Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 20.11.2020. Clasa: V-a;

Disciplina: Istoria românilor și universală

Durata lecției: 45 min.

Unitatea de învățare: Grecia Antică.

Subiectul lecției: Civilizația creto-miceniană. Grecia homerică. Formarea polisului grecesc.

Competențe specifice:

Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate.


Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric.

Subcompetențele curriculare:
S2 - citirea hărţilor istorice cu referire la istoria antică;
S3 - citirea informaţiilor din axa cronologică;
S4 - utilizarea termenilor indicaţi de profesor în descrierea evenimentelor din perioada antică;

Obiective operaționale:
• O1/ cunoștințe – să determine specificul polisului grec, citind informația de la pagina 53.
• O2/ abilități – să analizeze viața politică a polisului, comentând materialele grafice(axa cronologică, scheme, hărți).
• O3/ atitudini – să formuleze opinia proprie despre viața socială și politică în polisul grec, folosind termenii noi.
Tipul lecției: de dobândire a cunoștințelor noi.
Tehnologii didactice de predare – învățare – evaluare:
a) Forme de activitate: frontală, în grup, individual.
b) Metode, procedee, tehnici: rebus istoric, explozia stelară, cadranele, axa cronologică, lucru cu harta,schema grafică, din fotoliul autorului.
c) Materiale didactice: harta Greciei Antice, material PPT; Fișe distribuitive, foi A3, carioce, foi detașabile.
Referințe bibliografice: manualul Istoria românilor și universală, Gh. Gonța, P.Parasca, etc;
O.Drimba ,,Istoria Culturii și Civilizașiei, volumul 3.
Surse internet
Scenariul lecției:
Secvențele timpul Obiective Activitatea profesorului și a elevului Strategia didactică evaluarea
lecției operaționale
• O1/ - Salutul;
cunoștințe - Organizarea clasei; Personaj mitologic, Implicare activă,
– să - Prezentarea oaspetelui din Grecia Antică- răspunsuri corecte la
10 min.
determine Zeița Atena; Rebus istoric, întrebări.
specificul Dragi elevi ce cunoașteți despre Zeița Atena?
polisului Elevii răspund la întrebări. Rezolvarea rebusului;
grec, citind Zeița Atena: Acum și eu am venit cu o
informația surpriză intelectuală pentru voi: un rebus
de la pagina istoric, dacă îl veți rezolva, veți afla tema
53. lecției.
- Rebus istoric cu depistarea temei
lecției(anexa 1).
Întrbările la rebus: Explozia stelară
1. Regele Troiei din Iliada și Odiseea. (Priam) Formularea corectă a
2. Muntele pe care locuiau zeii în Grecia întrebărilor
Antică(Olimp).
3. Cum erau numici grecii?
4. Marea care scaldă Grecia.
5. Regi la aheii.

Profesorul: Despre ce ați dori să aflați la lecția


Evocare

de astăzi?

- Se citesc și comentează obiectivele lecției de


pe PPT.
Pe tablă sunt plasate cadranele cu însărcinări: Cadranele.
Cele 4 grupuri primesc însărcinările următoare:
• O1/ Grupul I - Acropola și Agora Axa cronologică, Construirea corectă a
25 min.
cunoștințe Răspundeți la întrebări și construiți o axă axei, și citirea ei,
– să cronologică cu evenimentele de pe fișă. Schema: Organele de folosind termenii:
determine Polisul este... conducere din polisul î.HR.
specificul De ce apare? grec.
polisului Când apare? Elaborarea schemei
grec, citind Cum erau după mărime? Reprezentare prin organelor de
informația Grupul II - Demosul desen. conducere și
de la pagina Desenați etapele formării unui polis, indicând comentarea ei.
53. acropola, agora, zidurile cetății, citind pag.53. Graficul T.
• O2/ abilități Gupul III – Cetățenii Completarea și
– să Elaborați o schemă: prezentarea Graficului
analizeze Organele de conducere în polis, citind pag.53 T.
viața Ce calități trebuiau să posede cetățenii, pentru a
politică a conduce bine polisul? Elevii sunt implicați,
polisului, Grupul IV - Metecii lucrează în grup,
comentând Completați Graficul T: colaborează, se ajută
materialele Locuitorii unui polis: reciproc.
grafice(axa CETĂȚENI NECETĂȚENI
cronologică Care aveau dreptul de Care nu aveau dreptul Analiza hărții.
, scheme, vot. de vot.
hărți).
Realizarea sensului

• Se impart însărcinări individualizate: Joc de rol: categorii


1. Lucru cu harta de la tablă: să plaseze pe hartă sociale din polisul Analiza și comentarea
câte un sticher, indicând polisurile. Le înscriu grecesc. hărții:,,Grecia Antică,,
în caiet. Gelu și Valeria.
2. Joc de rol: se prezintă 4 personaje care Prezentarea a 4
locuiau în polis(Anexa 2) personaje din polisul
grec: ceteățean, metec,
Se cronometrează timpul: 5 minute. sclav, femeie.
Se prezintă rezultatele, completând cadranele de pe
fișele primite(Anexa 3)
8 min. Ce am aflat astăzi la lecție?
• O3/ În fotoliul autorului. Formularea
atitudini – Discurs verbal în scaunul autorului, despre Polisul propozițiilor, folosind
să grecesc, formarea lui, viața socială, viața politică, termenii noi;
formuleze noțiuni noi: agora, acropola, demos, meteci,Adunarea
opinia poporului, Bule. Întrebări formulate
proprie corect;
despre viața Pentru elevii mai timizi voi folosi următoarea
socială și variantă: Elevi implicați.
politică în Din ,,fotoliul autorului,, să răspundă la întrebările
polisul colegilor.
grec,
folosind
termenii Notarea elevilor prin strângerea de mână, fiecare
noi. autoevaluându-se.
Reflecția

2 min. • Discurs la temă, pagina 53.


