Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECȚIE

Disciplina: Istorie

Clasa: a VII-a C

Profesor: Caraculea Daniela

Unitatea de învățământ : Școala Gimnazială Nr. 39„ Nicolae Tonitza” Constanța

Unitatea de învățare: Lumea în pragul mileniului III

Titul lecției : Anul 1989 în Europa

Tipul lecției: mixtă

Durata lecției: 50 min

Locul de desfășurare: sala de clasă

Competențe specifice:

3.8 stabilirea relației de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XX-lea, în surse istorice date;
2.3 dezvoltarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, în cadrul unei dezbateri.
Obiective operaționale:

O1 : să menționeze cauzele prăbușirii regimului comunist în Europa de Est

O2: să identifice momentele cheie care au dus la prăbușirearea regimului comunist în fiecare stat studiat
O3: să precizeze un lider al opoziției comuniste din fiecare stat studiat

Metode și procedee didactice:

- explicaţia, aprecierea verbală, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, lucrul cu harta istorică şi atlasul
istoric, observarea dirijată, munca în echipă, dezbaterea.
Mijloace didactice: atlas istoric, fișe de lucru, videoproiector, fișe de lucru, prezentare PPT. rebus.
Bibliogafie:

- Programe şcolare pentru disciplina ISTORIE, MECI, Bucureşti, 2009


- Sorin Oane, Maria Ochescu, Istorie. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas Educational, București, 2008.
- Florin Constantiniu, O istorie sinceră a poporului român, Editura Univers Enciclopedic, Bucureşti, 1997.

- Nicolas Werth „ Istoria Uniunii Sovietice de la Hrușciov la Gorbaciov” Editura Corint, București, 2004.
Momentele Durata Obiective Desfășurarea lecției Strategii didactice Evaluare
lecției operaționale Activitatea profesorului Activitatea elevului
Metode Mijloace

Momentul 2 min. Profesorul notează Elevii se pregatesc Conversația


organizatoric absenţii, verifică sala de pentru inceperea
clasă şi materialele lecției.
didactice.
Reactualizarea 5 min Profesorul adresează Elevii urmăresc Conversația Material ppt. Orală
cunoștiințelor elevilor câteva întrebări materialul prezentat
care fec referire la regimul de profesor și răspund
comunist. întrebărilor adresate
1. Care au fost statele de acesta.
din Europa Centală și
de Est unde s-a impus
regimul comunist?
2. Care sunt
caracteristicile
regimului comunist?
3. Numiți un lider al
regimului comunist în
URSS.

Captarea 2 min Prezentarea unei fotografii Sunt atenți la


atenției reprezentative pentru fotogafia prezentată și
prăbușirea regimurilor la explicațiile
comuniste. profesorului.
Anunțarea 3 min Astăzi vom studia lecția Elevii notează titlul Explicația
temei și numită: Anul 1989 în lecției pe caiete.
enunțarea Europa (și vom învăța cum Converația
obiectivelor s-au prăbușit regimurile
comuniste).

Dirijarea 25 min O1 Profesorul grupează elevii Elevii sunt atenți la Conversația


învățării O2 pe grupe, fiecare grupă explicațiile Fișe de lucru
purtând numele unui stat profesorului pentru Eplicația
O3
cu rigim comunist. Fiecare rezolvarea cerințelor Fotografii
grupă primește din partea fișelor. Răspund Învățarea prin
profesorului cate o fișă de cerințelor fișei de descoperire
lucru ; profesorul explică lucru și notează pe Harți
elevilor modul în care caiete schema lecției.
aceștia trebuie sa răspundă
la cerințele fisei. Cu Lucrul cu harta
ajutorul elevilor profesorul istorică şi
realizează pe tablă schema atlasul istoric
lecției.
Realizarea 10 min Distribuie fișa de lucru cu Rezolvă rebusul și Rebus Orală
feedback-ului rebus și le explică elevilor află răspunsul la
cum să-l rezolve. întrebare: Democrație
Profesorul organizează o Elevii participă la
dezbatere cu elevii clasei dezbatere.
care sunt împărțiți în două
grupe: prima grupă
reprezentând membrii
sindicatului Soridaritatea iar
cea de-a doua membrii
Partidului Comunist. Elevii
trebuie sa aducă argumente
pro și contra introducerii
unor reforme în cadrul
societaților comuniste.
Aprecieri 3 min Profesorul anunță tema Elevii notează pe
finale pentru acasă realizarea caiete tema pentru
unui scurt eseu despre acasă. Fac aprecieri
opera reformatoare a asupra desfășurării
liderului sovietic Mihail lecției.
Gorbaciov.
Se fac aprecieri privind
participarea elevilor la
desfășurarea lecției.
Schema lecției
Anul 1989 reprezintă pentru Europa Centrală si de Est prăbușirea regimului comunist.
Cauzele care au determinat prăbușirea regimului:
- declinul economic înregistrat de regimul comunist
- consolidarea opoziției( intelectuali , muncitori, Biserică)
- dezvoltarea relațiilor cu Occidentul
- politica reformatoare din URSS Mihail Gorbaciov – perestroika( restructurare a vieții politice și economice) și glasnost(transparență)
- intensificarea formelor de luptă împotriva regimului comunist: greve, manifestații, revolte, etc.

