Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data desfăşurării: ____________________


Instituţia de învăţămînt:
Profesor:
Obiectul: Istoria românilor şi universală
Clasa: a IV-a
Tema: Întemeierea statului geto-dac. Regele Burebista
Tipul lecţiei: lecţie de asimilare a cunoştinţelor.
Competenţe specifice:
 Manifestarea atitudinii faţă de impactul evenimentelor istorice asupra societăţii
 Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice
Obiective operaţionale:
O1. Să localizeze pe hartă teritoriile geto-dacilor;
O2. Să determine factorii principali ce au dus la formarea statului Dacia;
O3. Să caracterizeze activităţile înfăptuite de Burebista pentru consolidarea statului geto-dacic;
O4. Să aprecieze rolul istoric al personalităţii lui Burebista.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Expunerea, Clustering, discuţie dirijată, problematizarea, învăţarea reciprocă,
dezbaterea, mozaic,graficul T,rebus,brainstorming etc.
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a IV-a, postere, dicţionare explicative,
harta ,,Dacia romană”,atlas istoric,portrete.
Forme de lucru: activitate frontală, în grup,în perechi, individual.
Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,


lecţiei opera procedee
ţional
e
1 2 3 4 5 6
Moment 1 min.  Ordonez clasa Elevul de serviciu raportează
organizatoric  Notez absenţele

Evocarea 2 min Fiecare om, doreşte el sau nu, lasă urme în Elevii răspund la întrebările puse, Argumentarea
istorie. Cineva lasă urme neînsemnate, care se argumentând răspunsurile
păstrează un timp scurt, iar alţii rămîn în
memoria urmașilor multe secole.
 Ce aţi face voi personal ca să rămîneţi în
istorie?
 Ce personalităţi din istoria strămoşilor
noştri cunoaşteţi?
5 min. Anunţ subiectul şi obiectivele operaţionale ale Notează în caiete subiectul lecţiei
R lecţiei. Prelegere
Vorbesc despre formarea statului Dacia şi despre Elevii localizează pe hartă
E
O1 unificatorul triburilor-Burebista. teritoriile locuite de geto-daci Lucrul cu
A Împreună cu elevii localizez pe hartă teritoriul harta
populat de geto-daci.
L

A
10 min Joc: razele soarelui strămoşii noştri Joc didactic
R Scrieți pe fiecare rază cîte o informaţie despre Locuiau
în dave
geto-daci.
E Geto- buni
dacii luptători,
A neînfricaţi
harnici
S mesteri iscusiți

E  bărbații purtau cămașă lungă,


deasupra o manta, ițari și se
N încălțau cu opinci.
 Femeile- rochie până la călcâie,
S deasupra o haina până la
genunchi, capul acoperit cu o
U broboadă
O4 20 min. Exerciții din caietul elevului: Elevii îndeplinesc sarcinile Lucrul cu axa
L Ex. 1, 3, 4 propuse. cronologică
U
 Numiţi 3 măsuri întreprinse de Burebista Lucrul cu
pentru consolidarea statului harta contur
I  În baza imaginii, a informaţiei din manual Lucrul cu
numiţi trăsăturile caracteristice lui documentele
Burebista Lucrul asupra
Ex. 5 pag.17. Lucrul cu harta unei imagini

3 min. Ce am învăţat nou la această lecţie?  Elevii analizează Conversaţia


cunoştinţele sub diferite
unghiuri de vedere
 Participă la analiza lecţiei

Sarcini 4 min. 1. Să redacteze o compunere la tema: Notează sarcinile în caiete


pentru acasa „ Burebista –cel dintîi rege al geto-dacilor”(o
parte din elevi)
2. Elaborarea unui portret a lui Burebista( o
parte din elevi)

1. Burebista a început domnia sa în sec…...î. Hr?


2. Cum s-a numit statul condus de Burebista?
3. Cine era conducătorul dacilor în anul 60 î. Hr.?

S-ar putea să vă placă și