Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învãţãmânt: Scoala Gimnazială Maltezi

Profesor: Costea Adrian


Clasa: a VIII-a
Data :11.martie.2013
PROIECT DIDACTIC
UNITATE DE INVATARE:Constituirea Romaniei moderne
TEMA:Romanii din Basarabia,Bucovina si Transilvania(sec.XIX-inceputul sec.XX)
Tipul lectiei:mixta
Locul de desfăşurare: sala de clasa
Competente specifice.:1.2; 2.3 ;2.4 ;3.6 ;3.7; 3.8; 3.9 ;4.2.
Obiectivul general: De a transmite elevilor cunoştinţe despre miscarea nationala a romanilor din provinciile aflate sub stapanire straina in
perioada dintre secolul XIX si inceputul secolului XX.
Obiectivele operaţionale
Cognitive:
O1 Indicarea spatiului si timpului la care face referire lectia.
O2 Stabilirea,pe baza surselor istorice ,a obiectivelor miscarii nationale ale romanilor si a formelor de lupta politica.
Formative:
O3 Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic.
O4 Caracterizarea situatiei romanilor din afara statului national in perioada istorica la care face referire lectia.
Atitudinale
O5 Formularea de aprecieri cu privire la importanţa Memorandumului din 1892 pentru romanii transilvaneni.
Termeni-cheie:deznationalizare;politica de rusificare;miscare nationala;activism,pasivism;Memorandum.
Personalităţi-cheie:Alexe Mateevici,Sextil Puscariu,Andrei Saguna,Ioan Ratiu.
Resurse
Materiale:manual pentru clasa a VIII-a,Ed.Teora,autori Liviu Lazar si Viorel Lupu;atlas istoric ;tabla,creta
Procedurale(Metode didactice:M1-Expunerea;M2-Explicatia;M3-Conversatia euristica;M4-Conversatia examinatoarie;
M5-Problematizarea,M6 Comparatia )

Desfăşurarea lectiei

Secvenţele Conţinuturi vizate Obiectiv Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Evaluare
didactice didactice

Moment -absenţe -rãspund cerinţelor


organizatoric -organizeazã materialele şi clasa -pregãtesc materialele
(1 minut) -creeazã un climat cooperant solicitate
-se aşeazã la locurile
indicate
Reactulaizarea Inceputurile vietii -solicita o scurta prezentare a -elaboreazã rãspunsuri frontalã
cunoştinţelor caracteristicilor vietii politice de dupa -autoevalueazã
(5 minute)
politice moderne in anul 1866.(forma de guvernamant a M4
Romania Romaniei,prevederile Constitutiei de la obs.
1866 si principalele partide politice ) sistemati

Evocare Titlul lecţiei -noteazã pe tablã titlul lecţiei şi explică -noteazã în caiete titlul M1
(5 minute) “Romanii din modul în care se va desfăşura activitatea lecţiei
Basarabia,Bucovina si -organizeazã învãţarea
Transilvania”
Dobândirea de Titlul lecţiei Prezinta timpul istoric si spatiul : -noteaza in caiete cele M1 fişe
noi cunoştinţe “Romanii din O1 *Sec.XIX-inceputul sec.XX doua coordonate de lucru
(30 min) Basarabia,Bucovina si *Basarabia,Bucovina si Transilvania -urmaresc harta din
Transilvania” atlasul istoric
Profesorul face o scurta prezentare a -Sunt atenti la prezentare
Probleme de atins: situatiei romanilor din afara statului -Formuleaza intrebari M2 exerciţiul
O3
1.Obiectivele miscarii national si explica contextul intensifica- daca au neclaritati
nationale a romanilor din rii luptei politice a acestora . -identifica imperiul sub descoperi
cele 3 provincii. 1.Basarabia stapanirea caruia se afla rea
2.Situatia romanilor din Prezinta situatia romanilor din Basarabia.
afara statului national Basarabia;explica termenul “politica de -obiectivele nationale M3
3.Formele de lupta politca rusificare”. ale romanilor basarabeni
2.Bucovina si personalităţi marcante.
O4
-explica termenul de -identifica imperiul sub
“deznationalizare” stapanirea caruia se afla
3.Transilvania Bucovina. obs
-obiectivele nationale sistemati
Prezinta contextul intensificarii luptei
ale romanilor cã
O2 romanilor din Transilvania pentru bucovineni si
drepturile nationale. personalităţi marcante
Explica termenii de :”pasivism “ si -identifica imperiul sub verificare
activism” stapanirea caruia se afla frontala
4.Studiu de caz:Memorandumul Transilvania. orala
O5 Prezinta contextul redactarii petitiei -identifica,pe baza
inaintate Curtii din Viena. surselor istorice formele M5
de lupta politica a
romanilor transilvaneni
-prezinta pe scurt
continutul
Memorandumului
-formuleaza opinii cu
privire la importanţa
acestei actiuni initiata de
romanii transilvaneni.
Fixarea -solicită elevilor sa completeze tabelul -formuleazã opinii M6 Fisă de
cunostintelor din fisa de lucru. privind asemanãri, lucru
(9 min) deosebiri
Tema pentru Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor -noteazã
acasã asimilate prin citirea lecţiei acasã

Fisa de lucru:
Completati urmatorul tabel:
Teritoriu Timp Stapanire Personalităţi Obiective
istoric straina

Basarabia

Bucovina

Transilvania

S-ar putea să vă placă și