Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

LA MATEMATICĂ
CLASA a II-a
Realizat:
Negură Aliona, învățătoare,
master în ştiinţe ale educaţiei, grad didactic I,
Instituţia Publică Gimnaziul „Alexandru cel Bun”,
Vărzărești raionul Nisporeni, Republica Moldova
Membru AGIROMD
email: alnegura@gmail.com
Disciplina: Matematica clasa a II -a
Subiectul lecției: Cine seamănă, culege. Exerciţii şi probleme recapitulative. Înmulţirea şi împărţirea
tabelară până la 5.
Subcompetențe: 2.3. Aplicarea înmulţirii, împărţirii şi a proprietăţilor acestora pentru aflarea unor
numere necunoscute în exerciţii.
2.5. Rezolvarea problemelor, justificând în cuvinte proprii etapele rezolvării.
2.6. Formulare de probleme pornind de la: enunţ, schemă, tematică, operaţii aritmetice.
Obiective operaționale: Elevul va fi capabil să:
O1 Să efectueze oral-scris operaţiile aritmetice studiate;
O2 Să alcătuiască oral probleme in baza reperelor propuse;
O3 Să descopere numerele lipsă în exerciţiile propuse;
O4 Să completeze cu numere potrivite pentru a scrie corect expresiile;
O5 Să aplice operaţiile studiate în rezolvarea problemelor;
O6 Să manifeste interes şi bună înţelegere în realizarea sarcinilor propuse.
Produsul lecţiei: Rezolvarea problemelor simple
Tipul lecției: lecție de formare şi consolidare a capacităților de aplicare a cunoștințelor referitoare la
înmulţirea şi împărţirea numerelor până la 5. Rezolvarea de probleme.
Strategii didactice:
Forme de lucru: lucrul individual, frontal, lucrul în perechi, lucrul în grup.
Metode și procedee: Explicația, descoperirea, exercițiul, exemplul, jocul didactic, problematizarea,
mesajul matematic, GPP.
Materiale didactice: Fișe, poster, proiector, laptop, fişe de autoevaluare, prezentări PPT.
Referințe bibliografice: Curriculum la matematică, manualul de matematică clasa a 2-a şi alte surse.
Metode de evaluare
Momente instrucţionale Strategia didactică

Mijloace de instruire
Activităţi învăţător-elevi

Metode şi procedee
Obiective

Forme
Evoca Moment organizatoric
re Captarea atenţiei.
Le propun elevilor următoarea situaţie: Calculul Fron Orală
O1 M-am gândit la un număr, la care este suma numerelor oral tal
ce reprezintă numărul zilelor dintr-o săptămână şi Situaţii
numărul zilelor de şcoală dintr-o săptămână. La ce de
număr m-am gândit. proble
Anunţ data de astăzi şi le propun pentru rezolvare mă
următoarele exerciţii.

O3 8: =2 6 : =3 Calculul Fron Exerci Scrisă


O6 : 3 = 3 : 2 =2 oral tal ţii la Orală
7× = 21 8× 5= Lucr tablă
8: =4 :5= ul
3× = 27 9×5 = inde
: 3 =2 7: =7 pend
: 2 =7 : 9 = 0 ent

O4 6×2=4× 3× =6×5 Calculul Scrisă


O6 9×2=6× 5×4 = ×10 oral Orală
6×3= ×9 8× =4×6
2 × =4×4 10 × 2 = ×5

Utilizând termenii matematici, descoperiţi operaţiile Descop Fron


posibile şi termenii respectivi pentru fiecare operaţie. erirea tal
Observ
4 7 16 0 area
5 21 8 5
20 28 8 0

Reali Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei.


zarea Scriu data în caiete
sensu Propun elevilor spre rezolvare o dictare Descop Lucr Scrisă
lui O4 matematică: eri ul Orală
O6 - Jumătatea numărului 12; rea inde
- Doi factori care dau în produs numărul 12; Observ pend
- Dublul numărului 12; area ent
- A treia parte din 12;
- Doi termeni egali care dau în sumă 12;
- Sfertul numărului 12.