Nr. Regimuri comuniste care s-au Repere Eveniment Personalitați


crt. prăbușit în 1989 cronologice

POLONIA 1980 Înființarea sindicatului Lech Walesa


Solidaritatea
august1989 Organizarea de alegeri – Lech Walesa- ales
comuniștii sunt învinși. președinte al Poloniei

UNGARIA 1956 Revoluția ungară


1988 Înființarea unor noi
partide politice si a
primului sindicat
independent
1989 Revizuirea Constituţiei Miklós Németh prim
Îndepărtarea Partidului ministru
Comunist de la putere
CEHOSLOVACIA 1968 Primăvara de la Praga- Alexander Dubcek-
intervenția trupelor Secretar general al PCCS
Pactului de la Varsovia
pune capat liberalizării
din țară
1977 Constituirea primei Vaclav Havel- intelectual
organizații a
intelectualilor- Charta
Noiembrie Revoluția de catifea- Vaclav Havel- devine
1989 caderea pașnică a primul președinte al
comunismului Cehoslocaciei
RDG 9 Căderea Zidului Hans Medrow
noiembrie Berlinului
1989
Dec 1989 Demisia membrilor
Partidului Comunist
BULGARIA Noiembrie Demisia lui Todor Jivkov
1989 din organele de
conducere ale statului
Constituirea Uniunii Jeliu Jelev-devine
Forțelor Democratice președinte al Bulgariei
ROMÂNIA 1987 Greva muncitorilor din
Brașov
1989 ”Scrisoarea celor 6”-foști
membrii ai Partidului
Comunist

Decembrie Izbucnirea revoluției în Laszlo Tokes


1989 România
Nicolae și Elena
Ceaușescu sunt arestați,
judecați, condamnați și
executați .
Fișa nr.1

Polonia

„Fără Lech Walesa, greva însoţită de ocuparea şantierelor „Lenin” poate nu ar fi avut loc niciodată. Fără el
„Solidaritatea” poate nu s-ar fi născut niciodată. Fără el poate că ea nu ar fi supravieţuit legii marţiale şi nu ar fi revenit
triumfător să negocieze tranziţia de la comunism la democraţie. Şi fără Polonia, un adevărat spărgător de gheaţă, Europa de
Est ar fi încă îngheţată în sfera de influenţă sovietică. Trecerea la democrație s-a făcut pe cale pașnică și a început în august
1989”. ( Timothy Garton Ash, revista Time, 1998).

1. Cum se numea sindicatul muncitorilor polonezi ?


2. Numiţi personalitatea politică care a avut un rol decisiv în prăbuşirea regimului comunist din Polonia!
3. În ce an se face trecerea la democraţie în Polonia?
Fișa nr. 2

Ungaria
„Putem spune că Ungaria a avut parte de cea mai liniştită şi fructuoasă revoluţie dintre toate statele vecine din lagărul
sovietic.Regimul comunist de aici s-a prăbușit pe 25 noiembrie 1989. Pe de o parte ea a beneficiat de o opoziţie puternică
care s-a constituit în diferite partide: Alianţa Tinerilor Democraţi (FIDESZ), Forumul Democrat Maghiar, Alianţa liber
democrată. Al doilea factor determinant au fost schimbările la vârful Partidului Comunist Ungar, care au culminat, în
decembrie 1988, cu renunţarea lui Károly Grósz la şefia partidului şi a guvernului în favoarea lui Miklós Németh.”
(fragment din revista Historia)

