievodului şi ale mamei;
O6- Să identifice ideile principale ale legendei;
O7 -Să descopere în text sinonimele cuvintelor date.
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee: conversatia, lectura, joc de rol, brainstorming, harta lecturii, graficul T, explicatia, explozia stelară,
exercitiul, munca independentă;

Mijloace de instruire: portretul lui Ştefan cel Mare, postere: explozia stelară, harta lecturii, harta Moldovei, graficul T,fişe-harta
textului , caiet de lucru, fişă de lucru;
Forme de organizare: activitate: frontală, individuală, în echipe,în pereche.
Demersul didactic:

N/o Etapele Ob. Conținutul lecției Strategiile


lecției didactice Evaluare

Activitatea învățătorului Activitatea elevului Procedee, Mijloace Forme


metode

I Evocarea Pregătesc materialele necesare Se pregătesc pentru oră. Conversația Frontal observarea
pentru lecţie şi asigur disciplina
necesară desfăşurării orei.
-Ordonați literele pentru a Restabilesc literele,formează
obține un cuvânt cuvântul:Domnitor brainstorming Power
m,i,d,n,o,r,o,t point
-La ce vă gândiți când auziți
cuvântul Domnitor? Elevii expun păreri
-Ghici:
Zice-se c-a fost sub soare; Ghicitoare
Un dimn mic, da-i zice Mare Ștefan cel Mare
Când pe turci îi altoia
Mănăstire construia.
-Cine a fost Ștefan cel Mare?
-De ce l-a numit poporul cel
Mare?

Observarea
II Realizarea -Anunțarea subiectului lecției și
sensului a obiectivelor:
Muma lui Ștefan cel Mare de Elevii spun iformația
Dimitrie Bolintineanu cunoscută
Date biografice:
Dimitrie
Bolintineanu (n. 14.01.1819
Bolintin-Vale — Frontal
d. 20.08. 1872,
București) a fost un poet
român, om politic,diplomat,
participant la Revoluția de la Conversația Orală
1848. Partea cea mai treinică
a operei sale o constituie Portretul
„Legendele istorice”,poezii autorului
inspirate din istoria națională,
precum:„Muma lui Ștefan cel
mare”,„Daniil Sihastru”, „Mihai
și călăul”, „Fata de la
Cozia”.
Noțiune de legendă
-Legenda este o povestire Observarea
fantastică cu elemente istorice
reale.legenda este o narațiune
populară ăn proză sau în
versuri. Elevii își amintesc noțiunea de Explicația
-Textul este o legendă istorică, legendă
deoarece pornește de la un
eveniment istoric real( lupta de
la Războieni din 1476).Autorul
încearcă să explice cu ajutorul
unor elemente
fantastice,neobișnuite.
-lectura–model de către
învățător
-Ce fel de text este Muma lui
Ștefan celMare?
-Câte părți are poezia?
-Unde se desfășoară acțiunea? Elevii răspund la întrebări.
Manualul Orală
-Care sunt personajele ce apar
în textul poeziei? Explozia
-Se citește I frgment stelară Individual
 Când se petrece
acțiunea?Unde? Criterii de succes:
 Cine bate la poartă? Textul citit la prima vedere
 De unde vine Ștefan? 1.Citesc cursiv,fluent și
 Cuvinte noi: conștient textul.
 muma-mama 2.Articulez corect toate
 suavă- cuvintele.
delicată,fină,gingașă. 3.Respect intonația impusă de
 a îmbărbăta-a încuraja conținut și de semnele de
O1 -Se citește al II fragment punctuație.
 De unde se întorcea Individual
Ștefan? -Se analizează poezia pe
 De ce el s-a întors fragmente
acasă?
 De ce mama nu îl Criterii de succes:
primește pe acesta în Textul analizat
castel? 1.Citesc conștient și corect.
 Ce l-a îndemnat ea pe 2.Identific secvențele narative.
O2 fiul său? 3.Delimitez timpul și locul
 Cuvinte noi: orologiu- acțiunii.
ceas mare; taberi- 4.Desprind trăsăturile fizice și
aici:oștiri ale morale ale personajelor.
dușmanilor; coronat- 5.Formulez ideile principale.
O3 Orală
împodobit 6.Folosesc cuvintele, expresii
-Se citește al III fragment nou-învățate. Lectura
Ce hotărâre a luat voievodul? 7.Expun coerent și clar
*Cum se termină lupta gândurile.
O6 românilor
cu turcii? -Se explică cuvintele noi
*Care este mesajul transmis de -Se alcătuiesc propoziții cu
această legendă? cuvintele explicate Lectura pe
*Considerați că sunteți în locul fragmente
-Elevii își expun Presupu Evaluarea
lui Ștefan cel Mare sau a mamei capacităţii
lui.Cum ați fi proceda în această gândurile,imaginându-se că se nerea
află în situația creată. de a
situație? sintetiza
într-o idee
conţinutul
unui text
III Reflecția Citirea selectivă
 Cererea lui Ștefan;
 Îndemnul mamei; Lectura
 Decizia luată de Ștefan selectivă
cel Mare dramatizarea
Lucrul în grup
1.Prezentați pe scurt în 3-4 Criterii de succes Fișe Lucrul în Scrisă
enunțuri conținutul poeziei. Colaborarea în echipă cu sarcini grup
2.Alcătuți propoziții cu
1.Sunt responsabil(ă).
următoarele
2.Mă implic.
cuvinte: suavă, orologiu, 3.Sunt calm(ă).
biruință. 4.Argumentez.
O5 3.Formulați întrebări în legătură 5.Susțin ideile bune.
cu conținutul textului folosind
metoda exploziei stelare.
4.Ce credeți că s-ar fi întâmplat
dacă mama îl primea în castel pe
domnitor?
-Ordonați ideile principale ale
poeziei și alcătuiți planul de idei: Caietul de
 Refuzul mamei Lucru
 Hotărârea domnitorului Ștefan Mama
Diagrama
 Biruința domnitorului Lucrul în
Wenn
 Rugămintea fiului perechi
-Caracterizați personajele textului
Fișe cu
(diagrama wenn) Diagrama
O4 -Completați: Harta textului
1.Locul: Harta scrisă
2.Timpul: textului
-Elevii completează harta Evaluarea
3.Personajele:
O7 textului. capacităţii
4.Evenimentele:
de a
5.Ce transmite poetul:
individual sintetiza
 Lectura de încheiere, într-o idee
integrală a textului conţinutul
 Mesajul poeziei.... unui text
 Se lipesc inimioarele..
Power
am învățat... point
am aflat... -Se efectuează concluzii.
am efectuat...

am
am studiat... orală
înțeles...

-de lecturat expresiv poezia -elevii scriu tema pentru acasă


IV Extindere -de răspuns la întrebări în agende.
-vocabularul
-exerciții din caietul elevului

S-ar putea să vă placă și