Sunteți pe pagina 1din 6

Elaborat:Catanî Mariana

PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


Data: 18.10.2021
Clasa: a 3 –a C
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Sensul propriu şi figurat. Familia de cuvinte.
Tipul lecţiei: Lectie mixtă.

Subcompetenţe:

Obiective operaţionale:
O1-Să alcătuiească propoziţii în care cuvintele propuse să aibă sensuri diferite.
O2-Să construiască două enunţuri în care cuvîntul ,, stea" să aibă sens propriu şi sens figurat
O3- Să formeaze familia lexicală a substantivelor propuse.
O4-Să completeze spaţiile libere cu cuvinte din familia lexicală a cuvîntului propus.
O5-Să alcătuiască propoziţii cu fiecare cuvînt din familia lexicală propusă.
O6-Să răspundă corect şi complet la întrebările adresate de către pedagog.

Obiective afective
O7-să participe cu interes şi plăcere la toate etapele lecţiei.
O8-să-şi cultive spiritul de competiţie şi iniţiativă.

Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, lectura, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, observatia, descoperirea.

Mijloace didactice: fişe, imagini, tabel, cadrane.


Forme de instruire:individual, frontal, pe variante, în echipe.

Bibliografie:
 Buruiană Mariana.Limba română.Manual pentru clasa a III-a.Editura: Ştiinţa, Chişinău, 2013
 Buruiană Mariana.Limba română.Caietul elevului.Clasa a III-a.Editura: Ştiinţa, Chişinău, 2013
 Curriculum pentru clasele primare.Clasele 1-4
Etapele O.o Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Strategii didactice Evaluare
lectiei
Metode de înv. Mijloace didac.

Evocarea Se stabileşte o atmosferă adecvată desfăşurării Elevii îşi organizează Observaţia


eficiente a lecţiei. locurile de muncă.
Frontală
 Propun elevilor jocul: Spuneţi print-un
cuvînt!, cu scopul le a le capta atenţia şi a le
îmbogăţi vocabularul.

1. Persoane care coc pîine.


Jocul didactic
2. Persoane care conduc avionul. Lectura
3. Persoane care călătoresc cu avionul,
autobuzul, trenul. Elevii se implică activ în
cadrul jocului propus.
4. Militarii care păzesc hotarele Patriei.
Realizarea 5. Tinerii care îşi fac serviciul în rîndurile
sensului armatei.

6. Persoana care conduce automobilul.

-Elevi, noi astăzi vom vorbi despre sensul


Elevii citesc enunţurile
cuvintelor, şi anume vom studia tema: Sensul Observaţia
şi îşi fac unele concluzii.
propriu şi figurat al cuvintelor.Familia de cuvinte
Explicaţia
 Citiţi enunţurile. Observaţi sensul cuvintelor Frontală
evidenţiate din următoarele propoziţii. Fişă
Fişă
1. Lumina se aşterne peste colinele oraşului.
(figurat) Elevii urmăresc Explicaţia Frontală
exemplele propuse de
2. Viorel aşterne covorul în casa cea mare. către pedagog,
(propriu) adresează unele
întrebări.
3.

-Deci, elevi cuvintele pot avea sensuri diferite. Şi


anume:
 1. Sensul propriu este înţelesul obişnuit al unui
cuvînt:  Pe variante
  El şi-a rupt un picior, (parte a corpului  omenesc)  Exerciţiul Fişă
Individual
2.Sensul figurat este sensul  neobişnuit al unui Elevii scriu propoziţii cu
cuvînt, folosit pentru a forma o imagine artistică:  cuvintele propuse, astfel
"Pe-un  picior de plai,  ca acestea să aibă
Pe-o gură de rai" sensuri diferite.
Lucru pe variante
 Scrieţi propoziţii în care cuvintele: sare şi
nouă să aibă sensuri diferite. Elevii alcătuiesc
enunţuri, ţinînd cont de Exerciţiul
 Scrieţi propoziţii în care cuvintele: poartă şi cerinţa înaintată.
dor să aibă sensuri diferite.

