Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a
Profesor: Repeșco Vladimir
Tema: Romanizarea geto-dacilor
Tipul lecţiei: mixta
Competenţe specifice:
 Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice
Obiectivele operaţionale::
O1 Să identifice spaţiul geografic al Dacie cucerite de romani, utilizînd hartă;
O2 Să deterimine condiţiile romanizării geto - dacilor;
O3 Să utilizeze în mod corect în diferite enunţuri termenii: veteran, colonist, romanizare
O4 Să enumere factorii romanizării geto –dacilor;
O5 Să determine importanţa istorică a procesului de romanizare a geto - dacilor.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, clustering, învăţarea prin descoperire, tabel, observarea dirijată, problematizarea, discuţia dirijată, .
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a V-a, postere, dicţionare explicative, tabla şi creta, harta ,,Dacia romană”, atlasul şcolar
Forme de lucru: activitate frontală, în grup, individual
Desfăşurarea lecţiei

Timpul
Obiective

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice


lecţiei
Metode Forme Resurse
şi procedee de materiale
lucru
1 2 3 4 5 6 7 8
Moment  Ordonează clasa Elevul de serviciu raportează 1
organizato  Notează absenţele min.
ric

O1  Propun elevilor să localizeze pe hartă Elevii demonstrează pe hartă 5 Lucru la Frontal Harta
teritoriul Daciei cucerită de romani. teritoriul Dacie min hartă
E
 Le adresez elevilor cîteva întrebări:
V - Ce reprezintă diversiunea Moesia? Răspund la întrebări completîndu-si Discuţie Frontal
- Menţionaţi care a fost evoluţia colegii dirijată
O
conflictelor daco-romane?
C - Care este capitala Daciei?
- Cine a fost ultimul rege al Daciei?
A
R
Profesorul verifică tema de acasă Elevii relatează şi comentează 2 Discuţie
E
materialul pregătit min dirijată
1 2 3 4 5 6 7 8
R  Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Elevii notează tema lecţiei în caiete 25 Expunerea Frontal
E Romanizarea geto-dacilor min
 Se precizează obiectivele lecţiei.
A
L  Se prezintă noile cunoştinţe după Elevii lecturează tema din manual
următorul plan de idei, care se notează apoi îndeplinesc sarcina primită Problemati- Lucru în Manual
I pe tablă şi se completează ulterior zarea grup
Z  Grupez elevii în trei grupe şi le
repartizez cîte o sarcină.
A
R I. Condiţiile romanizării;
II. Elemente romane;
E III. Factorii romanizării Clustering Anexa 1
A O2 Le repartizez elevilor fişe la alegere şi să
explice noţiunile: Elevii explică noţiunile şi le Tabel Anexa 2
S  Augustus, încadrează într-o frază cu conţinut
E  principat, istoric. Anexa3
N O4  imperiu,
S  triumvirat Individual
U Joc didactic
L O3 Fişe
UI
1 2 3 4 5 6 7 8
R O5  Care sunt principalele reorganizări ale Elevii răspund la întrebările acordate 5 Conversaţia Frontal Manualul
Daciei? de profesor min
E
 Ce semnificaţie au termenii
F romanizare şi sincretism religios?
 Care au fost principalii factori ai
L
romanizării?
E  De ce a fost abandonată provincial
C Dacia?
 Care dintre factorii romanizării vi
Ţ se pare mai important?
I Argumentaţi
 Care este importanţa istorică a
A procesului de romanizare
Extindere Profesorul discută cu elevii despre ce s-a Elevii răspund utilizînd informaţiile 2 Discuţie Frontal
proiectat şi cum au participat la realizarea acumulate la lecţie min dirijată
obiectivelor
 Despre ce am discutat astăzi la lecţie?
 Ce aţi simţit cînd aţi studiat materialul
repartizat?
 Ce va impresionat mai mult ?
Evaluarea Evaluarea se efectuează în baza Elevii evaluează cunoştinţele 2 Evaluare Individual
finală obiectivelor trasate la începutul lecţiei. Se acumulate pe parcursul lecţiei min
notează cei mai activi elevi şi comentează
notele.
ANEXA 1
Colonizarea
masivă şi
organizată a
provinciilor

Nivelul înalt al Conveţuirea


civilizaţiei geto -
Condiţiile dintre localnici şi
dacilor romanizării colonişti

Superioritatea
culturii şi
civilizaţiei
romane

ANEXA 3
Factorii romanizării

Armata – mare nr. de soldaţi – locuiau în caster – contribuie la


răspandirea limbii latine şi pentru că luptau alaturi de trupe auxiliare
formate din autohtoni

limba latină, care a fost factorul principal al romanizării, pentru că era


vorbită în administraţie, armată, şcoli, justiţie, în întregul imperiu

Administraţia – aparat bine dezvoltat care a impus limba latină

cultură materială, reprezentată de moneda romană (denar), obiecte de


uz gospodăresc, obiecte de ceramică, plugul roman, unelte pentru
minerit, podoabe

Coloniştii - colonizarea, care a avut un caracter masiv şi organizat (coloniştii au


fot aduşi din toate provinciile romane, erau oameni cu cetăţenie romană, vorbeau
limba latină, ştiau obiceiurile, tradiţiile romane

S-ar putea să vă placă și