Sunteți pe pagina 1din 2

Aprobat

Director V. Zavate

Proiect Didactic
Obiect: Limba și literatura română
Clasa: a V-a F
Liceul: „Alexandru cel Bun”, or. Sângera
Profesor: Corotinscaia Nina
Data:
Unitatea de învățare: 4. Naraţiunea
Nr.orei din unitate: a 17-a oră
Tema lecției: Timpurile modului indicative. Exerciţii de consolidare.

Competențe: 1 .Utilizarea diverselor strategii de informare/ documentare în vederea abordării


eficiente a comunicării orale și scrise. 4. Organizarea / desfășurarea/ utilizarea diverselor strategii
de învățare autonomă a limbii, prin observare direct și exersare. 9.Operaționalizarea
terminologiei lingvistice și literare, în limita standardelor de conținut.
Subcompetențe: 4.1.Utilizarea dicționarului explicative în stabilirea sensurilor cuvintelor
necunoscute. 1.1.Organizare cronologică a informației într-un plan simplu de idei, utilizînd
citate din textul dat. 9.1. Identificarea fenomenelor și a unităților lingvistice studiate în context
Obiective: Oo1- să cunoască terminologia învățată, explicînd noțiunile prin exemple concrete; Oo2- să
cunoască elementele (sufixele gramaticale) ce deosebesc un aspect de altul; Oo3- să selecteze corect
formele corecte ale aspectului cerut;
Materiale și resurse:manual,
Forme de predare-învățare- evaluare: lucru individual, notiţe, interogare individuală, interogare
frontală,
Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Activitatea Activitatea
lecției de de
predare- evaluare
învățare

Evocare 13 Tema de casă: p.89, Elevii răspund tema de casă. Interogare


min ex.3,4,5. din manual individuală
Prezent, trecut
( imperfect,perfect compus, Feedback
perfect simplu, mai mult ca
Timpurile modului
perfectul), viitor.
indicativ.
Realizarea 20 Sarcină de lucru: Textul Ciobănilă de Vasile Lucru
sensului min Voiculescu . individual Interogare
Textul de la pagina 95 de
frontală
citit si de extras toate Elevii citesc textul şi extrag
verbele şi de numit verbele din text şi numesc
timpul acestora. timpul acestora.

Reflecție 10 Scriţi în limita de 5 rinduri Elevii lucri în scris după care Lucru Feedback
min importanţa verbului în se formează feedback individual
comunicare şi importanţa
aspectelor modului
indicativ.
Temă de 2 De repetat tot materialul Elevii notează tema de casă. Notiţe
casă min învăţat cu privire la
timpurile modului
indicativ.
Extindere

S-ar putea să vă placă și