Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
Educația Moral-Spirituală
Subiectul orei: Respectul pentru profesori
Clasa: III-a ,,D”

A elaborat:Lazăr Dana
Guțu Cătălina
Verificat de:
Coordonator practica: Covali Violeta
Învățător:Stratulat Alina
Nota: ________________
Chișinău, 2021
I. Date generale
Disciplina: Educație Morală-Spirituală
Clasa: a III-a ,,D’’
Subiectul: Respectul pentru profesori
Tipul de lecție: Lecție mixtă
Unități de competențe:
1. Recunoașterea valorilor moral-spirituale în contexte școlare
2. Demonstrarea unor comportamente de susţinere şi respect reciproc între colegi.

Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili :
 O1 -să identifice calitățile unui bun învățător/ profesor.
 O2 –să explice noțiunea de respect.
 O3 -să folosească informația acaparată pe parcursul orei în viața cotidiană.
 O4 -să aprecieze învățătorul/profesorul la justa valoare
 O5- -- să manifeste respect și răbdare în timpul activităților

Strategia didactică:
 Metode, procedee, tehnici utilizate: Metoda ciorchinelui,Descoperă cuvântul
 Forme de oganizare a activității: Lecție frontal,individual
 Materiale utilizate: fișe de lucru ,stickere

Bibliografie:
Curriculumul şcolar pentru clasele I-IV, Chişinău, 2018
Educația Moral-Spirituală, Manual pentru clasa a 3,ed. Prut Internaţional, Chişinău, 2012;
Internet

Etapele Ob. Conținutul lecției Strategii didactice Eșalonarea


lecției în timp
I. Evocarea -Bună ziua,dragi elevi.Cum vă simțiți?Permiteți-ne să ne prezentăm -Conversația 7-8min
suntem studente ale colegiului ,,Alexei Mateevici’’din Chișinău,iar -Jocurile didactice
O5 astazi avem ocazia să desfășurăm lecția de EMS alaturi de
dumnevoastră.Sperăm ca pe tot parcursul orei să fiți activi.
În continuare am pregătit pentru voi câteva activități didactice cu
O4 ajutorul cărora vom descoperi subiectul orei.
 Ghicitoarea
,,Ne învață să citim.
Să scriem,să socotim
De-ascultăm a sa povață
Oameni buni vom fi în viață”
(ÎNVĂȚĂTORUL)
În continuare ,vom realiza o activitate pe care ați mai utilizat-o și o
cunoașteți cu siguranță.
 Descoperă cuvântul-anexa2
II. Realizarea O4 Lecția noastră continuă cu comentarea mottou-lui,,Între diferitele -Dialog 17-18min
sensului îndeletniciri,aceea a învățătorului e mai grea,mai demnă de al -Comunicare
nostru respect și recunoștință” -anexa 3 -Metoda
O3 -Copii ,ce înțelegeți voi de fapt prin acest motto? Ciorchinelui
Vă îndemn să fiți ochi și urechi în lecturarea textului,,Învățătorul”
de Edmondo de Amicis-anexa 4 , iar la finalul citirii textului va
trebui să deduceți morala acestuia.
 -Urmează Metoda Ciorchinelui
Fiecare elev va primi câte un sticher ,iar pe el va trebui să scrie un
cuvânt cu care asociază substantivul PROFESOR /ÎNVĂȚĂTOR
 Pauza dinamică
III. Refleție O2 Pentru a face o lecție mai deosebită ,avem pentru dvs o fișă de lucru- -Fișa de lucru 10min
(anexa 5) , -Comunicare
 Analizarea și rezolvarea fiecarui exercițiu în parte.
O5

IV.Extindere O5 Generalizarea temei predate prin metoda:,,ȘTIU -VREAU SĂ ȘTIU- -Metoda ȘTIU - 5min
AM ÎNVĂȚAT’’ VREAU SĂ ȘTIU-
Sarcina pentru acasă-Reprezentați printr-un desen profesorul ideal în AM ÎNVĂȚAT’’
viziunea dumneavoastră -Comunicare

Anexa 1(ELEVII VOR ASOCIA ACEST CUVÎNT CU ALTE SUBSTANTIVE)

ÎNVĂȚĂTOR

Anexa 2

RESPECT PENTRU P R O F E S O R I (metoda ,,Descoperă cuvântul’’)literele vor fi amestecate pe tablă


Anexa 3
,,Între diferitele îndeletniciri,aceea a învățătorului e mai grea,mai demnă de al nostru respect și recunoștință,,
Gheorghe Asachi

Anexa 4

Învățătorul nostru-
Îmi place de noul învățător.
Astăzi, începând să dicteze, privirea îi căzu pe un băiat cu obrajii aprinși. Trecu măna pe fruntea acestuia, să vadă dacă-i ferbinte. În
timpul acesta, un școlar din spate se ridică și începu să facă pe marioneta. Învățătorul se întoarse brusc.
- Băiatul încremeni.
- Să nu mai faci asta niciodată!
După ce termină dictarea, ne privi o clipă în tăcere. Apoi ne vorbi rar și calm cu vocea lui rară.
- Ascultați, copii! Avem de stat împreună un an. Învățați să fiți cuminți! Să căutăm să-l trăim în bună înțelegere. Învățați să fiți
cuminți! Nu vreau să fiu silit să pedepsesc pe nimeni. Clasa noastră va fi o familie.
Băiatul care se strâmbase în spatele domnului, se apropie de dânsul și-i spuse cu glas tremurând:
- Domnule, vă rog să mă iertați!
- Te iert, băiatul meu!
Edmondo de Amicis

Anexa 5(Fișa de lucru)

Fișă de lucru
.1.Ce reprezintă
respectul în opinia
voastră?
2.Găsiți sinonime pentru cuvântul respect.

RESPECT
.
.
.

3.Subliniază calitățile unui profesor-model.


Comunicabil,înțelegător,egoist,înțelept,amuzant,sincer,responsabil,
de nădejde,indiferent,cinstit,mincinos,mărinimos,atent la tine și la nevoile tale

4.Scrieți câmpul lexical al cuvântului profesor.


5.Vă rugăm sa vă gândiți la ce vă poate oferi un profesor.

6.Dar voi ce puteți oferi in schimb unui profesor?

7.Alcătuiți enunțuri cu următoarele cuvinte:respect,învățător,școală,înțelepciune.

8.Care din situațiile de mai jos sunt dovezi de respect și care nu:
a) Mă salut politicos cu toată lumea.
b) Găsesc tot felul de pretexte ca să le explic amicilor de ce nu m-am ținut de cuvânt.
c) În timpul orelor,mă învârt și vorbesc neîntrebat.
d) La sosirea autobuzului în stație,aștept până urcă persoanele în vârstă.
e) Nu-i jignesc pe cei mai slabi decât mine.
f) În timpul spectacolului,manânc biscuiți și arunc ambalajul pe jos.
g) Nu mulțumesc niciodată pentru cadouri.
h) Scriu îngrijit și sunt atent la ore.

S-ar putea să vă placă și