Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic.

Gimnaziu Putinești

Clasa V
Profesor: Repeșco Vladimir
Unitatea de învățare: Preistorie
Unitatea de conținut: Ce este preistoria
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
Utilizarea limbajului istoric în diverse situații de învățare și de viață.
Subcompetențe:
Identificarea termenilor specifici epocii antice.

Redarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor istorici studiați.

Obiective:
1.Să definească termenul de preistorie, cronologie, proces de evoluție, poziție bipedă.
2.Să caracterizeze perioadele preistoriei.
3.Să prezinte viața în preistorie
4.Să analizeze primele urme ale omului descoperite în preistorie.
Metode: Conversația, problematizarea, expunerea, conversația.
Forme de activitate: Individuală, frontală, verificarea frontală
Mijloace didactice: Curiculum, manual, tabla, Surse internet
Etapele Realizarea Conținutul activității Activitatea elevului Tehnologie didactică timp
activității Obiectivelor

Evocare 1)Salutul. Organizarea clasei. Formarea Elevii se acomodează și notează 1


unui climat favorabil în caiet tema nouă
-absenţe rãspund cerinţelor
-organizeazã materialele şi clasa -pregãtesc materialele solicitate 1

Realizarea Elevii sunt întrebați din tema Elevii răspund ce semnifică 2


sensului precedentă unii termeni: Istoria. „Istoria”.

Care sunt izvoarele istoriei Elevii răspund: scrise, nescrise 3


sunt prezentate și exemple Discuții
Cum este numit Herodot
Herodot – „părintele istoriei 1
O.1 Prezentarea temei noi:„ Ce este
preistoria? ” Elevii notează tema nouă în
caiet. 1

O.2 Definirea termenilor: preistorie, Elevii notează termenii noi în


cronologie, proces de evoluție, poziție caiet:preistorie, cronologie, Notarea în caiet 3
bipedă. proces de evoluție, poziție
bipedă.

Prezentarea de către profesor specificul


epocii Preistoriei printrun tabel Elevii iși dau cu părerea, se Graficul T
incluzînd specificul fiecărei faze a gîndesc cum se șlefuiau primele 5
epocii cu caracteristicile sale: paleolitic pietre și cum a folosit primul
– epoca pietrei, prelucrarea pietrei, apar foc.
O.3 strămoși direcți, desc. Focul.; neolitic
șlefuirea pietrei, descoperi fierul.
(Anexa 1)

Elevii răspund la cerința


O.4 Imaginațivă cum era viața în preistorie profesorului, sunt formate Lucru cu manualul 5
și care sunt primii pași în calea spre propoziții în caiet Scriere liberă
progres. Profesorul le oferă 1 minută la
dispoziție pentru a fosrmula ideile.
Elevii atrag atenția la obiectele
Prezentarea imaginilor a evoluției a care le foloseau în preistorie și Lucru individual 5
materialelor? Profesorul oferă răspund ce au observat în
întrebarea: Ce ați observat în materialul observat?
materialele date? Descrierea evoluția Elevii își imaginează cum au
uneltelor. fost prelucrate materialele
dealungul evoluției.

Elevii se gîndesc unde le


La ce le foloseau acele unstensile pentru foloseau acele unelte și dacă le 5
omul din preistorie? Le puteam folosi și poate folozi și azi în perioada Discuții
în practica de zi cu zi? noastră

Extindere Profesorul întreabă elevii ce au Elevii pe rînd răspund ce au Discuții 4


cunoscut și ce au aflatt nou de la ora cunoscut și ce au aflat nou din
dată cele prezentate.

Profesorul face o concluzie la cele 3


relatate anterior.

Se oferă tema pentru acasă Elevii notează în caiet. 1


Anexa 1
Schita tablei

Unelte din piatră, corn, os

Paleolitic culegători

epoca veche a pietrei ocupaţii: vânători -> nomazi

pescari

---- descoperă focul –incălzire, prepararea hranei, lumină, apărare

--- peşteri, case din crengi, os

Neolitic unelte din piatră şlefuită, perforată

epoca nouă a pietrei agricultura

Preistoria ocupaţii creşterea animalelor

meşteşuguri casnice: tors, ţesut, olărit

Sedentarizare -->aşezări stabile, sate, oraşe

Epoca bronzului- apare metalurgia (prelucrarea metalelor)

Epoca metalelor
Epoca fierului (imbunatatirea vietii omului)

S-ar putea să vă placă și