Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul


Facultatea Științe Umaniste și Pedagogice
Specialitatea Pedagogie în Învățământ Primar și Pedagogie Preșcolară

Proiect didactic
La disciplina:Limba și Literatura Română.

Studenta:Bodorceanu Cristina
Mentor: Chițanu Ana
___________________
Metodist: Lungu Polina

Cahul 2024
Proiect didactic

Clasa: a III-a
Disciplina: Limba și Literatura română
Subiectul lecției: Virgula. Virgula la enumerare.
Tipul lecției: Exerciții de completare a propozițiilor cu virgule între cuvintele unei enumerări.
Durata: 45 min .
Unități de competență: 1,5;
Obiectivele lecției:
- O1- să folosească corect virgula în cadrul unei comunicări (care exprimă o enumerare sau în marcarea substantivului aflat în cazul vocativ);

O2- să asocieze semnul de punctuaţie corespunzător tonului comunicării orale;

O3- să creeze propoziţii în care folosesc virgula;

O4- să enumere situaţiile în care se foloseşte virgula ca semn de punctuaţie

Strategii didactice:
- Metode și procedee: conversația, explicația, problematizarea, exercițiul, cvintetul, lucru in echipa .
- Mijloace didactice: Manual ,fisa de lucru ,
- Forme de organizare: frontal, individual,în grup mic.

Strategii de evaluare: aprecieri verbale, evaluare orală,evaluare formativa.


Bibliografie:
1. Curriculum național: Învățământul primar. Chișinău: MECC, Lyceum, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, Lyceum, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Chișinău: MECC, IȘE, 2017.
4. Limba și literatura română clasa a- III-a (2020)
Scenariul didactic al lecției
Elemente de conținut Strategii didactice Strategii
de
Ob evaluare
Activitatea Activitatea elevilor t Metode Forme de Mijloace
Învăţătorului didactice organizare didactice
EVOCARE
Se creează condiţiile optime pentru 1
buna desfăşurare a activităţii propuse
(spaţiu educaţional, materiale Conversația
didactice, climat psihoafectiv).

Calculator Evaluare
Se anunţă subiectul lecţiei: Virgula.
5 fr orală
Se comunică obiectivele în termeni Analiza
Elevii ascuta cu atentie si studiaza tema .
accesibili elevilor pentru a-i motiva şi
conştientiza în efortul de învăţare.

REALIZAREA SENSULUI
Explicați de ce s-a scris virgula în
enunțurile de mai jos:
Fr.
tablă
a) Costel a scuturat salteaua plapuma Conversaţia, Evaluare
cearșafurile pentru a-și găsi cheița. Apoi explicaţia orala
Elevii vor fi inplicat în citirea si
a luat la rând sertarele buzunarele și realizarea ex.
dulapurile. Mama l-a sfătuit pe băiat să .
pună mâna pe carte pe caiet pe toc pe l. Elevii discută despre cele aflate.
creion, ca să-și facă întâi temele.
b) – Costel fii mai ordonat! – De ce ești
amărât copile? – Astăzi Vasilică tu vei Răspund la întrebări.
conduce sania!

Conversația
Ce observăm?
Virgula s-a scris între cuvintele unei Copii observa si analizeaza .
enumerări. Nu se pune virgula când Explicația
în enumerare este scris cuvântul „și”.

Transcrieți propozițiile, scriind virgulele


la locul potrivit:
Elevii vor lucre in caietele independent.
Evelina Ionela Roxana și Bianca sunt
foarte bune prietene. Ciocănitoarea
botgrosul cioara coțofana și pițigoiul
iernează în țara noastră.
– Sorin hai la săniuș!
– Să mergem Marcel!
– Vino Dragoș să particip pi și tu la
concursul de săniuțe!
– Mulțumesc băieți!

Scrie câte un enunț în care virgula să


Elevii vor lucra la tabla .
despartă cuvintele unei enumerări,
respectiv numele strigat al unei ființe.
Vor scrie enunturi în care virgula sa
desparta o enumerare.

REFLECȚIE
O1 5 Conversația Evaluare
O4 reciprocă
- Să ne amintim! Frontal ,
Virgula separă de restul propoziției - Elevii vor nota in caietel ,,SA NE autoeval
cuvintele care arată o strigare, o AMINTIM ,, Expunerea uare
chemare.

Alcătuiți trei propoziții în care virgula Elevii vor lucre la tabla consultinduse
separă cuvântul care se strigă de restul Între ei .
propoziției.

Să lucrăm în echipă! Conversația Independent


Realizează sarcina propusă, se expun
Creați propoziții în care se enumeră. asupra ECHIPEI Expunerea Lucru in
jucării; echipa
lunile anului;
animale;
zilele săptămânii.
EXTINDERE
Completați propozițiile cu alte cuvinte, Elevii vor realiza aceasta cerinta 5 Conversația Frontal Aprecieri
folosind virgula la locul potrivit: verbale
Explicația individ Materialul
La zoo am văzut lei, ... . Vrabia, ... sunt vidio
păsări sedentare. ... și brândușele sunt
flori de primăvară

Propun elevilor rezolvarea unei fişe


de muncă independentă. (Anexa 1):
Explic sarcina de lucru .
Şoricelului Chiţ-Chiţ îi place să
mănânce virguliţe. Scrie tu
virgulele acolo unde se aflau
înainte ca şoricelul să ajungă în
caieţelul tău!
Mirela Dana şi Oana merg la
librărie. Vânzătoarea îi întreabă:
– Ce doriţi copii ?
– Dorim următoarele rechizite:
două caiete dictando un stilou
trei creioane un penar şi două
gume de şters.
– Poftim dragii mei !
– Mulţumim! O zi bună!
Explic sarcina de lucru şi timpul
alocat.
FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ

Şoricelului Chiţ-Chiţ îi place să mănânce virguliţe. Scrie tu virgulele acolo Şoricelului Chiţ-Chiţ îi place să mănânce virguliţe. Scrie tu virgulele acolo
unde se aflau înainte ca şoricelul să ajungă în caieţelul tău! unde se aflau înainte ca şoricelul să ajungă în caieţelul tău!

Mirela Dana şi Oana merg la librărie. Vânzătoarea îi întreabă: Mirela Dana şi Oana merg la librărie. Vânzătoarea îi întreabă:

– Ce doriţi copii ? – Ce doriţi copii ?

– Dorim următoarele rechizite: două caiete dictando un stilou trei creioane – Dorim următoarele rechizite: două caiete dictando un stilou trei creioane
un penar şi două gume de şters. un penar şi două gume de şters.

– Poftim dragii mei ! – Poftim dragii mei !

– Mulţumim! O zi bună! – Mulţumim! O zi bună!

S-ar putea să vă placă și