Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Clasa:a I-D
Disciplina:Limba si literatura română
Tema: Sunetul și litera z mic de tipar
Data : 14.02.23
Tipul lecti :mixtă
Unități de competență : 1.5. Aplicarea regulilor de ascultare activă în situații noi de comunicare
Locul desfășurării: sala de clasă

Obiective operaționale:
O1- Să aplice reguli de ascultare activă în situații noi de comunicare
O2- să îndeplinească toate sarcinile propuse de învățătoare
O3- să folosească regulile de ortografie și de punctuație învățate
O4- să citească textul propus
O5- Să rezolve sarcinile propuse de învățător
O6- să scrie în caiet litera z mic
Strategii didactice:
Metode didactice: M1-exercițiul; M2-conversația;M3-explicația; M4-completarea lacunară , M5-Insuficiența de informație. M6- pixuri în pahare
Mijloace didactice: postere,manual pagina 46 ,caiețele de lucru,fișe, planșă ,abecedar . Ghid ,imagini, calculator , televizor .
Forme de organizare: F1-frontal; F2-individual;
Forme de evaluare: f1-apreciere verbală; f2-autoevaluarea;
Bibliografie :Abecedar clasa 1 , caiete de lucru
Demers didactic
Nr Etapele Obiective Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Metode Forme de organizare
d/o lecției / didactice Forme de evaluare
timpul
1. Evocarea O1 -Bine v-am regasit la ora de limba si Daaa! M2
3 min literatura română. . Individual
1. sunteți gata ?
- Mă bucur enorm ! Vă propun să M5
deschideți manualul la pagina 46 .
O2 - Bravo !
- Dar mai întâi de a trece la text și exerciții ,
să deschidem caietele scriem data , temă în
clasă .
O3 Bravo !
Pe acasă ați avut poezia de aceea vreau să
aud pe cineva ca să-mi citească poezia .
2. Realizarea - Tema noastră de astăzi este Sunetul și - zi-dar , ce-zar,zi-deș-te, vi-sea- M3
sensului O5 litera z mic de tipar. Pag 46. ză,că-ră-mi-dă,că-ră-mizi, re- Individual
15 min - Acum să citim cuvintele în silabe , zi-dar , zis-ten-ță,în-drăz-neț.
ce-zar,zi-deș-te, vi-sea-ză,că-ră-mi-dă,că-
ră-mizi, re-zis-ten-ță,în-drăz-neț.( citește
cuvântul și alcătuiește propoziție)
-Să trecem la citirea poeziei , fiecare câte 2
O4
propoziții .,, Un vis îndrăzneț,
Cezar e un bun școlar
Dar visează că-i zidar .....
3. Reflecția - Copii să trecem la ex 1 Cezar visează că este – -
25 O6 zidar . individual
- La școală noi ne făurim viitorul .
O7 - Ex 2 casă-mare , temelie – rezinstentă , vis-
bun , școlar-îndrăzneț.
- Bravoo! Vați descurcat de minune !
- Acum să ne învățăm scrierea literei z mic de
mână . Lit.z mic se scrie doar pe spațiul mic ,
se începe o linie ondulată mică continuă pe
diagonală o liniuță oblică mică și la fel o linie
care pleacă la dreapta .
- Să îndemn să scrieți 4 rânduri de litera z mic de
mână .
- Să scriem și în caietele albastre de lucru .
4. Extinderea - Despre ce noi astăzi am învățat ? Care nea fost Am învățat despre scrierea literei Gi
2 min sarcina de astăzi ? mare . Sarcina a fost scrierea literei , M6
Sunteți foarte bravo copii!!! Vă mulțumesc citirea textului . Notițe
pentru ora de astăzi!
- Va-ți descurcat de minune !
Profesor-metodist:________________________________
Dir.adj.Colegiu:
Dir.adj.L.T.,,P.Rareș’’:
Învățătoare___________________________
Nota_________________

S-ar putea să vă placă și