Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
Dezvoltare personală
Subiectul orei: Calitățile colegilor și prietenilor
Clasa: a II-a “P”

A elaborat: Sîrbu Daniela


Verificat de:
Coordonator practica: Cheptene Dumitrița
Învățător:Maria Panaintii
Nota: __________

Chișinău, 2021
Data: 11. 11. 21.
Clasa: a ll-a ,,P”
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul: Calităţile colegilor și a prietenilor
Subcompetenţe:
 Identificarea comportamentelor corecte în grupul școlar și în mediul natural
Obiective operaţionale:
O1 – să acumuleze cât mai multă informaţie despre calitățile positive a prietenilor și colegilor;
O2 – să manifeste interes şi insistenţă pentru promovarea calitățile colegilor și prietinilor;
O3 – să participe activ şi cu interes pe tot parcursul lecţiei;
O4 – să demonstreze compasiune şi respect faţă de colegi.

Produsul lecției-P1.Aprecierea/exprimarea prin simboluri


1.Ascult/citesc cu atenție relatarea.
2.Apreciez valoric demonstrând/schițând simbolul corespunzător.
3.Argumentez(la cerință).

Strategii didactice:
Metode şi procedee: Discuţie dirijată, expunerea, explicație, prima literă, dramatizare, joc didactic, descoperire, memorare.
Mijloace de instruire: calculator, proiector, fișe, DEX, ,porumbei, table.
Forme de lucru: frontal, individual,

Bibliografie:
Curriculumul şcolar pentru clasele I-IV, Chişinău, 2018
Etapele lecției Ob Conținutul lecției Strategii didactice Eșalonarea
. în timp
I. Evocare Cuvântul învăţătorului: Oamenii nu trăiesc izolat. Fiecare face parte Conversatia, 7 min
dintr-o familie, dintr-un grup de muncă, de distracţii ş. a. Pentru ca
totul să se desfăşoare în bune condiţii şi viaţa să-şi urmeze cursul
obişnuit toţi oamenii trebuie să respecte regulile comunităţii din care
face parte. Relaţiile dintre oameni trebuie să se bazeze pe
O1 comunicare, respect, înţelegere, bunătate, ajutor reciproc, fiindcă
Patria are nevoie de tineri dotaţi, energici, activi şi cinstiţi:
„E atât de greu să traversezi o mare!
E atât de greu pân-vezi sădit un pom!
Ce greu mai creşte pâinea pe ogoare!
Dar mult mai greu devine Omul – Om!”
Fiindcă egoismul, invidia, lipsa de respect, răutatea împiedică bunul
mers al vieţii

II.Realizzarea Conversația 2min


sensului Astăzi vom organiza o călătorie cu trenul în lumea „Calitățile
O1 colegilor și prietenilor”. (Anunţarea subiectului şi a obiectivelor)
De ce anume cu trenul? Deoarece viaţa este comparată cu o călătorie
în tren. Dar ca să avem o zi plăcută ne vin în ajutor porumbeii cu
O2 sarcinile lor. (în ciocuri cu proverbe). Anexa 1 Explicația,Prima 4 min
Ce simbolizează această pasăre? (simbol al purităţii, al păcii, al literă
O3 nevinovăţiei al speranţei etc.) 2min
 Activitate : Explicaţi sensul proverbelor aduse de hulubaşi. Memorare
 Descoperirea cuvântului Virtuţi scris pe verticală, folosind
doar prima literă din proverbe.
 Explicarea cuvântului Virtute după înțelesul copiilor,după cu
ajutorul dicționarului.
2min
O4 Cuvântul învăţătorului: În viaţă, ca şi în tren, urcăm şi coborâm des, Discuție dirijată
există surprize plăcute la unele staţii şi tristeţe adâncă la altele. Pe
O3 parcursul vieţii omul îşi formează caracterul său îmbogăţindu-l cu Explicație
virtuţi şi cu... vicii. (Descoperirea cuvântului viciu) Memorare
 Explicarea cuvântului Viciu după după înțelesul copiilor,după Expunere 6min
O2 cu ajutorul dicționarului. Individual
 Numiţi surprizele şi tristeţea din următoarele texte.Anexa 2 6min
Lucru cu manualul – exercițiile 1,3 pagina 17
4,6 pagina 18 Expunere
2min
Vizionarea filmulețului - https://youtu.be/cpuECXNFWh4
Discuție dirijată
Reţine!: Îngrijeşte de grădina sufletului tău ca orice gospodar care în
fiecare toamnă, după ce a strâns toate roadele, adună toate uscăturile
şi le dă foc. Aşa şi noi îngrădim tot ce e murdar în sufletul nostru şi
imaginar ardem într-un rug.

V-aţi întrebat vreodată ce-ar face pământul fără flori? Omul


datorează florilor o parte din sufletul lui. Florile sunt frumuseţea
pământului.

