Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Limba și literatura română


Aria curriculară: Limbă și comunicare
Clasa: 4-a ,,A’’
Data: 30.09.2022
Tema: ,,Cuvintele’’ de Ștefan Tudor
Durata: 45 minute
Tipul lecției: Lecție de predare-învățare
Competența specifică: 3. Receptarea textelor literare și nonliterare prin tehnici de lectură adecvate, dând dovadă de citire corectă, cursivă și expresivă
Unităţi de competenţă:
3.1. Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conştientă şi fluidă.
3.2. Extragerea informaţiilor esenţiale și de detaliu dintr-un text citit.
3.3. Formularea ideilor principale ale unui text liric.

Unități de competență:
Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili:
O1-Să formuleze propoziţii cu cuvintele noi ;
O2- Să determine sinonime pentru cuvintele din text ;
O3- Să formuleze ideile principale ale textului ;
O4-Să stabilească corespondența dintre cuvinte ;
O5-Să răspundă la întrebările adresate în baza textului;
O6- Să participe activ în cadrul lecției;

Strategii didactice
Metode și tehnici: M1-conversaţia; M2-dialogul;M3- explicația; M4-observația;M5-Tehnica 3-2-1;M6-joc didactic;M7-Graficul CCC;
Mijloace didactice: manual de clasa IV-a Limbă și literatură română, calculator,plașe,tablă.
Forme de organizare: F1-frontal ,F2-individual;
Forme de evaluare: aprecierea verbală,autoaprecierea;
Bibliografie: Curriculumul național –Învățământ primar Chișinău,2018;
Ghid de implementare a curriculumului național.Chișinău,2018;
Manual școlar de Limbă și literatură română pentru clasa a IV-a ,internet;
Demers didactic
N
Etapele Metode Forme de Forme de
r Obiectivele Activitatea învățătorului Activitatea elevului
lecției și tehnici organizare evaluare
do
1. Evocarea Bună ziua,dragi elevi! Mă bucur să ne
revedem astăzi la o nouă lecție de limbă și Salutul reciproc F1
literatură română.
Verific prezența elevilor și tema pentru Elevii răspund tema de casă. M1
acasă. M6
Haideți să ne jucăm într-un joc ,,Eu spun
una-tu spui multe’’.
Ex:carte,copac,minge,floare,casă,tort.. -Cărți.copaci,mingi,flori,case,torturi.
Elevi ce vedeți pe tablă? -Cuvinte
Cunoaște cineva ce este cuvântul?
-Elevii se dau cu păreril
Explicație:Cuvântul este o parte a vorbirii
noastre.
De aceia trebuie foarte bine de gândit ce
cuvinte folosim în comunicarea noastră.
O6
Dar voi ce cuvinte folosiți zi de zi în Elevii răspund.
comunicarea voastră?
Haideți să scriem aceste cuvinte pe borcan.

În mare parte scrieți cuvinte pozitive,iar eu


vă doresc ca niciodată să nu știți de cuvinte
negative,pentru că omul de cunoaște după
vorbă și fapte.
Spuuneți-mi vă rog ce fapte bune ați făcut ? Elevii se includ în discuție.
Să stiți că facând fapte bune,dați dovadă de
bunătate,aceasta fiind cea mai de preț
valoare a omului.
2. Realizarea Astăzi la fel vom vorbi despre vicii și
sensului valori,despre rolul acestora în viața omului Elevii intuiesc tema lecție
și impactul lor.
O2 Vom studia poezia ,,Cuvintele’’ de Ștefan
Tudor. -Daaa
Vă propun să vedem care sunt cuvintele- -Elevii citesc
cheie ale lecției de astăzi. F1
Dar vreau să vă mai întreb ceva, totuși,
două din cuvintele-cheie sunt paznic și
cuvinte, ar putea oare exista paznic la Elevii oferă răspunsuri. M1 F1
cuvinte? M2
Vă mulțumesc pentru răspunsuri,iar
răspunsul corect îl vom afla după ce vom
lectura poezia. Elevii ascultă cu atenție.
Haideți să aflăm câteva date despre autor.
Prezint date biografice despre autor:
O4

M3

Pentru început vă propun spre audiere


poezia.
https://www.youtube.com/watch?v=Yw6IZbRnNn8
Să completăm Graficul CCC.
Ce am Ce am Ce am M7
văzut? auzit? simțit?

