Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Limba și literatura română


Aria curriculară: ,,Limbă și comunicare”
Clasa: a III-a,,C’’
Învățător: Moldovan Daniela
Data: 03.02.2023
Subiectul lecției: ,,Copacul cu viață veșnică” după Silvia Kerim
Durata: 45 minute
Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților și dobândire a cunoștințelor
Competența specifică: 3
Unități de competență: 3.1; 3.2; 3.5;

Obiective operaționale
Elevii vor fi capabili:
O1-să citească corect,conștient,expresiv,în ritm propriu textul propus;
O2-să scrie corect,lizibil și îngrijit;
O3-să utilizeze sensul cuvintelor noi încadrându-le în enunțuri proprii;
O4-să identifice expresiile frumoase din text;
O5-să coopereze cu colegii pentru realizarea sarcinilor;
O6-să participe cu interes la toate activitățile pe baza textului;

Strategii didactice
Metode și tehnici: M1- metoda conversaţiei, M2-metoda explicației,M3-metoda analitico-sintetică,M4-metoda demonstrației,M5-explozia stelară,M6-pixuri în
păhar; .
Mijloace didactice: manualul,caiete, tabla, stikere , afiș, planșe, fișe de lucru.
Forme de organizare: frontal , individual, în perechi
Forme de evaluare: aprecierea verbală, apreciere prin stikere
Bibliografie: curriculumul național –Învățământ primar, manualul, ghid de implementare , internet.

Nr.
Obiective

Metode și

organizar
Forme de

Forme de
evaluare
d/o Demers didactic

tehnici
Etapele
Activitatea profesorului Activitatea elevilor

e
lecției

1. Evocarea O5 Salutul. Salutul M1 F1 F1


O6 Stabilirea climatului favorabil pentru desfășurarea Pregătirea rechizitelor necesare pentru lecție M6
lecției. Poziția corectă în bancă
Haideți să verificăm tema de acasă și temele ce le-ați
studiat anterior printr-un joc care se numește ,,Pixuri în
păhar”.
1)Ce se numește pronume?
2)Ce se numește pronumele personal?
3)Numește pronumele de la persoana întâi? Elevii răspund
4)Numește pronumele de la numărul plural?
5)Ce arată persoana întâi a pronumelui?
6)Ce arată pesoana a doua?
7)Dar a treia?
8)Care text din unitatea dată te-a impresionat?
9)Ce este pronumele personal de politețe?
10)Dați exemple de pronume personale?
11) Ce separă de restul propoziției cuvintele care arată o
strigare, o chemare.
Bravo elevi după cum v-ați dat seama am recapitulat
temele anterioare,acum aș vrea să vă întreb voi de
sărbătorile de iarnă ați avut brad? L-ați împodobit?
Textul pe care-l vom studia astăzi se numește ,,Copacul
cu viața veșnică” de Silvia Kerim.
2. Realizare Textul îl puteți găsi la pagina 122 .Elevi cine este Autorea textului este Silvia Kerim M2 F1
a sensului autoarea textului? M4
-Prezint date despre autoare.(ppt)
Este autoarea musicalurilor pentru copii Mary
O1 Poppins, Frumoasa din pădurea adormită, Micuța
Dorothy, Gulliver. Muzică – Marius Țeicu. Scrie cărți de
memorialistică apreciate la noi: Ponica,o
legendă; Vedere din Parfumerie; Fereastra de la
Veneția; Amintirea ca un parfum.
Este autoarea a numeroase cărți pentru copii, premiate
toate: Bunica Albă, Poarta de sticlă, Semnul de M2
iarbă, Povestiri despre prietenii mei, O poveste cu nouă M3
povești, Puf etc.
Pentru început deschideți manualele la pagina 122 și
urmărim cu atenție textul.
Citesc model. Elevii citesc textul.
Acum să citim textul în lanț.
F1
Despre ce întâmplare se vorbește în text? M5
Ce personaje ați întâlnit?
Haideți să mai citim o dată textul și să alcătuiți întrebări
pe baza lui pornind de la cuvintele de pe colțurile stelei?
„Cine...?” „Ce...?” „Unde...?” „Când...?” „De ce...?”
-Alcătuiți întrebarea și numiți colegul care vreți să
răspundă,apoi acesta la rândul lui v-a alcătui și el o
întrebare pentru alt coleg.
Înlocuiți substantivele evidențiate cu pronume
personale:
Pomul fusese despodobit.
Globurile au fost rânduite cu grijă în cutii. F2
Zăpada sclipește pe ramurile lui mai frumos ca beteala.
-Găsiți în text adjective pentru substantivele: jucării,
frunză, ácele, muguri.
- Descoperiți în text sinonimele cuvintelor: ogradă,
suflă, beci, strălucește.
- Alcătuiți un enunț în care să folosiți virgula în cadrul F3
unei enumerări și un alt enunț în care virgula separă
cuvântul care se strigă.
În perechi aveți timp 5 minute ca să alcătuiți un dialog
din 6 replici în care să includeți maxim 4 pronume de
politețe.
Reflecția Acum haideți să alcătuim harta textului.(anexa1) F2

O3 -Alcătuiţi propoziţii în care cuvântul „broască” să aibă


O4 sensuri diferite.
O2 -Alcătuiţi enunţuri folosind expresiile: acoperământ
O6 pufos, roşii ca para focului, au dat năvală, puşi pe şotii, M5 F2
căsuţe călduroase. M2
M3
-Alcătuiţi câte un enunţ în care cuvântul „noi” să fie
adjectiv, apoi pronume personal.
-Transformaţi propoziţiile, trecând pronumele evidenţiate
la numărul plural.
1.Eu voi merge la munte duminica viitoare.
2.Ea şi-a cumpărat în vacanţa de iarnă schiuri noi.
3.El întotdeauna conduce sania sa cu multă atenţie.
4.– Tu vei veni mâine la derdeluşul de la marginea
satului?
Pentru că ați fost astăzi foarte bravo ,vreau ca să alipiți în
agendă stikerul care-l primiți.

4. Extinderea Ca temă pentru acasă aveți să redactaţi un text din 5-6


enunțuri intitulat „Personajele preferate”. Folosiţi cel
puţin patru pronume personale.

Învățătoare Russu Victoria : Nota:

S-ar putea să vă placă și