Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Învățător: Samson Cristina


Disciplina: Istoria românilor şi universală
Clasa: a IV-a
Tema: Întemeierea statului geto-dac. Regele Burebista

Competenţe specifice:
 Manifestarea atitudinii faţă de impactul evenimentelor istorice asupra societăţii
 Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice
Obiective operaţionale:
O1. Să localizeze pe hartă teritoriile geto-dacilor;
O2. Să determine factorii principali ce au dus la formarea statului Dacia;
O3. Să caracterizeze activităţile înfăptuite de Burebista pentru consolidarea statului geto-dacic;
O4. Să aprecieze rolul istoric al personalităţii lui Burebista.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Expunerea, Clustering, discuţie dirijată, problematizarea, învăţarea reciprocă,
dezbaterea, mozaic,graficul T,rebus,brainstorming etc.
Mijloace didactice: manualul şcolar , postere, dicţionare explicative,
harta ,,Dacia romană”,atlas istoric,portrete.
Forme de lucru: activitate frontală, în grup,în perechi, individual.
Desfăşurarea activităţii
Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,
lecţiei operaţionale procedee
1 2 3 4 5 6
Moment 1 min.  Ordonează clasa Elevul de serviciu raportează
organizatoric  Notează absenţele
2 min Profesorul are în mîini o cutie în care Elevii explică semnificaţia Brainstorming
este ascunsă o cheiţă. „ Cheiţei”
Cu această cheiţă
Nici n-oi încerca
Căci nu este uşă
s-o pot descuia
dar voi spera a descuia
prin talent inima ta
Evocarea 2 min - Ştim cu toţii că fiecare om, doreşte el Elevii răspund la întrebările puse, Argumentarea
sau nu, lasă urme în istorie. Cineva lasă argumentând răspunsurile
urme neînsemnate, care se păstrează un
timp scurt, iar alţii rămîn în memoria
urmaţilor multe secole
 Ce aţi face voi personal ca să
rămîneţi în istorie?
 Ce personalităţi din istoria
strămoşilor noştri cunoaşteţi?
Joc razele soarelui Elevii scriu: strămoşii noştri Joc didactic
Scop: elevii scrie pe o rază cîte o Locuiau
informaţie despre geto-daci cunoscută în dave
Geto- buni
anterior.
dacii luptători

harnici
neînfricaţi

5 min. Profesorul anunţă subiectul şi obiectivele Notează în caiete subiectul lecţiei


R operaţionale ale lecţiei. Prelegere
Ţine o prelegere despre formarea statului Elevii localizează pe hartă
E
O1 dac-Dacia şi despre unificatorul teritoriile locuite de geto-daci Lucrul cu
A triburior-Burebista. harta
Elevii împreună cu profesorul
L localizează pe hartă teritoriul populat de
geto-daci
I O2 5 min - Profesorul va repartiza elevii în 2grupe. Elevii vor citi subiectul şi vor Discuţia
Z
În baza informaţiei din manual fiecare îndeplini sarcina propusă dirijată
grupă va explica factorii ce au dus la Factorii interni:
A unificarea statului - Dezvoltarea economică prin Lucrul în grup
 Factori interni folosirea metalurgiei fierului şi a
R  Factori externi roţii olarului
- Formarea claselor sociale –
E
tarabostes şi comati
A - Existenţa uniunilor de triburi
Factorii externi:
S - Primejdia celtică, din vest
- Primejdia romană, din sud
E O3 5 min În baza textului din manual „ Activitatea Elevii formulează în grup Graficul T
N
reformatoare” elevii determină direcţiile răspunsurile corecte şi răspund Lucrul cu
principale ale : prin argumente. manualul
S Nr. 1 Politica internă În echipe fiecare elev îşi susţine
punctul de vedere
U Nr. 2 Politica externă
Propune fişa „ Măsurile întreprinse de Politica internă
L  Bun organizator, întăreşte forţa
Burebista”
militară a regatului, putând
U mobiliza o armată foarte
numeroasă pentru acele vremuri.
I  Pune bazele capitalei statului dac
în Munţii Orăştiei.
 Numeşte funcţionari care
guvernează provinciile, veghind la
menţinerea păcii şi respectarea
obligaţiilor acestora faţă de stat.