1. Când a avut loc prăbușirea regimului comunist din Ungaria?

2. Numiţi personalitatea politică care a avut un rol decisiv în prăbuşirea regimului comunist.
3. Trecerea de la comunism la democrație a fost pașnică sau sângeroasă?
Fișa nr.3

e. Cehoslovacia
„Revolutia de catifea” a fost căderea neviolentă a comunismului în Cehoslovacia. Slovacii au început prin
demonstrații studențești la 16 noiembrie 1989 în Bratislava. Cehii i-au urmat în ziua următoare (aniversarea închiderii
liceelor cehe în 1939; după război pe 17 noiembrie aveau loc frecvent demonstrații anticomuniste), printr-o manifestație la
Praga, la care au luat parte 15.000 de studenți. Spre deosebire de Bratislava, la Praga s-au înregistrat 600 de răniți. Ulterior,
a început o grevă a studenților praghezi, la care s-au alăturat și actorii teatrelor din Praga. Dizidentul Vaclav Havel devine
după căderea comunismului în anul 1989 președintele Cehoslovaciei.”

1. Cum s-a numit trecerea pașnică de la comunism la democrație în cazul Cehoslovaciei?


2. În ce an se face trecerea la democrație în Cehoslovacia

3. Numiți personalitatea politică care a avut un rol decisiv în prăbușirea regimului comunist în Cehoslovacia.
Fișa nr. 4

RDG- Republica Democrată Germană

„ Zidul va cădea căci nu poate rezista credinței, nu poate rezista adevărului, nu poate rezista libertății.”
( fragment din declarația președintelui american Ronald Reagen)

Zidul Berlinului (în limba germană: Berliner Mauer), un simbol al Războiului Rece, a fost construit, inițial, pe 13
august 1961 și a fost demolat în săptămânile de după 9 noiembrie 1989. Căderea regimului comunist din Germania de Est a
fost pașnică . La începutul lunii decembrie 1989, conducerea Partidului Comunist demisionează. Două luni mai târziu, Hans
Modrow se pronunță în favoarea unei Germanii unice.
( Jean-Francois Soulet „ Istoria Europei de Est de la primul război mondial până în prezent”)

1. Când a avut loc căderea Zidului Berlinului?


2. Numiţi personalitatea politică care a avut un rol decisiv în prăbuşirea regimului comunist.
3. Trecerea de la comunism la democrație a fost pașnică sau sângeroasă?
Fișa nr. 5
BULGARIA

„ La 9 noiembrie 1989, majoritatea Biroului Politic l-a obligat pe Todor Jivkov să demisioneze din funcția de prim-secretar
general al partidului și de președinte al Consiliului de Stat. A doua zi pe 10 noiembrie , populația și-a dat frâu liber
satisfacției și a invadat strazile Sofiei. Câteva zile mai târziu opoziția s-a organizat, creînd Uniunea Forțelor Democratice,
sub conducerea lui Jelio Jelev care devine președinte al Bulgariei în anul 1990.”
( Jean-Francois Soulet „ Istoria Europei de Est de la primul război mondial până în prezent”)

1. Când a avut loc prăbușirea regimului comunist în Bulgaria?


2. Numiţi personalitatea politică care a avut un rol decisiv în prăbuşirea regimului comunist.
3. Trecerea de la comunism la democrație a fost pașnică sau sângeroasă?
Fișa nr. 6

ROMÂNIA

” Vrem pîine! Jos dictatura!”


( slogan al muncitorilor de la Uzina Roșu din Brașov 1987)

” Securitatea, care a fost creată pentru a apăra ordinea socialistă împotriva claselor exploatatoare, este acum dirijată
împotriva muncitorilor.
Fabricile şi instituţiile au primit ordin să se angajeze să lucreze duminica.
Poşta este violată sistematic, iar convorbirile noastre telefonice sunt întrerupte prin violarea articolului 34 care le
garantează.”
( fragment din „Scrisoarea celor 6” adresată președintelui Nicolae Ceaușescu)

” Azi în Timișoara, mâine-n toată țara!”


( slogan strigat de timișoreni pentru a împiedica evacuarea pastorului luteran Laszlo Tokes care ținea predici prea îndrăznețe împotriva
regimului. 15 decembrie 1989.)

1. Care erau nemulțumirile cuprinse în ”Scrisoarea celor 6”?


2. Unde și când a izbucnit revoluția română?
REBUS

S O L I D A R I T A T E A
P E R E S T R O I K A
T I M I S O A R A
G L A S N O S T
G O R B A C I O V
B E R L I N
C E A U S E S C U
C H A R T A
B U L G A R I A
H A V E L

S-ar putea să vă placă și