III. Reflectia O2 Lucru cu manualul- exercițiile 2 pagina 17 și 5,7 pagina 18 Individual 6 min

Joc didactic: Grădina sufletului. Completaţi tabelul, florile Joc didactic 8 min
simbolizând virtuţile, iar spinii - viciile pe care trebuie să le
aruncăm. Anexa 3

Florile (virtuţi) Spinii (vicii)


Anexa 1

V orbirea voastră să fie aleasă, strălucitoare ca soarele și gustoasă ca apa.


I ertarea este cea mai frumoasă comoară.
R ăbdarea-i cel mai bun medicament pentru suflet
T oate lucrurile ne sunt îngăduite, dar nu toate aduc folos.
U rmele lăsate ne șoptesc cine suntem.
T u-ndreaptă-ți pașii fragezi, dă altora lumină. (T=Ț)
Î nțelepciunea e cel mai de preț diamant. (Î=I)
Anexa 2
Iubiri nerăsplătite
Era o iarnă cumplit de grea. Zăpada era neobişnuit de mare, iar noaptea era un ger de crăpau lemnele.
Nu ştiu cum se întâmplase că bunicul m-a luat într-o astfel de zi şi m-a dus cu el în sanie după ceva într-un sat îndepărtat.
Acolo am ajuns seara şi, după ce am băgat boii într-un grajd cald, am intrat şi noi în casă, unde, după lungi stări de vorbă cu
cei de acolo, am cinat şi ne-am culcat, rămânând să ne întoarcem acasă a doua zi.
Acasă, câinele a aflat doar seara, că lipsim. Cum a fost dezlegat din lanţ, s-a luat pe urma noastră pînă a ajuns – cine ştie
cînd, noaptea – acolo unde eram noi. Doar dimineaţa l-am găsit, cu blana numai ţurţuri de gheaţă, aproape mort, lângă uşa
casei în care dormiserăm noi, aşteptându-ne să ieşim.
Cum trecuse el prin şapte sate până aici? Cum scăpase de atâtea primejdii şi cum răbdase atâta frig şi foame?
Aşteptase toată lunga noapte geroasă lângă pragul uşii închise. L-au dus în casă la căldură şi într-un târziu şi-a revenit. Tot
timpul m-am uitat la suferinţele lui, ce bucurie avea că ne-a regăsit!
Atunci am înţeles eu prima dată ceva din ce înseamnă adevărata iubire şi prietenie. Că, pentru acela pe care îl iubeşti,
trebuie să fii în stare să rabzi, să osteneşti, să-ţi pui viaţa în orice primejdie, dar să rămâi cu orice preţ nedespărţit de el, în
orice împrejurare.
Prietenie ciudată
Într-un colț al tinzii, pe un țolișor vechi, Mura, pisica cea tărcată, î și alăpta mâ ți șorii. Torcea înceti șor cu ochii închişi. Cînd
a intrat răţuşca , Mura s-a oprit din tors. Răţuşca s-a apropiat de pisică şi i-a pipăit cu ciocul blana. În ochii pisicii s-au aprins
scântei răutăcioase. Răţuşca s-a pitulat dezmierdător. Era cald şi bine lângă blana pisicii, iar ea îngheţase. Treptat,
luminiţele răutăcioase din ochii Murei se stinseră. Pisica o privi nedumerită, o mirosi. Răţuşca era mică, slabă, cu blăniţa
pufoasă, ca şi mâţişorii ei. Murei i se făcu milă. Pe urmă îşi zise, se vede: „Unde trăiesc patru, încape şi al cincilea.” Şi trecu
o dată limba pe spinarea răţuştei. Aceasta se mişcă şi spuse ceva în limba ei păsărească. A doua zi, Mura stătea tolănită la
soare. Pisoii se jucau prin ogradă. Iar sus, pe spinarea ei, pirotea răţuşca.
Trei prieteni

În ziua aceea, Victor făcuse ce făcuse și-și pierduse pachețelul cu mâncare. În recreația mare, toți copiii mâncau, numai Victor stătea
mai la o parte și se uita.
 De ce nu mănânci? îl întrebă Mihai.
 Mi-am pierdut pachețelul cu mâncare.
 Foarte rău! făcu Mihai, mușcând dintr-o felie mare de pâine albă. Până la masă mai e mult!
 Dar unde l-ai pierdut? îl întrebă Ionel.
 Nu știu..., șopti Victor și-i întoarse spatele.
 Vezi, dacă-ți pui pachețelul în buzunar, în loc să-l pui în ghiozdan? îl dojeni Mihai.
Numai Vasilică nu-l întrebă nimic. În schimb, se apropie de el, rupse în două felia lui de pîine cu unt și-i întinse una din bucăți
prietenului său.
 Hai, Victor, mînăncă și tu!

Anexa 3
Florile: vorbirea dulce, iertarea, răbdarea, înțelepciunea, bunătatea, prietenia, cinstea, adevărul, mărinimia, dragostea, credința,
milostenia etc.

Spinii: invidia, minciuna, disprețul, ambiția, încăpățînarea, lăcomia, ura, cearta, trîndăvia, lașitatea, zgîrcenia, mîndria de sine.

S-ar putea să vă placă și