• Interviu cu tema: Ce calități trebuie să Discurs,
O1, posede un cetățean din Rep.Moldova, Interviu
O2 pentru ca țara să se dezvolte?
Extinderea

O3.
ANEXA 1.

Rebus istoric: Hai să aflăm tema nouă!

P R I A M
O L I M P
E L E N I
I O N I C Ă
B A S I L E U
ANEXA 2
Joc de rol: se prezintă 4 personaje care locuiau în polis
"Bună ziua ! Eu mă numesc Pericle şi sunt unul din cei 40 000 de cetăţeni ai Atenei. Eu sunt cetăţean atenian deoarece am peste 20 de ani, am
făcut serviciul meu militar în slujba Atenei, dar şi pentru că părinţii mei sunt ei înşişi atenieni. Eu particip, de 4 ori pe lună, la Ecclesia,
Adunarea cetăţenilor, care se reuneşte pe colina Pnyx.”

• “Eu sunt una din cele 90 000 de femei ateniene, numele meu este Arsinoe. În casa mea eu mă ocup de copii şi de îngrijirea casei. Eu am
o sclavă, care se numeşte Crisilla, şi care se ocupă treburile menajere şi de bucătărie pentru familie. Eu petrec cea mai mare parte din
timp în gineceu,parte a casei situată la etaj care îmi este rezervată, unde eu ţes haine şi alte stofe. Particip la procesiunea Panateenelor,
chiar dacă sunt exclusă de la viaţa politică, deoarece eu nu sunt considerată ca un cetăţean.”

• "Salut ţie, tinere străin! Eu sunt Apollonius, metec. Originar din Corint eu trăiesc la Atena alături de alţi 100 000 de meteci. Eu nu
sunt deci cetăţean atenian, ci un străin. Eu sunt, totuşi, liber şi am câteva drepturi (chiar dacă îmi este interzis să particip la viaţa
politică a Atenei). Protectorul meu m-a prezentat autorităţilor cetăţii, ceea ce mi-a permis să obţin titlul de metec. În schimbul acestei
recunoaşteri, eu plătesc un impozit (eisfora) şi trebuie să îndeplinesc îndatoririle mele militare dacă Atena este ameninţată.
Meşteşugar, ca mulţi din semenii mei, eu trăiesc în belşug. Dar îmi este interzis să cumpăr bunuri funciare (casă, pământ etc.) în cetate.

• Bună ziua, mă numesc Fotinos şi sunt sclav. Am fost capturat de perşi şi vândut la un cetăţean din Atena acum câţiva ani. Dar am avut
şansă, eu sunt un sclav casnic: fac menajul, spăl vasele, aranjez locuinţa. Vă liniştesc imediat: eu nu am nici un drept, dar mă respectă
pentru că am costat foarte mult, aproape un Kg de argint brut(200 drahme). Eu sunt unul din cei 130 000 de sclavi de la Atena. Şi cel
mai sărac dintre cetăţenii Atenei ne pot avea, împreună cu soţia şi copiii mei.

ANEXA 3.

Cadranele lecției:
Grupul I - Acropola și Agora Grupul II - Demosul
Desenați etapele formării unui polis, indicând acropola, agora,
Răspundeți la întrebări și construiți o axă cronologică cu zidurile cetății, citind pag.53
evenimentele de pe fișă.
Polisul este...
De ce apare?
Când apare?
Cum erau după mărime?

Gupul III – Cetățenii Grupul IV - Metecii


Elaborați o schemă: Completați Graficul T:
Organele de conducere în polis, citind pag.53 Locuitorii unui polis:
Ce calități trebuiau să posede cetățenii, pentru a conduce bine polisul? CETĂȚENI NECETĂȚENI
Care aveau dreptul de Care nu aveau dreptul
vot. de vot.

Fișa pentru axa cronologică:


Plasează pe axa cronologică evenimentele:

A. Formarea polisurilor grecești – sec. VIII- VII î.Hr.


B. Civilizația Minoică( Cretană) – mileniul II î.Hr.
C. Civilizația Miceniană – a. 1400 -1250 î.Hr.

Însărcinări individualizate:
1. Lucru cu harta de la tablă: să plaseze pe hartă câte un sticher, indicând polisurile. Le înscriu în caiet. Gelu și Valeria.

2. Joc de rol: se prezintă 4 personaje care locuiau în polis

S-ar putea să vă placă și