F2
Vă propun să lecturați poezia în gând 1 M1
minut,după care o vom lectura pe rând câte -Poetul adresează aceste versuri, M2
o strofă. nouă,cititorilor.
• Cui adresează poetul versurile de mai -Pronumele ele sugerează în poezie
sus? cuvintele.
-Mi se pare neobișnuit în această poezie,că M3
• Explică sugestia cuvântului ele în poezia
O1 vocabulatul este asociat cu o livadă de
dată.
cuvinte.
• Ce vi se pare neobișnuit în această poezie? -Copacii sunt diferiți
-Unul este cu spini,iar altul nu.
Observați la tablă doi copaci ,cum sunt ei ? Elevii clasifică cuvintele:
Prin ce sunt diferiți? Valori:Cuminte,dulce,alinare,politicos
chibzuit,respectful,bunătatea,încrederea.
Haideți să clasificăm cuvintele date în
Vicii:Minciună,rău nesocotit,amar,dureros,
pomii respectivi. lăcomie,egoism,falsitate.
Iar acum vom lectura poezia pe strofe,
fiecare câte unul, identificând mesajul
I-Prin cuvântul livadă se înțelege
acestei strofe.
vocabularul.
I. 1.Deci, ce se înțelege prin cuvântul
-Eul liric vrea să ne spună că această livadă
livadă. este bogată în cuvinte.
2.Ce dorește să ne spună eul liric despre II-În livadă găsești cuvinte bune și
această livadă? răutăcioase.
II. 1.Ce fel de cuvinte se găsesc în livadă? -Cuvintele sunt comparate cu fructele. M4
2.Cu ce sunt comparate cuvintele? III-Autorul se adresează nouă, cititorilor.
III.1.Cui se adresează autorul? -Îți poți umple memoria cu cuvinte dulci,
2.Cu ce fel de cuvinte îți poți umple dar și cu cuvinte amare, piperate.
memoria? IV-Prin acest vers înțelegem că, în ziua de
IV.1.Ce dorește să ne spună autorul prin azi oamenii de multe ori folosesc cuvinte
necenzurate.
versul Nu există paznic nici la gură ?
-Cuvintele tăioase ori grosolane pot
2.Ce pot produce cuvintele tăiose ori
produce o neîncredere în cel cui te
grosolane, cum credeți? adresezi, un conflict.
3.Dar de ce autorul spune că Din amic îți -Fiindcă atunci cînd te adresezi unui amic
face un dușman? cu răutate el deja se va dezamăgi în tine și
V. 1.Cum credeți, de ce un cuvânt liniștit îți va fi precum un dușman.
poate să te încălzească? V-Fiindcă el fiind plăcut de parcă ar creea
O5 2. Dar de ce cuvântul dulce Din dușman liniște sufletească.
îți face un amic ? -Fiindcă chiar cel care îți este dușman , dar
VI. 1.Cine este paznic la cuvinte? vorbești politicos, cumsecade cu el, el îți va
2.Cu ce este comparată mintea? devein prieten.
Vă propun să scrieți în caiețele cuvintele- VI-Paznic la cuvinte este mintea.
-Mintea este comparată cu un cântar.
rimă din poezie.

3. Reflecția Tot în caiete scrieți cuvintele însuțiri din Bun,răutăcios,plin,gaunos,zâmbitoare… M1 F2


poezie.
Acum vreau să ne apreciem rezultatele
lecției noastre prin Tehnica 3-2-1.
O6 Elevii își expun gândurile.
-3 termeni învățați astăzi;
F2
-2 idei ale lecției; M5 F1
-1 învățătură desprinsă din lecția de azi;

4. Extinderea Vă mulțumesc tuturor pentru participare și


activism,vreau să vă spun că toți ați fost Elevii ascultă atenți și adresează întrebări . M1
bravo.Ca temă de casă vă rămâne să învățați
poezia pe de rost.
Vă doresc o zi cât mai frumoasă .

Metodist:_________________Dubciuc Ludmila

Profesor:_________________Bulat Iraida

Nota:________

S-ar putea să vă placă și