 Construiţi două enunţuri în care cuvîntul ,, Individual


stea" să aibă sens propriu şi sens figurat. Elevii completează
prpoziţiile cu cuvintele
potrivite.
 Completaţi spaţiile libere cu cuvintele
potrivite. Depistaţi sensul cuvîntului propus.
Andreea a cumpărat ………….pentru pix.
Pe Ionel îl măcina………… de casa părintească.
Elevii formează familia Explicaţia Frunză
Copiii îl aşteptau la ………….pe prietenul lor.
lexicală a cuvîntului:
Înainte, să iasă în scenă, interpretul îşi frunză. Individual
………………..glasul.
Berzele……………..au dat dovadă de sensibilitate.
(dorul, drege, mine, poartă, bătrîne)
Elevii rezolvă exerciţiul Fişă
propus.
 Formează familia lexicală a substantivului Lectura
frunză. Frontală

 Completaţi spaţiile libere cu cuvinte din


familia lexicală a cuvîntului copil:

Ionuţ, vecinul nostru este un......................tare


nostim, iar sora lui este doar o................................

Tatăl lor îi mustră atunci cînd săvîrşesc o Elevii grupează


faptă...................................... cuvintele în baza
Clasificarea
cerinţei înaintate. Individual
Cînd au fost ieri la carnaval, erau
îmbrăcaţi....................................., deşi sunt copii
mari. Acolo au văzut un actor ce semăna cu un
copil.
Elevii alcătuiesc familia
 Grupează cuvintele de mai jos, în funcţie de
lexicală a cuvintelor
cuvîntul de bază de la care s-au format:
copilă, căsuţă, mînuit, omeneşte, copiliţă, propuse.
mînuire, căscioară, omenesc, copilăreşte, mînuţă,
căsnicie, omenire.
Lucru pe variante.

 Alcătuiţi familia lexicală a cuvîntului: sat.


 Alcătuiţi familia lexicală a cuvîntului: floare. Elevii alcătuiesc
 Alcătuiţi familia lexicală a cuvîntului: enunţuri cu fiecare
grădină. cuvînt menţionat. Exerciţiul

 Alcătuiţi cîte 2-3 enunţuri cu cuvintele


propuse.
Reflecţii
 Alcătuiţi propoziţii cu fiecare cuvînt din
familia lexicală propusă: oraş, orăşel, Independent
Explicaţia Fişă
orăşeancă, orăşenesc, orăşean.

 Repartizez elevilor fişe de lucru.


Fişă de lucru
Sens propriu, şi sens figurat

1. În enunţurile de mai jos, cuvintele subliniate


sunt folosite cu sens figurat.
Construiţi enunţuri în care să apară cu sens
propriu.

a. Am primit o ploaie de observaţii de la părinţii mei.


b. I-a încolţit în suflet dorinţa de se face profesor. Elevii lucrează la
c. Am un munte de exerciţii pentru mîine. realizarea sarcinilor din
................................................................................... fişe.
.
...................................................................................
...................................................................................
..................................................................................
..................................................................................

2. În enunţurile de mai jos, cuvintele subliniate


sunt folosite cu sens propriu. Construiţi enunţuri
în care să apară cu sens figurat.

a. Maria are un colier scump.


b. Ne plimbăm într-o pădure de fagi..
c. Bunicul meu s-a născut în Orhei.
d. Strămoşii noştri se apărau folosind arcuri cu săgeţi.
.........................................................................................
.................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
Elevii răspund complet Frontală
la întrebările adresate Conversaţia
3. Construiţi enunţuri în care cuvintul ,, inimă”, să
fie folosit cu sens propriu şi cu sens figurat. de către pedagog.
................................................................................................
................................................................................................
...............................................................................................
...............................................................................................
 Adresez elevilor următoarele întrebări:
-Care este tema lecţiei?
-Cu ce ne-am ocupat la lecţie?
-Ce v-a plăcut?
-Ce vi s-a părut complicat?
-Ce aţi dori?

Caiet. elev. ex. 1,2, 3 pag.

S-ar putea să vă placă și