Sunteți pe pagina 1din 6

Aprobat

Director V. Zavate

Proiect Didactic
Obiect: Limba și literatura română
Clasa: a V-a F
Liceul: „Alexandru cel Bun”, or. Sângera
Profesor: Corotinscaia Nina
Data:
Unitatea de învățare: 4. Naraţiunea.
Nr.orei din unitate: a 18-a oră
Tema lecției: verbele predicative şi nepredicative

Competențe: 1 .Utilizarea diverselor strategii de informare/ documentare în vederea abordării eficiente


a comunicării orale și scrise. 4. Organizarea / desfășurarea/ utilizarea diverselor strategii de învățare
autonomă a limbii, prin observare direct și exersare. 9.Operaționalizarea terminologiei lingvistice și
literare, în limita standardelor de conținut.

Subcompetențe: 4.1.Utilizarea dicționarului explicative în stabilirea sensurilor cuvintelor necunoscute.


1.1.Organizare cronologică a informației într-un plan simplu de idei, utilizînd citate din textul dat. 9.1.
Identificarea fenomenelor și a unităților lingvistice studiate în context

Obiective: Oo1- să identifice verbele predicative şi nepredicative; Oo2- să formuleze propoyiţii cu


verbe predicative şi nepredicative; Oo3- să identifice deosebirile dintre verbele predicative şi
nepredicative.
Materiale și resurse: manualul, Gramatica uzuală a limbii române, dex,
Forme de predare-învățare- evaluare: notiţe, explicaţie, dex,definire, interogare individuală, exemplu,
feedback , conversaţie euristică,
Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Activitatea Activitatea
lecției de de evaluare
predare-
învățare

Evocare Tema pentru acasă: Elevii răspund tema de Interogare


caietul elevului p.32-33, casă. individuală
ex.1.-7.
Predicativitatea asigură
Predicativitatea verbului unităţilor din clasa verbului
calitatea de nucleu al
comunicării şirespectiv, un
loc central în sistem
sintactic al limbii. Notiţe
Predicativitatea reprezintă Conversaţie
sensul sintactic de bază al euristică
clasei verbului. Din această
perspectivă verbele se
clasifică în predicative şi
nepredicative.
explicaţie

Realizarea Care sunt verbele Predicative sunt verbele Explicaţie


sensului predicative? care în condiţii adecvate
pot exprima singure sensul
dat, aică pot îndeplini
funcţia de predicat.

Care sunt verbele Nepredicative sunt verbele


care nu pot exprima sensul Conversaţie
nepredicative?
dat şi deci nu pot îndeplini euristică
Dex-ul
singure funcţia de predicat.

Care verbe sunt Majoritatea unităţilor din


predicative şi care pot fi clasa verbului sunt
nepredicative? predicative. Doar un un
grup restrînse de verbe se
actualizează în anumite
condiţii ca nepredicative,
deşi, cînd sunt utiliyate cu
sensurile lor primare, pot
juca şi rol de predicat.
Verbele auxiliare În calitate de verbe
auxiliare funcţionalizeaăz
logoformele verbelor a fi, a
avea şi a vrea , care
însoţesc alte verbe şi
îndeplinesc exclusiv funcţia
de marcă a categoriilor Definire
gramaticale de diateză,
Feedback
mod şi timp.

Auxiliarul a fi este în
A fi primul rînd, marcă a
diateyei pasive; apare în
structura logoformelor de
pasiv la toate modurile şi
timpurile, atribuindu-i
participiului din construcţia
pasivă valoare verbală şi
indicînd modul, timpul,
persoana şi numărul
acestei forme compuse a
verbului.
A avea Conversaţie
Acesta se actualizează în
euristică
structura perfectului Explicaţie
compus şi a viitorului
construit cu conjunctivul,
ambele fiind timpuri ale
modului indicativ.
Participarea lui la formarea
A vrea acestor forme sunt
diferite.

Acesta se actualizează în
structura viitorului I , a
viitorului anterior Exemplu
(indicativ).
Verbele copulative

Limba română cunoaşte un


singur verb copulativ
propriu-zis = a fi, care
constituie predicatul
nominal împreună cu
numele predicativ.
Care verbe mai pot
deveni copulative?

In afară de verbul a fi se
Explicaţie
întrebuinţează cu funcţie
copulativă o serie de alte
verbe: a deveni, (este
întotdeaună copulativ), a
ajunge, a se face, a ieşi )
cînd sunt sinonime cu a
deveni), a rămîne , a
însemna, a părea, , a se
numi, a se chema.

Se dă sărcină de lucru
individual : Subliniati
verbele din text si treceti-
le in tabel: Elevii lucrează , identifică şi Tabel Lucru
pun verbele în tabelă după individual
,,Pasarea zbura in jurul
modul şi aspectul la care se
nostru. Veni cu un
află.
viermisor in plisc. Toti pui
au cascat ciocurile
lacome. Pasarea dadu
viermisorul unuia mai slab
si mai mic. Pe urma se
aseza pe marginea
cuibului, cu fata spre noi
si cu aripioarele zbarlite.”
Cezar Petrescu – cuibul de
Feedback
pasarele

Exerciţiul

Reflecție Sarcină de lucru Elevii construiesc Exerciţiul lucru


individual: propoziţiile cerute cu individual
valorile morfologice
Construiti enunturi cu
cunoscute.
valorilor morfologice ale
verbului ,,A FI”
Temă de De realizat rebusul anexa Elevii îşi notează tema
casă 1. dasă.
Extindere
ANEXA 1

1. Modul care exprima o actiune solicitata prin porunca, indemn, sfat;

2. Verbul ,,a creea” la modul indicativ, prezent, pers I, sg;

3. Felul verbului ,,a fi” in exemplul: ,,in tinerete eram frumos”;

4. Timpul trecut are mai multe forme care se numesc timpuri…….;

5. Functia sintactica pe care o indeplineste verbul la modurile personale;

6. Modul care are formele terminate in :-and ; -ind;

7. Capacitatea partilor de vorbire de a-si schimba forma;

8. Modul care foloseste prepozitiile :de, la, pentru;

9. Verbul ,,a fi” in exemplul: ,,sa fi avut el atatia bani…”;

10. Modul care exprima o actiune suferita de un obiect;

11. Verbul este o parte de …….;

12. Este nucleul comunicarii;

E
C

A
P
I

T
U

L
A

R
E

S-ar putea să vă placă și