Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic:

Obiectul de studiu: Matematica


Aria curriculară: Matematică și științe
Clasa: I-a
Învățător:
Data:
Subiectul lecției: Cazuri de adunare și scădere în concentrul 0-20 ZU+U=ZU
Durata: 45 minute
Tipul lecției: de consolidarea și sitematizarea cunoștințelor .
Competența specifică: 4. Numerele naturale 0 – 20. Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 20
Unități de competență: 4.5. Aplicarea operaţiilor de adunare, scădere şi a proprietăţilor acestora pentru: compunerea, descompunerea numerelor naturale 0 –
20; aflarea numerelor necunoscute în exerciţii, șiruri date.
4.7. Rezolvarea problemelor simple de adunare și de scădere, cu sprijin în schemă, rezolvare și răspuns.
Obiective operaționale:
O1 -să aplice operațiile de adunare și scădere și a proprietăților acestora pentru aflarea unor numere necunoscute în exerciții;
O2- să rezolve probleme de aflare a sumei și a restului, respectând algoritmul de rezolvare ;
O3- să interpreteze informația dobândită, valorificând conexiuni între cunoștințe;
O4- să demonstreze deprinderi de autoevaluare;
O5-să manifeste interes și curiozitate în rezolvarea sarcinilor individual, în grup sau în perechi;

Srategii didactice:
m -Metode, tehnici și procedee didactice: conversaţia, exerciţiul, analiza, sinteza, algoritmul,expunerea, problematizarea, descoperirea, observaţia, învăţarea
nnprin cooperare, TIM, test fulger, jocul didactic.
-Mijloace didactice: laptop, proiector, fişe pentru lucru în grup/în perechi, carioca, creta, tabla.
-Forme de organizare: frontal, echipe, perechi, individual.
-Forme de evaluare: aprecierea verbală, aprecierea prin stikere.
Bibliografie:
1.Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I-IV-a. Chișinău: MECC, IȘE, 2017
4. Manual de matematică pentru clasa a I-a
Etapele Demers didactic:
lecţiei

Obiective
Timp Activitatea învățător-elev: Metode şi Mijloace Forme de Forme de
tehnici didactice: organizare: evaluare :
didactice

Evocarea 1.Asigur atmosfera de lucru în clasă.

1 2. Salutarea oapeților: Frontal

Bine, noi ne-am salutat, Conversația

Dar să nu fie cu bănat:

Să ne întoarcem uşurel

Oaspeţii să-i salutăm.

Astăzi vă vom demonstra

Că matematica nu e grea

Noi cu criteriile vom lucra

Şi corect ne vom autoevalua.

O1 3 3. Jocul ,,Eu încep tu continui’’

- Ce zi este astăzi? Joc didactic Frontal Orală


- A câta zi din săptămână?
- În ce lună suntem?
- În ce an suntem?
Se va face portretul matematic al numărului 2018.
 Ce fel de număr este: par / impar?
 Câte mii conține?
 Locul unităților îl ține cifra...
 Câte cifre conține numărul dat? Numiți-le...
 Suma cifrelor este?
 Predecesorul numărului este?
 Succesorul numărului este?

4. Cuv.învăţătorului. Eu îmi doresc o zi minunată alături


de voi, plină cu surprize, de aceea astăzi la lecţie mi-aş
dori să fiţi: ingenioşi, creativi, harnici, sârguincioşi şi
dornici de carte.

5.Se amintește povestea Fata babei și fata moșneagului,


de Ion Creangă.

Ne vom întoarce în lumea poveștilor și vom face o


călătorie alături de fata babei pentru a-i da șansa să-și Expunerea Frontal
răscumpere greșelile.
Realizarea
sensului Astfel o vom ajuta să treacă peste obstacole din jurul ei:
cățelușa, pomul, fântâna, cuptorul o vor pune la încercare
să rezolve exerciții și probleme cu operațiile învățate.
Vreți s-o ajutați?

O3 3 Prezentarea
6.Subiectul lecției de astăzi este: Adunarea și scăderea
ZU+U=Z; Z-U=ZU Power Point

7.Pentru a ajunge la Sfânta Duminică noi :

1. vom aplica operațiile de adunare și scădere

pentru aflarea unor numere necunoscute în

exerciții;

2. vom rezolva probleme de aflare a sumei și a restului,


respectând algoritmul de rezolvare ;

3. vom interpreta cunoștințele dobândite făcând conexiuni


cu alte discipline.

