Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Matematica


Clasa: III
Data: 31.01.2023
Subiectul lecției Împărțirea cu rest
Tipul lecției: De consolidare și dezvoltare
Durata: 45 minute
Competența specifică 3. Rezolvarea problemelor pe baza utilizării achizițiilor matematice, dând dovadă de gândire critică în adoptarea unui plan
pertinent de rezolvare.
Unități de competență:
3.2. Explicarea modului de calcul şi a ordinii efectuării operaţiilor în exerciţii cu şi fără paranteze.
3.3. Aplicarea înmulţirii, împărţirii şi a proprietăţilor acestora pentru aflarea unor numere necunoscute în exerciţii, șiruri date.
3.4. Rezolvarea problemelor, cu plan sau cu justificări, prin exerciţiu.

Obiective operaționale:
O1- să răspundă la intrebările adresate de învățător
O2- să efectueze calcule de împărțire corect
O3- să rezolve corect problema prin justificări
O4- să participe activ și cu interes la lecție
O5- să colaboreze cu colegii pentru sporirea performanţei în îndeplinirea sarcinilor de grup;

Strategii didactice:
Metode și tehnici: M1-conversației, M2-explicației, M3-problematizarea, M4-exercițiul,
Mijloace didactice: imagini, calculatorul, manualul, prezentare PowerPoint;
Forme organizare: F1-frontală, F2-individuală,
Forme de evaluare: F1-autoevaluarea, F2-aprecierea verbală;
Bibliografie: Manualul, Curriculumul pentru Învățământul primar, internetul, ghid de implementare, internet.
Demers didactic
N/o Etapele Obiective Activitatea învățătorului Activitatea elvului Metode Forme Forme
lecției și de de
tehnici organi evaluare
zare
1. Evocarea Salutare dragi mei învățăcei!
Bine v-am regăsit la o nouă lecție de matematică.
Haideți să ne amintim ce am învățat la lecția precedent? F1
Corect! M1
Care sunt componentele împărțirii?
Cum se numește numărul ncare îl împărțim?
Rezultatul împărțirii se numește…
O1 Numărul la care se împarte se numește…
F2
Operația de împărțire se numește…
Sunteți foarte bravo! M4
Elevii vă propun să relatăm o istorioară matematică.

Poznașu deșurubase roți de la mașinuțe, mai pierduse din


ele și rămase cu 11 roți. Într-o zi, s-a apucat să monteze
roțile înapoi la mașinuțe. A tot înșurubat câte 4 roți, cât a
avut de unde.
Câte mașinuțe a completat Poznașu cu roți? Câte roți i-au
rămas?

Astăzi elevi vom continua să dezlegăm tainele


matematici la tema Împărțirea cu rest

2 Realizarea Deschidem caiețelele scrim data și temă în clasă


sensului
Calculați în scris și comentați.
8 : 3= M3
5 : 2= F2
7 : 3= Elevii rezolcă la tablă
9 : 2= exercițiile
9 : 4=
10 : 3=
6 : 5=
7 : 4=
Așa bravo elevi!
Va-ți descurcat de munune, trecem la următorul exercițiu
Împarte și explică după model.
F2
O2

M4

O5
28 : 5 50 : 7
37 : 88 : 9

F3
b) 10 : 8 15 : 10
9:7 24 : 5

3 Reflecția În continuare pentru că sunteți foarte bravo v-am pregătit


o problem de pe panourile de filmare. M5
Citim cu atenție condiția problemei. Elevii rezolvă F1
problema
O3 Moș Andrei a cumpărat o legătură cu 75 de covrigi. El .
O4 vrea să împartă covrigii în mod egal celor 10 nepoți. Câți
covrigi va primi fiecare nepot? Cu câți covrigi va rămâne
moșul?
Ce cunoastem din condiția problemei?
F2
Câți covrigi erau în legătură?
Ce vroia să facă moșul cu covrigii? M4
Ce trebuie să aflăm?
Fiindcă ne-am descurcat cu brio vă propun să corectăm Elevii rezolvă exercițiile
greselile lui Nătafleață
4 Extindere Lecția noastră se apropie de sfîrșit de aceia ros ca fiecare Elevii se auto M1 F1
a O5 dintre voi să se autoaprecieze prin scara succesului. apreciază.
Pentru acasă ve-și avea de rezolvat problema 4(b), și F1
exercițiul 1(a) și 2 pagina 81
Lecția a luat sfîrșit
Ne pregătim pentru următoare lecție.

Profesor metodist_________Revenco Mariana


Învățător___________Cernețchi Angela
Nota ___________

S-ar putea să vă placă și