Propun elevilor spre rezolvare Descop Scrisă


Ex. 13 pag. 84 manual (independent) eri Orală
O1 rea
O6 ×3=6×4 5× = 2 × 10 6×3=2× Observ
32 : 4 = :2 18 : 3 = 30 : : 3 = 45 : 5 area

Activitate cu toată clasa.


Prob. 10 (b) pag. 84 Rezolv Fron Manual Scrisă
O5 Amintim părţile unei probleme: Condiţia şi întrebarea are de tal Fişe
O6 Criteriile de succes la rezolvarea problemelor. proble de
me lucru
Erau - 36 creioane câte 4 în cutie
S-au vândut -  cutii
Au rămas - 5 cutii
Rezolvare:
1) 36 : 4 = 9 (cutii) – erau
2) 9 – 5 = 4 (cutii) – s-au vândut
Răspuns: 4 cutii s-au vândut
Fron Orală
tal

O3 Activitate frontală: PPT (oral)


O4
O6 5×4:2= 3×4:6=
10 × 4 : 8 = 4×4:2=
8 ×3:6= 5×8:4= Descope Lucr Manu Scrisă
6×2:3= 3 × 10 : 5 = rirea ul al
inde
O3 Lucrul pe variante: pend
O6 Ex. 7 pag. 83 ent
Varianta 1 Ex. 7 (1 şi 3 coloniţă) pag. 83
Varianta 2 Ex. 7 (2 şi 4 coloniţă) pag. 83

Activitate în perechi:
Descope Fron Fişe Scrisă
O1 rirea tal PPT Orală
O3 I pereche Lucr
O4 ul
O6 27 : = 18 : =3 inde
20 : = 18 : =2 pend
40 : = 35 : =5 ent
II pereche
Orală
24 : = 21 : =3 Scrisă
16 : = 14 : =2
45 : = 30 : =5

Activitate frontală: PPT (oral)


O1 Completaţi cu numere:
O3 8×4=2×2× 4×4= 2×2×
O4 8×6=3×2× 5×4= 2×2×
9×4=3×3× 3×4= ×2×2
O6 Activitate în grupuri:
Propun elevilor Prob. 14 (a, b, c) pag. 84 manual. Rezolva Lucr Manual Orală
O5 re de ul Scrisă
O6 Trebuie să creeze o problemă despre fetele şi băieţii proble inde
dintr-o clasă, observând rezolvările. me pend
Grupul I ent
Prob. 14 (a) pag. 84 Activ
1) 2 × 10 = itate
2) 10+20 = în Manual Scrisă
Rezolva grup
O5 Grupul II re de
O6 Prob. 14 (b) pag. 84 proble
1) 10 : 2 = me Lucr
2) 10 + 5 = ul Manu
inde al
O5 Grupul III pend
O6 Prob. 14 (c) pag. 84 Rezolva ent
1) 10 + 2 = re de
2) 10 + 12 = problem Activ Scrisă
e itate
în
Reflec Pentru acasă: Prob. 14 pag. 84 (una), Ex. 11 pag. 84 grup
ţie

Extin Concursul:
dere _:3=_:2

Anexe: Activitate frontală: PPT (oral)

5×4:2= 3×4:6=

10 × 4 : 8 = 4×4:2=

8 ×3:6= 5×8:4=

6×2:3= 3 × 10 : 5 =

Activitate în perechi:

I pereche

27 : = 18 : =3

20 : = 18 : =2

40 : = 35 : =5
II pereche

24 : = 21 : =3

16 : = 14 : =2

45 : = 30 : =5

Activitate frontală: PPT (oral)

Completaţi cu numere:

8×4=2×2× 4×4= 2×2×

8×6=3×2× 5×4= 2×2×

9×4=3×3× 3×4= ×2×2

S-ar putea să vă placă și