Politica externă
 60-59 î.H., îi zdrobeşte pe celţi într-
o fulgerătoare campanie militară.
 După anul 55 î.H., cucereşte
litoralul pontic de la Olbia (gurile
Bugului) până la Apollonia
(Bulgaria) şi îşi conduce oştile
victorioase până la Munţii Haemus
(Balcani).
 În anul 48 î.H., se implică în
războiul civil de la Roma dintre
Cezar şi Pompei. Planul nu se va
realiza deoarece ambii conducători
vor fi asasinaţi în anul 44 î.H.
O4 5 min. Propune elevilor fişa : „ Personalităţi Elevii comentează citatul şi Clustering
istorice” formulează răspunsuri cu care Lucrul cu
Fiecare grup primeşte un document.În completează Clustering-ul.: Cine? documentele
baza textului,a imaginilor,a Cum?Cînd?Unde?Ce?
documentului elevii vor caracteriza
personalitatea:
Gr.I-Burebista
Gr.II-Deceneu

R 5 min. Propune lucrul cu exerciţiile din Caietul Elevii activează în echipe Lucrul cu axa
E elevului.Elevii sunt împărţiţi în echipe şi îndeplinind sarcinile propuse din cronologică
F primesc sarcini diferite caietul elevului Lucrul cu
L Echipa1-Depuneţi pe axa cronologică harta contur
E anii de domnie a lui Burebista Lucrul cu
C Echipa 2-Depuneţi pe harta contur documentele
Ţ hotarele statului Dacia Lucrul asupra
I Echipa3-Numiţi 3 măsuri întreprinse de unei imagini
A Burebista pentru consolidarea statului Lucrul în
Echipa4-În baza imaginii,a informaţiei echipe
din manual numiţi trăsăturile
caracteristice lui Burebista
5 min Profesorul expune material adăugător Elevii îndeplinesc rebusul Rebus
pentru consolidarea temei. individual
1. Deceneu, 2. Tarabostes, 3. Belegines,
4. Întîi, 5. Dacia, 6. Burebista.
3 min. Profesorul adresează întrebări elevilor  Elevii analizează Conversaţia
 Cum v-aţi simţit în timpul lecţie? cunoştinţele sub diferite
 Ce emoţii aţi avut? unghiuri de vedere
 Ce aţi învăţat din această lecţie  Participă la analiza lecţiei

Evaluarea 3 min. Evaluarea se efectuează în baza Elevii evaluează cunoştinţele Autoevaluare


finală obiectivelor trasate la începutul acumulate pe parcursul lecţiei
lecţiei. Profesorul notează
elevii şi comentează notele.
Sarcini 4 min. 1. Să redacteze o compunere la tema: Notează sarcinile în caiete
pentru acasa „ Burebista –cel dintîi rege al geto-
dacilor”(o parte din elevi)
2. Elaborarea unui portret a lui
Burebista( o parte din elevi)

Cel mai mare dintre


regi din Tracia om politic, diplomat şi

Formarea şi comandant de oşti.


ANEXA 1
consolidarea statului
Dacia

BUREBISTA Omenos;
Inteligent
Răzbunător
DACIA Reformator
Sec. I î. Hr. -
ANEXA 2 (82 -44 î. Hr.)
6

1 C

5 A

2 T

3 4
PE ORIZONTALĂ:
1. Cine a fost preotul suprem în timpul lui Burebista?
2. Cum se numeau aristocraţii getă-daci?
3. Cum s-a numit codul de legi introdus de către Burebista?
4. Burebista a început domnia sa în sec…...î. Hr?

PE VERTICALĂ:
5. Cum s-a numit statul condus de Burebista?
6. Cine era conducătorul dacilor în anul 60 î. Hr.?

S-ar putea să vă placă și