Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
Data desfăşurării:
Obiectul: Istorie
Profesor: Mănăilă Marian
Unitatea de învăţămînt: Școala Gimnazială ,,Roman Ialomițeanul” Axintele
Clasa: a VIII-a
Tema: Şcoala Ardeleană
Tipul lecţiei: Lecţie de asimilare a noilor cunoştinţe
Competenţe specifice:
❖ Descrierea datelor şi evenimentelor elementare din istoria românilor.
❖ Orientarea în spaţiul istoric,utilizînd hărţi istorice simple.
❖ Caracterizarea personalităţilor remarcabile din istoria spaţiului românesc, localităţii.
Concepte operaţionale:
• Cognitive
Șă definească conceptul de școală ardeleană.
• Formative
Să numească corifeii școlii ardelene si lucrările lor fundamentale.
• Atitudinale
Să stabileasca contextul socio-istoric si politic in care ia naștere școala ardeleană.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Comparaţia,discuţia dirijată
Forme de activitate: activitate în grup, frontal, individual
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a VIII-a, postere, dicţionare explicative
1
[Type here]
Desfăşurarea lecţiei
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice
lecţiei Obiective
Timpul
Metode Forme Resurse
şi de materiale
procedee lucru
1 2 3 4 5 6 7 8
O ➢ Ordonează clasa Elevii participă la prezență. 1
R
G ➢ Notează absenţele min.
M A
O N
M I Profesorul anunță elevii că vor Elevii sunt atenți. 2 Conversaţia Frontal Tabla
E Z min
N A desfășura o lecție de comunicare/
T T însușire de noi cunoștințe.
R
O
Scrie titlul pe tablă ,,Şcoala
I Ardeleană”
C
1 2 3 4 5 6 7 8
❖ Profesorul anunţă tema, Elevii notează subiectul în caiete Expunerea Tabla
obiectivele lecţiei. ,, Şcoala
R Ardeleană”
❖ Profesorul anunţă succint
E esenţialul temei
S ❖ Profesorul prezintă lecția.
A Elevii lecturează subiectul, apoi Discuţie Perechi Manualul
Sunt amintite manifestele expun ceea ce au înţeles dirijată
E
L fundamentale ale Şcolii
Anexa
N Ardelene :
I • continuarea ideilor istorice
S susţinute de cronicarii
Z moldoveni şi munteni;
U • dezvoltarea conştiinţei în
A privinţa originii etnice
L comune şi a unităţii de
R neam şi limbă a tuturor
U românilor.
E • dezvoltarea învăţământului
I – înfiinţarea de şcoli în
A limba română;
3
[Type here]
1 2 3 4 5 6 7 8
R Propun un şir de însărcinări Elevii îndeplinesc sarcina primită.
E individuale (la tablă şi în caiete).
S A 1. Propune elevilor să lectureze Elevii lecturează subiectul, apoi
Lucru cu Frontal Text
E L studiul de caz ,,Suppex expun ceea ce au înţeles. textul
N I Libellus Valahorum” de la
S Z pagina 74.
U A
L R
U E 2. Găseşte corelaţia dintre noţiuni,
I A personalităţi, evenimente.
Reflecţia Este atribuită elevilor fișa de lucru. Elevii vor rezolva fișa și o vor Fișa Lucru în Fişa
corecta cu profesorul. echipă
sau
individual
4
[Type here]
Evaluarea Evaluarea se efectuează în baza Elevii evaluează cunoştinţele Evaluare Frontal Fişă
finală obiectivelor trasate pe parcursul acumulate pe parcursul lecţiei
lecţiei. Feed-back-ul elevilor
5
[Type here]
Lucrări filosofice – (au avut un rol important în adoptarea alfabetului latin şi impunerea limbii literare şi în fixarea unor
norme ortografice, dovedind în primul rând originea latină a limbii române):
• Samuil Micu şi Gheorghe Şincai – „Elementa linquae daco – romanae sive valachicae” (1780), considerată prima
gramatică tipărită a limbii române şi întâia lucrare cu adevărat ştiinţifică despre limba noastră.
• Petru Maior – „Disertaţie pentru începutul limbei româneşti” (1812) (aici se afirma pentru prima dată că limba română
îşi are originea în latina vulgară).
6
[Type here]
• „Lexiconul de la Buda” (1805), primul dicţionar etimologic al limbii române, iniţiat de Samuil Micu dar la care au
colaborat şi ceilalţi reprezentanţi ai „Şcolii Ardelene”.
• Ioan Budai – Deleanu – „Temeiurile gramaticii româneşti” (1812), scrisă în latină şi tradusă ulterior în română. Autorul
este singurul care admite, indirect, existenţa în limba română a cuvintelor de altă origine decât cea latină.
7
[Type here]
Fișă de lucru