Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic Aurel Vlaicu Baia Mare


PROFESOR: MARIAN GINA
Disciplina: Limba i literatura romn
Data:
Clasa: a X-a
Tema: Decor de George Bacovia studiul textului
Durata: 50 de minute
Tipul leciei: de receptare a textului poetic

COMPETENE SPECIFICE:

2.3 Identificarea i analiza elementelor de compoziie i de limbaj n textul poetic;


2.4 Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate;
3.3 Elaborarea unei argumentri orale sau scrise.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
s ncadreze textul dat n contextul literar n care a aprut;
s identifice temele i motivele textului;
s analizeze imaginile artistice i figurile de stil;
s realizeze cmpurile semantice dominante;
s analizeze prozodia textului;
s comenteze semnificaia titlului.

STRATEGIA DIDACTIC :
A) METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, lectura expresiv, observaia dirijat,
discuia, explicaia, metoda cadranelor, jurnalul cu dubl intrare, posterul
B) FORME DE ACTIVITATE: frontal, pe grupe, individual ;
C) MIJLOACE DE NVMNT: manuale de limba i literatura romn (clasa a X-a,
Editura Art), volume de poezii de George Bacovia, fie de lucru, tabl, caiete, coli de flipchart,
markere
D) RESURSE:
- UMANE: Capacitile normale de receptare i nvare ale elevilor de clasa a X-a;
- SPAIALE: Cabinetul de limba i literatura romn Nichita Stnescu S24
- TEMPORALE: 50 min.;
E) BIBLIOGRAFIE:
1. Bacovia, George, Poezii, Bucureti, Editura RAI-Coresi, 2002.
2. Duda, Gabriela, Analiza textului literar, Bucureti, Editura Humanitas Educaional, 2000.
3. Dulam, Maria Eliza, Metodologii didactice activizante teorie i practic, Cluj-Napoca,
Editura Clusium, 2008.
4. Goia, Vistrian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Cluj Napoca,
Editura Dacia, 2002.
5. Negre-Dobridor, Ion; Pnioar, Ion-Ovidiu, tiina nvrii. De la teorie la practic, Iai,
Editura Polirom, 2005.
6. Oprea, Crengua Lcrmioara, Strategii didactice interactive, Bucureti, Editura Didactic i
Pedagogic R.A., 2007.
7. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura
Polirom, 1999.
8. Pnzaru, Ioan, Practici ale interpretrii de text, Iai, Editura Polirom, 1999.

SCENARIUL DIDACTIC

2
EVOCAREA (10 min.)

- prof. face prezena elevilor, consemnnd absenii n catalog;


- se asigur un climat optim pentru desfurarea leciei;
- se verific tema de cas (Fia tematic Poezia - n portofoliu);
- prof. le cere elevilor s lectureze/recite expresiv textul-suport din manual/volume de
poezii;
- prof. solicit elevii s enumere trsturile genului liric/poeziei (din tema de cas)

CONSTITUIREA SENSULUI (28 min.)


- prof. scrie pe tabl titlul leciei i enun obiectivele urmrite;
- mparte elevii n 3 grupe i stabilete rolurile n cadrul grupelor;
- elevii primesc fiele de lucru i posterele predefinite;
- prof. precizeaz timpul acordat pentru rezolvarea sarcinilor, modul de desfurare a
activitii i cum se va face evaluarea;
- elevii rezolv sarcinile de lucru date;
- raportorii fiecrei grupe prezint posterele realizate

REFLECIE (12 min.)


- elevii din celelalte grupe sunt invitai s fac aprecieri asupra produselor prezentate;
- prof. solicit elevilor s se autoevalueze pe baza feedbackului primit de la colegi i apoi
face observaiile proprii.

Tema de cas: Comentai semnificaia titlului poeziei n relaie cu ideea poetic i elementele
expresivitii din textul dat.

Anexa 1
PROF. MARIAN GINA
3
FIA DE LUCRU - POSTER

1. Versuri care mi-au plcut: 2. Ce sentimente/emoii/stare i sugereaz


versurile selectate?

3. Analiza textului literar 3. Creaie original pe aceeai tem


(poezie/proz/desen/muzic)
Gr.1 - ncadrarea n context

- teme literare

- motive literare

- planurile textuale (ex.3/p.142 manual


Corint X)

Gr.2 - moduri de expunere

- imagini artistice

- figuri de stil (identificare i comentarea


semnificaiilor)

- elemente de prozodie (strofa, msura,


rima, ritmul)

Gr.3 - structura textului


- cmpuri semantice dominante
- ideea poetic
- elemente de prozodie

S-ar putea să vă placă și