Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic.

Gimnaziu Putinești

Clasa V
Profesor: Repeșco Vladimir
Unitatea de învățare: Preistorie
Unitatea de conținut: Apariția și evoluția omului
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
Utilizarea limbajului istoric în diverse situații de învățare și de viață.
Subcompetențe:
Identificarea termenilor specifici epocii antice.

Redarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor istorici studiați.

Obiective:
1.Să definească termenii : Austropolitecus, Homo habilis, homo sapiens.
2.Să caracterizeze etapele de evoluție ale omului preistoric.
3.Să prezinte începutul și răspîndirea omlui pe pământ din punct de vedere științific.
4.Să analizeze evoluția omului în legătură cu schimbările climatice.
Metode: Conversația, problematizarea, expunerea, conversația.
Forme de activitate: Individuală, frontală, verificarea frontală
Mijloace didactice: Curiculum, manual, tabla, Surse internet
Etapele Realizare Conținutul activității Activitatea elevului Tehnologie timp
activității a didactică
Obiective
Evocare 1)Salutul. Organizarea clasei. Formarea Elevii se acomodează și notează în 7
unui climat favorabil, absenţe caiet tema nouă rãspund cerinţelor
-organizeazã materialele şi clasa -pregãtesc materialele solicitate
Notarea temei noi.
Prezentarea temei noi: „Apariția și evoluția 2
omului”. Prezentarea obiectivelor.
Realizarea Ob.1 Definirea termenilor: Austropolitecus, Notarea în caiet a termenilor. 4
sensului Homo habilis, homo sapiens.
Elevii sunt atenți la cele prezentate.
Ob.2 Prezentarea omului preistoric și cum a Sac unele notări dacă este necesar. Prelegere 5
evoluat dea lungul timpului.
Elevii lecturează manualul și
Ob.3 Din ce cauză se consideră că omul a apărut indentifică locul de unde a apărut Lcru cu manualul 5
în Africa? În ce regiuni se răspîndește omul.
comunitățile umane din Africa de est. Este prezentat acele 2 căi de
Care sunt căile prin care au pătruns pătrundere a omului în Europa: Asia 4
oamenii preistorici în Europa pe Mică și Africa de Nord prin
pămînturile noastre. Gilbratar.

Ob.4 Prin ce scimbări climatice a fost nevoit să Elevii prezintă acele schimbări
trează omul antic? Care este descoperirea climatice prin care s- a confrutat Discuții dirijate 5
imortantă care ia ușurat viața. omul. Focul fiind descoperirea care
i-a ușurat viața omului preiestoric.
Reflecție - Analizați imaginile (p.17) ce diferențieri Elevii analizează imaginile și Folosirea imagini 4
se observă la strămoșii omului? prezintă deosebirile
- Prezentați din punct de vedere creștin
cum a apărut omul pe pămînt. Cine au fost Elevii prezintă din punct de vedere 6
acele 2 persoane? Cum a apărut Adam? creștin apărerea omului.
Cum a apărut Eva?

Extindere Oferirea temei pentru acasă. Elevii notează tema pentru acasă . 2

S-ar putea să vă placă și