4. ne vom autoevalua , respectând criteriile de


autoevaluare;

5. vom coopera cu colegii în grup și în echipă pe tot


parcursul lecției;

După cum veți calcula câte o surpriză veți lua. Echipa


câștigătoare va lua lada cea mare.

8. Răspundeți rapid la următoarele întrebări:

 Ce operație matematică ne indică expresia ”cu


mai mult”? / adunarea
 Cel mai mare număr la scădere?/ Descăzutul
 Rezultatul operației de adunare? / Sumă
 Cum se numesc numerele la adunare? / Termeni
 Al doilea termen matematic la scădere? /
Scăzăturul
 Rezultatul scăderii? / Diferența sau Rest

9. Cuv. Învățătorului

Vă amintiți voi, oare,

Ce făcea la șezătoare

Fata moșului cea frumoasă

Și fata babei cea tâfnoasă?

Hărnicuța torcea fus după fus,

Astfel că zece-n ciur a pus. Test fulger

Leneșa un fus abea torcea, Orală

O1 2 Lângă celelalte-l punea. Frontal

Două din ele negre erau.

Câte albe-n ciur se aflau?

10 Obstacolul nr. 1 Cățelușa

M., pag.29, ex.1

Corectează greșelile lui Nătăfleață:

71+9=70/ 80
85+5=90/ 90

30-8=32/ 22

60-4=20/ 56

5 96+4=10/ 100

Situația de Frontal Orală


problemă
11. Obstacolul nr. 2 Pomul
Calculați exercițiile:
I,III
66+4=70 32+8=40
45+5=50 85+5=90
II,IV Orală
66-6=60 45-5=40
88-8=80 99-9=90
Se numesc criteriile de succes pentru lucru în grup
12. Obstacolul nr.3 Fântâna
Teoria Inteligențelor multiple:
I.Grupul lingviștilor
Află termenul necunoscut și explicați procedeul de
Reflecția 10 realizare:
a+20=55 Prezentarea
II. Grupul matematicienilor Laptop,
Unește prin săgeți exercițiile care au același rezultat: Power Point proiector
80-40 90-60
14+16 20+20
30+25 60-5
III. Grupul naturaliștilor
Exercițiul Manual, caiet
Calculează câte zile sunt în 2 săptămâni și 4 zile? Independent Orală
IV. Grupul constructorilor
Construiți folosind chibriturile 3 blocuri cu 4 etaje și 2
blocuri cu 6 etaje. Aflați suma etajelor.

Pauză dinamică
5 13. Obstacolul nr.4 Cuptorul
Problemă:
O1 La întoarcere, cuptorul i-a pregățit fetei moșneagului Fise de lucru
plăcinte calde și gustoase. 10 plăcinte cu cartofi și cu 7
O5 3
mai puține cu mere. Câte plăcintea adus acasă fata
moșneagului? Calcul scris

În perechi Evaluare
reciprocă
14. Sfânta Duminică

P9 Rezolvarea problemelor compuse

15. Ordonați crescător numerele și încercuiti doar


O1 numerele pare Fișe de lucru

O5 3 25, 6, 18, 31, 56, 77, 90.

Ordonați descrescător numerele și încercuiți doar


numerele impare Orală
În grup recompense
29, 3, 14, 65, 78, 33, 80.
Situația de
problemă

16.Joc didactic.” Valsul frunzelor”

Formează numere din două cifre din șirul dat:


I.5,4,1;

II. 2,0,7

III.8,5,3 Problematiza Fișă cu P.9


rea
O2 IV.4,7,5

Gruparea
În grup Scrisă

17 Evaluarea verbală de către învăţător cu cuvinte de


O2 Fișă de lucru
încurajare.

-Aţi fost responsabili, calmi în timpul lucrului în grup, aţi


O1 dat dovadă de o gândire profundă, de multă înţelepciune,
aţi fost bravo!Ne aplaudăm!

Fișă
Iar acum ca la final,
În perechi Scrisă
Vă alegeți câte un măr, Joc didactic
Extinderea
Ca să ne autoapreciem.
1
Ați ales, imi pare bine!

Toți acum veniți la mine!


În perechi Orală
O1 18Tema pentru acasă: De vizionat împreună cu Conversația
părinții filmul cu desen animat ”Fata babei și fata
moșneagului”.
Frunze
decupate
Independent
ă
19. Elevii vor primi lădița cu dulciuri pentru implicarea
activitatea la ore. Autoaprecie
rea

S-ar putea să vă placă și